Punton tankkaus on vaikeaa

pätkii pätkii

Minulla on nyt kolmas Punto menossa. Kaikki on pelanneet muuten täydellisesti, mutta tankkaaminen on helvetillisen hidasta. Kaikkien muiden asemien paitsi ST1:n pistoolit pätkii poikki koko ajan. Eli kun painat bensapistoolin kahvaa kevyesti, niin ainetta menee tankkiin. Mutta jos painat reippaasti, puhumattakaan että painaa kahvan pohjaan, pistooli pätkäisee bensantulon poikki. Tässä viimeisessä Puntossani (vm. 2000) tankkaus on kaikkein hankalinta.

Onko Punton tankin suu liian ahdas, väärän muotoinen, vai mistä tämä johtuu? Ensiksi epäilin että tankin poistoilmaventtiili olisi tukossa, mutta se tarkastettiin ja kaikki on kunnossa. Jotenkin vaan Punton tankki ei sovi näihin suomalaisiin bensapistooleihin. Väliäkö sillä kuinka kauan kesälomalla menee bensan liruttelemiseen tankkiin, mutta kiireisinä työpäivinä talvipakkasella ei viitsisi lirutella kovin kauaa.

14

4915

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täällä myös

      Puntoni on vm. 2005 ja tuskaa on tankkaaminen. Onneksi tuossa lähi-Nesteellä onnistuu liipasin pohjassa yhdellä pumpulla. En tiedä onko siinä se katkaisu säädetty vähemmän herkälle kuin muissa pumpuissa. Mutta saivat minusta kanta-asiaakkaan tuolla pumpullaan.

      • Jokkerius

        Pistäkää se tankkausputki perille asti, johan saa vetää hana pohjassa tankin täyteen...


      • pidemmälle työntäminen
        Jokkerius kirjoitti:

        Pistäkää se tankkausputki perille asti, johan saa vetää hana pohjassa tankin täyteen...

        kun se ei kerta kaikkiaan mene pidemmälle. Asennon kikkailulla saa jotenkuten tankattua ei-suopeilla asemilla mutta vähänkin jos liikahtaa pistooli niin stoppi tulee. Ja voimasta ei ole kiinni, sen voin taata.


    • mallissa sama homma..

      Itselläni MW-Stilo mutta samanlaista pätkimistä tuntuu tankkaaminen olevan jos pistooli ei ole täsmälleen oikeassa asennossa. Myös kömpelö bensakorkki saa välillä raivon partaalle, mikä onkin
      ihme lapsus muuten mainiossa menopelissä.

      • kun ennen

        Puntossa tappelin tuon ongelman kanssa niin nyt on Stilossa se #¤%#% korkki. Muutenhan autot mainioita.


    • onglmat

      laittakaa se pistooli oikeaan asentoon niin loppuu ne ongelmat

      • Näin se vaan on

        Olen kokeillut itse (ja merkkiliikkeen asentajan kanssa) sovitella bensapistoolia tankin suuhun kaikissa mahdollisissa asennoissa. Yhdessä puolivinossa asennossa, jossa pistoolin kärki on juuri ja juuri tankin suulla, saa bensaa painettua sisälle pistoolin kahvan ollessa puolessavälissä. Muuten se pätkii ihan joka asennossa ja koko ajan, homma ei ole asennosta kiinni.


    • zztap

      Itsellä oli sama ongelma, kunnes löysin tavan joka toimii 9/10 bensa-asemalla.

      Eli itse pistän pistoolin ensin kokonaan sisään, mutta sitten nostan sitä hieman ylöspäin. Eli pistooli ei ole aivan "pohjassa" vaan ehkä sentin(?) ylempänä.

      Tätä ennen tuli väänneltyä, käänneltyä ja tuskastuttua tuon tankkaamisen kanssa...

    • auttaa

      Kaveri sanoi kerran että hänen tuttavan Puntossa tämän oli ratkaissut Fiat-huolto. Siellä täyttöputkessa on kait jokin läppä tai jopa useampia. Merkkihuollossa ilmeisesti osaavat poistaa ne. Itselläni on myös 2000-luvun Punto joka on myös joillakin herkimmillä pistooleilla hitaampi tankata. Usein kyllä tankkaus sujuu normaalisti, joten en ole tehnyt asialle mitään.

    • jali

      mulla sama ongelma uudessa autossani, kylläkin toisessa merkissä.
      merkillistä, että nykypäivänä ei osata suunnitella tankin suuta niin, että tankkaus onnistuisi ongelmitta.
      tökkiminen on tosi ärsyttävää, kun tankatessa menee aikaa ja paljon!
      muissa autoissani ei vastaavaa ongelmaa ole ollut eli osaan kyllä yleensä tankata auton kohtuullisen hyvin ja parinkymmenen vuoden kokemuskin on jo hommasta ;-).

    • Tankki täyteen

      Punto vie niin vähän bensaa, että tankki on melkein koko ajan täynnä. Silloinhan sinne ei oikein mahdu mitään lisää.

      • tosiaan että

        vie vähän. Mulla 2001 mallissa ainakin oli karmea tankata, opettelin kaikkialta Uudeltamaalta ne edull huoltamot missä ruiskutti hiljemmin ja tankkaus edes joten kuten toimi.


    • tekniikkalaji_fiat

      mk1 puntossa pitää tuo pistooli olla hieman vinossa kääntää esim vastapäivään klo 4 tai myötäpäivään klo 8 ja sitte skulaa...

    • Tapsaalavudelta

      Puntot pätkii tankkausta jos pidät pistoolia normaalisti. Työnnäppä pistooli ens kerran sen verran sisään notta läppä aukee. Sitte käännät pistoolin siten notta bensaletku tuloo kello kymmenestä eli takaapäin yläviistosta. Sitten kahva pohjaan. Saat päästää täydellä paineella. Ihme jos saat pätkäseen edes kerran 👍

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1485
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      83
      1306
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      676
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      101
      594
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe