Täällä on niin kauan, kun tääl palstal oon käynyt, keskusteltu saman kaavan mukaan. Ja se kaava menee näin:
Oletetaan, että 16-vuotias synnyttää lapsen ja tulee kertomaan siitä tälle palstalle. Jos pikkuisenkin on epävarmuutta jossain asiassa, ihan missä tahansa, syytetään siitä heti sitä, että "lapset tekevät lapsia".
Entäs sitten nämä arvostelijat? Jotenkin tuntuu, että nämä arvostelijat ovat samoja persoonia monien eri nimimerkkien takana, tai sitten meitä teiniäitejä on kohdannut tupuhupulupu-ilmiö, jolloin "kolmoset" jatkavat toistensa lauseita.
Milloin tää palsta muuttuu sellaiseksi, että täällä voi rauhassa keskustella nuorten äitien asioista ilman, että heti tulee viistoista kolmekymppistä siihen saumaan kitisemään että "lapset tekee lapsia ja mitäs teitte noin nuorena, ette tiedä mitään" ja näin poispäin.
En sano ärsyyntyväni, koska sitä juuri nää ah-so-perfecto-kolmekybäset perfecto-äitykät tahtoo. Kysynpä vain, missä on näiden arvostelijoiden kyky olla arvostelematta, eikö se ole suhteellisen paljon vaikeampaa kuin arvostella hyvin perustein ja asiallisesti??
Oletetaan, että 16-vuotias synnyttää lapsen ja tulee kertomaan siitä tälle palstalle. Jos pikkuisenkin on epävarmuutta jossain asiassa, ihan missä tahansa, syytetään siitä heti sitä, että "lapset tekevät lapsia".
Entäs sitten nämä arvostelijat? Jotenkin tuntuu, että nämä arvostelijat ovat samoja persoonia monien eri nimimerkkien takana, tai sitten meitä teiniäitejä on kohdannut tupuhupulupu-ilmiö, jolloin "kolmoset" jatkavat toistensa lauseita.
Milloin tää palsta muuttuu sellaiseksi, että täällä voi rauhassa keskustella nuorten äitien asioista ilman, että heti tulee viistoista kolmekymppistä siihen saumaan kitisemään että "lapset tekee lapsia ja mitäs teitte noin nuorena, ette tiedä mitään" ja näin poispäin.
En sano ärsyyntyväni, koska sitä juuri nää ah-so-perfecto-kolmekybäset perfecto-äitykät tahtoo. Kysynpä vain, missä on näiden arvostelijoiden kyky olla arvostelematta, eikö se ole suhteellisen paljon vaikeampaa kuin arvostella hyvin perustein ja asiallisesti??
Vastaukset 21
Vanhimmat
Meidän täytyy vain opetella vastaamatta heidän typeriin ja lapsellisiin kommentteihin. Vasta sittenku he osaavat sanoa mielipiteensä muita kunnioittaen, vaikkeivat tekemiämme ratkaisuja hyväksykään, he saavat vasta meiltä kunnioitusta.
Sitä saa mitä tilaa.
Meidän täytyy myös ottaa tämä palsta haltuumme, eli aina kun joku haukkuu toista esim. huoraksi, ilmoittakaamme ylläpidolle siitä.
Emme siis vastaa enää älyttömyyksii älyyttömyyksillä, vaan sillä että ilmoitetaan ne viestit asiattomiksi.
Nämä ihan oikeasti itseään aikuisiksi luulevat ihmiset eivät ole vieläkään kertoneet minulle, että mitä he saavat siitä, että haukkkuvat toisia. Tai mitä se heitä hyödyttää elämässään?
edes kaivannut teidän kunnioitusta?
Sinäpä varmaan haluat, että sinua kunnioitetaan ja maatasi alla palvotaan?
