metro on hyvä

metro on hyvä ja sukkela sekä saasteeton matkustamis muoto.miksi ei aikasemmin olis voitu rakentaa ruoholahdesta matinkylään. eikös edes vihreitä kiinostanu ajaa ympäristö ystävällistä metroa onkos äänestäjien pelko viisauden alku.
1116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Helsingin metrossa? Likaiset vaunut, ilmaisjakelulehtiä lojuu penkeillä ja lattialla, asemat täynnä spurguja ja muita hörhöjä, joita nuoret vartijat paimentaa. Illalla täynnä pikkulapsia, joiden paikka olisi kotona, eikä kaupungilla hortoilemassa. Kello 21.00 jälkeen ei kukaan tavallinen ihminen voi siihen mennä pelkäämättä.

Mutta pääkaupunkiseutuhan on oikea suurkaupunki, niin kuin Pariisi ja Lontoo, ja sukkela ja saasteeton liikennemuoto tarvitaan. Metro on ehdottomasti vietävä idässä vähintään Kouvolaan ja lännessa Turkuu asti, on se se vaan niin hieno ja siisti kulkuväline.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


timo.v. kirjoitti:

metro on hyvä ja sukkela sekä saasteeton matkustamis muoto.miksi ei aikasemmin olis voitu rakentaa ruoholahdesta matinkylään. eikös edes vihreitä kiinostanu ajaa ympäristö ystävällistä metroa onkos äänestäjien pelko viisauden alku.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu