EasyBalancen liika-annostelu

kathrynne

Eilen illalla lisäsin akvaarioon Tetran EasyBalancea veden vaihdon yhteydessä ja kävi köpelösti eli ainetta vähän "lorahti". Koska akva on kuitenkin 317 l, niin ainetta ei ohjeen mukaan mennyt liikaa, mutta tänä aamuna oli ilmeisesti hieman happivajetta, ja loistotetrat kävivät haukkaamassa happea pinnalta ja kardinaalitetrat "läähättivät". Ensiapuna laitoin päälle ilmastimen, mutta nyt ahistaa, että miltä tilanne näyttää kun pääsen töistä kotiin.

Tajusin vasta nyt töissä katsoa netistä, että jos käyttää EasyBalancea, niin ilmastuksesta on huolehdittava. Muuten voi tulla happivaje. Eli muillekkin varoituksen sana; kannattaa huolehtia ilmastuksesta jos käyttää kyseistä ainetta akvaariossa.

Muten kaiken pitäisi olla akvaariossa kunnossa, veden vaihto tapahtuu kerran viikossa tai kahdessa, riippuu nitraattipitoisuudesta ja siitä onko paljon kalan kakkaa. Kaloja on sopivasti, ei liikaa ja kasveja runsaasti. Vesitestit teen säännölisesti ja veden kemia pelaa. Käytän hiilidioksidilannoitusta kasveille.

Onko kellään vastaavaa kokemusta EasyBalancesta tai happivajeesta? Täytyy toivoa että ilmastus auttaa ja kasvit tuottaisivat päivällä mahdollisimman paljon happea.

Pitänee illalla myös putsata suodatin, meillä on eheimin ulkosuodatin, numeroa en muista (olisiko 2026 tms.) Suodatusteho on heikentynyt ja sekin varmaan osaltaan heikentää happitilannetta kun vesi ei oikein kierrä.

Täytyy illemmalla päivittä tilannetta, nyt kyllä todellakin ahistaa. Altaassa on myös salamanteripleko, joka ei ole ihan halvimmasta päästä. Aamulla se kävi valojen syttyessä kerran pinnassa haukkaamassa happea.

Onkohan tuo happivaje pidemmän päälle vaarallista kaloille? Täytyy toivoa että tilanne on kohentunut kun pääsen kotiin.

Vertaistukea siis kaivataan...

4

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihma
    • fish KING

      Jos akvaariosta loppuu happi syystä tai toisesta, kala kuolema on 100%.

      Muuten rutiinisi näyttäisi olevan hallinnassa, siitä

    • kathrynne

      Kalat olivat ok kun pääsin töistä kotia. Ilmastus auttoi ja nyt pidänkin viisastuneena öisin aina ilmastinta päällä että hapen puute ei pääse iskemään.

      Onneksi tilanne ei kuitenkaan ollut älyttömän vakava. Vierailen säännöllisesti AquaWebissä, ja siellä olen törmännyt kirjoituksiin, jossa hapenpuutteesta kärsivät kalat roikkuvat koko ajan pinnan tuntumassa. Omassa tapauksessani kalat vain kävivät haukkaamassa happea, mutta palasivat aina kuitenkin veden keskikerrokseen.

      Tuosta EasyBalancen käytöstä, olen itse kokenut sen käytön akvassani hyödylliseksi. Mitään tutkittua tietoa ei ole kuin omat kokemukseni ennen ja jälkeen käytön aloittamisen ja vesitestien tulokset, mutta ainakin meillä se tuntuu toimivan. Ongelmana oli aikaisemmin pH:n raju heittely, johtuen alhaisesta karbonaattikovuudesta sekä korkea nitraattipitoisuus, jonka takia vedenvaihtoja oli tehtävä vähintän kerran/vk, parhaimmillaan 2 krt.

      Altaassa on kalanpoikasia, joita täytyy ruokkia usein ja nitraatti nousee ruokinnan takia. Vesijohtovedessä on ollut usein laatuongelmia ainakin kalojen kannalta katsottuna, joten pyrin välttämään liian usein tapahtuvia vedenvaihtoja. Vettä ei voi seisottaa sankoissa (tilanpuute) enkä mielelläni lisää veteen älyttömästi erilaisia kemikaaleja. Tästä syystä vaihdan vettä n 1 krt/viikko tai kaksi. EasyBalance on auttanut pitämään veden laadun hyvänä vaihtokertojen välissä. Nämä ovat siis toki vain omia kokemuksiani, muilla saa olla toisenlaisia mielipiteitä :-)

      Tärkeintä minulle on kuitenkin kalojen hyvinvointi. Hyvinvoiva akavaario on kaunis katsella. Onneksi tilanteesta selvittiin. Pitänee käydä vastaisuuden varalle hankkimassa apteekista vetyperoksidia, joka on hyvä ensiapu hapenpuutteeseen. Onkohan kukaan testannut happitabletteja, mitä näkyi olevan ainakin tuolla akvaarioon.fi nettikaupan sivuilla?

      • fish KING

        Kannattaa ottaa opiksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2132
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1795
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1288
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      950
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      855
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      112
      762
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      719
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      706
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      689
    Aihe