Tarkoitan yleensäkin elämää, kurja, että et näe omaa napaasi pitemmälle. Tai ainakaan anna sitä kuvaa, että ajattelisit.
kuka on edes halunnu teidän kunnioitusta? itse olet ainakin kova tyttö aliarvioimaan, jos ei sua jonku teksti miellytä ni poistat sen sepä onkin "kypsää".
olekaan, niin on tosiaan pakko ihmetellä näitä tiukkapipojen ristiretkiä näille palstoille... Siis minkä ihmeen takia ihminen joka paheksuu teinivanhempia ylipäänsä tulee tänne? Voiko sille olla mitään muuta syytä, kuin halu arvostella? Tuskinpa. Emme me oikeasti vuosien mittaan mitenkään hirveästi muutu, ainakaan niin paljon, että 3-kymppisellä olisi erityisesti varaa arvostella (taloudellisesti ehkä ;)). Äitiys on jokaiselle ekakertalaiselle ihan yhtä uutta, oli sitten 16 tai 40, ikä ei tee kenestäkään automaattisesti hyvää tai parempaa. Ja se, että 3-4-kymppinen viitsii tosissaan täällä arvostella kertoo ainakin sen, ettei kyseinen ihminen ole muuttunut sitä vähääkään...
Haluan tänne asiallista keskustalua, en tosiaankaan ilkeitä viestejä. En vain tajua mikseivät AIKUISET ihmiset osaa olla hiljaa asioista, joista heillä ei ole mitään kokemusta asiasta tai järkevää sanottavaa. No kaiketi oma elämä on jäänyt elämättä, kun pitää toisen ihmisen elämään nenä tunkasta, mikä on puolestaan todella ikävää. Mutta eipä se minua haittaa, en minä omaa elämääni pilaa sillä ainakaan, että tungen nenäni sinun tai muiden ihmisten asioihin.
teinin ja varttuneemman ainut ero on ikä.Eivät ne varttuneemmat sen paremmin osaa ensimmäistä lastaan hoitaa kun nuoretkaan.
Niin "elämänkokemus"ei se ikä sitä viisautta kaikille tuo,kuten joidenkin kirjoituksista huomaa.
Tällä palstalla ei voi keskustella! Tänne voi tulla vain nauramaan ja ajankuluksi lukemaan miten tyhmiä ihmiset oikeasti ovat..
16-vuotias on alaikäinen ja siten lapsi. Ja lapsi ei kykene ottamaan vastuuta toisesta lapsesta eikä hänen tarvitsekaan. Se on luonnotonta. Lapsella ei voi olla tarpeeksi elämänkokemusta eikä missään nimessä henkistä varmuutta siitä mitä elämältään haluaa. Koulutuksen ja hyvän työpaikan saaminen on välttämätöntä pärjätäkseen omillaan tänä päivänä. Ja yhdenkään lapsen ei enää nykypäivänä tarvitse nähdä nälkää tai kärsiä puutetta äitinsä itsekkyyden takia. Nykyään kaikilla on mahdollisuudet turvattuina hyvään elämään ja vapaaseen nuoruuteen sekä lapsilla oltava turvallinen lapsuus. Siksi teiniraskaudet on ehkäistävä keinolla millä hyvänsä.
että se, että tulette tänne palstoille solvaamaan JO teinivanhemmiksi tulleita tai haukkuneita ei auta asiaa yhtään.
Menkää kouluihin valistamaan niitä jotka eivät vielä ole vanhempia ja antakaa meidän vanhemmiksi jo tulleiden tehdä parhaamme.
Kritiikki ja valistaminen on ok, mutta HAUKKUMINEN sitä ei kukaan ole ansainnut ja aikuisten ihmisten pitäisi osata keskustella asiallisesti.
Jos kärsisin noin vakavasta ongelmasta, mikä sinulla on, menisin HOITOON!! Tai sitten hankkisin elämän...
on myös se,että lapsen syntymän jälkeenkin voi opiskella ja hankkia ammatin.Miten kukaan yleensä voi tietää mikä on kenenkin henkisen varmuuden taso?
Eikä kaikki 30-v naisetkaan ole mielestäni sen "valmiimpia"kuin 16-v naiset.
"Milloin tää palsta muuttuu sellaiseksi, että täällä voi rauhassa keskustella nuorten äitien asioista ilman, että heti tulee viistoista kolmekymppistä siihen saumaan"
heti, kun muutkin ymmärtävät olevansa nuoria äitejä, ei teiniäitejä. teinistä tulee auttamatta mieleen 15-vuotias tytönhuitukka jauhamassa purkkaa ja kinuamassa rahaa merkkifarkkuihin.
ja heti, kun täältä loppuvat nämä 16-vuotaiden hymistykset, että ME NIIN HALUTTIIN vauvaa... jos 16 v haluaa vauvaa, on jossakin vikaa, yleensä sen 16 v päässä. vahingoille ei mitään saa ja niitä sattuu. niiden jälkeen vaan aletaan elämään niin kuin parhaalta tuntuu. eikä ruikuteta että "meitä teiniäitejä ei ymmärretä".
ja heti kun, se tulikin äskeisessä, alatte elämään kuten äidit, ei kuten TEINIäidit ettekä valita joka mutkassa, miten teitä kohdellaan huonosti.
ja vielä vastaus: kun osa näistä nuorista äideista vielä tajuaisi, että kaikkea "arvostelua" ei ole pahalla kirjoitettu tai edes arvosteluksi tarkoitettu.
itse olen ollut paljon tekemissä kaikenikäisten äitien kanssa jo työni puolesta. suuri osa, siis kaikenikäisistä, on järkeviä, normaaleja äitejä. mutta myös aika suuri osa näistä nuorista äideistä käytäyttyvät juuri niin koppavasti ja minäminäminä-tyylillä, kuin vielä keskenkasvuiset murrosikäiset, joilla on halu haistattaa kaikkea vastaan.
on, että jos lapsella/nuorella on jotain päässä vialla on syy vanhemmissa.
yleistykset on vaarallisia..tämäkin..
Olet oikeassa, mutta tämä on muuten ainakin lapsissa aika totta. Meille kävi just puhumassa yksi lastenpsykiatri, joka sanoi, että lastenpsykiatria on siinä mielessä erilaista kuin aikuisten (ja ehkä nuortenkin) psykiatria, että kun aikuiselle etsitään keinoja itse selvittää elämänsä, niin lapsen elämästä pyritään poistamaan häiriötekijät, jolloin ongelmakin yleensä poistuu.
Tulipas kauhea lausehirviö. Mutta siis idea oli se, että suurin osa lasten psyykkisistä häiriöistä johtuu ympäristöstä - ja eihän nuori tai aikuinenkaan voi olla terve, jos lapsuuden mielenterveyshäiriöitä ei ole selvitetty.
Ja mielenterveyshäiriöillä tarkoitan tässä ihan psykooseja, en esim. ADHD:ta.
kyllä minä sanon, että vanhempikin nainen on aivan "pihalla" mitä tulee lastenhoitoon ja juuri sen oman lapsen hoitoon heti aluksi. joka äiti varmaan kokee sen uuden pienen ihmisen aikamoisena mullistuksena, eikä heti osaa kaikkea tehdä, tai hoitaa, mitä pitäisi. siksi on hyvä että kysyy neuvoja. :) eli turha on sanoa että nuoret äidit tietäisivät jotenkin vähemmän.
Samaa mieltä. Nämä, jotka poikkipuolista säilää laittavat tälle palstalle, eivät tiedä mitään perusteita asialle (onko niitä perusteita edes?). Ei ollut ennenkään koulutuksesta kiinni, oliko hyvä äiti vai ei, miksi pitäis olla nyt?
Pukeutuisitte edes kuten aikuiset äiti-ihmiset. Ja lopettaisitte pimpan jakamisen eri miehille.
Niin sitten voidaan puhua kunnioituksesta.
johonkin vitun jakkupukuun tai kulkea ylisuurissa vaatteissa? Vai miten sun mielestä "aikuiset äiti-ihmiset" pukeutuu. Mä pukeudun kuin aikuinen äiti-ihminen. Se ei vaan ole samanlaista kuin 3-4 kymppisillä. Ja mä olen jakanut pimppaani vain ja ainoastaan omalle miehelleni.
Eli puhu kunnioituksesta!
aikuinen pukeutuminen on erilaista ku 30-40 vuotiaiden? voisin sanoa, että samaa farkkua ja t-paitaa on niidenkin päällä. vai yritätkö sä olla vielä erilainen nuori ja "erottua massasta" ja "olla persoonallinen".
ihan tiedoks: töissä mä olen pakotettu käyttämään, jos en nyt aina ihan jakkupukua, niin siistejä vaatteita ainakin, farkkuja ei katella hyvällä. mutta vapaa-aikanani mulla on verrarit (urheillaan paljon) tai farkut tai jotakin muuta, missä on mukava olla. ikää 36.