Viherpiipertäjäpolitiikka tulee kalliiksi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000019857012
Fiaskon... ei kun siis Kioton sopimus on kallis ja byrokraattinen järjestelmä, vähän niin kuin sosialismi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000019857012
Fiaskon... ei kun siis Kioton sopimus on kallis ja byrokraattinen järjestelmä, vähän niin kuin sosialismi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tarkoitat varmaan Kalifornian tekemää päätöstä vähentää päästöjään 25 prosenttilla vuoteen 2020 mennessä.
Tämä ei ole vertailukelpoinen Kioton sopimuksen kanssa, mikä ulottuu vain vuoteen 2012. Menetelmien osalta suunnitelmat ovat samanlaisia.
Kioton sopimuksen jatkosta vasta neuvotellaan ja alustavasti on puhuttu, että vähennysten tulee olla 15-30 prosenttia vuoteen 2020 mennessä.
Vielä kalliimmaksi ja byrokraattisemmaksi touhu tulisi, jos jokainen maa laatisi omat suunnitelmansa, joita yritysten tulisi noudattaa.
Yhdysvaltojen teollisuus onkin alkanut vaatia liittovaltiotason ratkaisua. Sen kauhukuvana on joutua noudattaa 52 erilaista järjestelmää, kun osavaltioden suunnitelmat etenevät. Kalifornia ei ole ainoa osavaltio, joka on tarttumassa ilmastonmuutoksen hillintään.
Kannattaisiko sinun vaihtaa terä tai tehdä kynänkärjestä terävämpi?
Vieläkin jaksatte... no huh.
Kalifornia ei ole sama kuin Yhdysvallat. Verrataanpa aivan järkipohjalta asiaa: Yhdysvaltojen tuotanto tulee todennäköisesti tulevaisuudessa kasvamaan verrattomasti nopeammin kuin Euroopan johtuen jo käytännössä esim. väestön selvästi Eurooppaa nopeammasta kasvusta. Kuitenkin tämä nopeampi kasvu ei lisää päästöjä samassa tahdissa kuin Euroopassa. Miksi ei?
Amerikkalaisten ei tarvitse maksella turhaa byrokratiaa ja monimutkaista järjestelmää vaan voivat aivan rauhassa keskittyä päästöjensä leikkaamiseen. Ympäristöjärjestöt ovat lobanneet Kioton sopimuksen puolesta mahdollisesti Venäjän tuella, joka on Kioton sopimuksen voittaja. Tunnettuahan on, että Neuvostoliitto loi ympäristöjärjestöjä ja tuki niiden toimintaa.
Mitä tapahtuu jos luodaan byrokraattisia ja monimutkaisia järjestelmiä?
Alustavista puheista voitte sanoa sen, että Kioton sopimuksella ei ole mitään merkitystä päästöjen määrään muutoin kuin, että se voi olla päästöjen vähennyksen hidaste kehittyneissä länsimaissa suurten kustannustensa vuoksi. Samaten vähennys 15-30% vuoteen 2020 menessä on täysin utopistinen tavoite ellei ydinvoimaa lisätä hyvin merkittävästi, mihin Yhdysvallat ja Venäjä pyrkivätkin. Mutta piipertäjät ja kommarit sekä viherkommarit vastustavat ydinvoimaa ja haluavat, että ostamme (ydin)energiamme Venäjältä. Politiikka on sama kuin ennenkin.
Biomateriaalien käyttäminen energiaksi se vasta kuluttaakin fossiilisia polttoaineita!!!
Päästöjen leikkaaminen ilman pontta, on aika epätodennäköistä. Oletko todella niin sinisilmäinen, että luotat hyväntahtoisuuteen? Se on raha mikä ratkaisee.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000019858343
Itse asiassa päästökauppa tuli Kioton sopimukseen Yhdysvaltojen vaatimuksesta. Siellä vastaavaa on kokeiltu rikkioksidipäästöjen vähentämisessä 80 luvulta alkaen. Venäjän sitoutuminen ei ollut ollenkaan varmaa, kun muistelee Andrei Illarianovin kannanottoja
Jäämme mielenkiinnolla odottamaan oikeuden päätöstä kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseen. Maalaamasi tulevaisuudenkuva ei ole vielä taattu.
http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/5365728.stm
Ydinvoima voi olla käyttökelpoinen keino, mikäli tuotettu sähkö käytetään vedyn tuottamiseen. Tällöin se ei uhkaa uusiutuvien energialähteiden ja energiatehokkuuden kannattavuutta. Suomessa edellytykset ovat olemassa, koska loppusijoituksesta on olemassa ratkaisu.
On aika huvittavaa, että biomateriaalien valmistukseen käytettävästä energiasta puhutaan, mutta fossiilisiin polttoaineisiin ja uraanin jalostukseen käytetystä ei näiden yhteydessä puhuta. Julkisesta tuesta puhumattakaan. Tämän takia nyt käyty energiakeskustelu on ollut hiukan kaksinaamaista.
http://energytrends.pnl.gov/