abortti&sairasloma

eli onko se sairasloma pakollinen jos abortti tehdään kaavinnalla?
työn kannalta vaikeeta saada sairaslomaa...kiitos asiallisista vastauksista.
81312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

sairasloma ole pakollinen. voit ihan hyvin mennä töihin jos olo siltä tuntuu.

Äänestä
  • ...jos on määrätty sairasloma, ja (niinkin epätodennäköisesti kuin se on) jos töissä jotakin sattuu (ihan mitä vain tai komplikaatio toimenpiteestä), työnantajan vakuutukset eivät ole voimassa, en tiedä mitä muuta työnantajan puolelta ongelmia on jos työntekijä on töissä vaikka sairasloma on määrätty.

    ***

    Äänestä

  • Tristar kirjoitti:

    ...jos on määrätty sairasloma, ja (niinkin epätodennäköisesti kuin se on) jos töissä jotakin sattuu (ihan mitä vain tai komplikaatio toimenpiteestä), työnantajan vakuutukset eivät ole voimassa, en tiedä mitä muuta työnantajan puolelta ongelmia on jos työntekijä on töissä vaikka sairasloma on määrätty.

    ***

    että ei ketään voi pakottaa jäämään sairaslomalle. töihin menee tietysti omalla vastuullaan.

    Äänestä

mikä on sit se joka ns aiheuttaa sen sairasloman? miten kroppaa yleensä reagoi tällaiseen?

Äänestä
  • ...esimerkiksi se että vuodat verta kuin härän kurkkutorvesta?... jälkipoltot voivat myöskin olla kovia, riippuu henkilöstä, tietty.

    mielestäni jälkipolttoja ei pitäisi buranalla edes "tappaa" koska ne ovat luonnon keino vetää kohtu takaisin kasaan, ja näin paraneminen helpottuu.

    Sitten on riski siitä, etteivät kaavinnassa olekkaan kaikesta huolimatta saaneet kaikkea pois, vaan jämät tulehtuu, mikä aiheuttaa kipuja ja kuumetta...(tapahtuu aika harvoin)

    Riippuu tietysti siitä , mitä työksesi teet, jos et mitään ruumiillista, ja saat pitää taukoja oman mielesi mukaan, niin pärjäät hyvin kyllä. (mulla on näin, että voin valita mitä milloinkin teen työkseni)

    Äänestä

mä kävin kaavinnassa päivällä pääsin iltapäivällä kotiin ja olin yöllä jo töissä. kun yö työ on.ainoa vain että autoa en uskaltanut ajaa joten kaverini oli minulle silloin kuskina.
tosin tästä on pari vuotta aikaa.

Äänestä
  • olen sitkeä sissi ja en kestäis ollatöistä pois mutta tajuan kyllä että mikään työnsankari ei kannata olla..
    teen ruumillista työtä joten en tiedä..tosin vaikeata on kuvitella että kivut on voimakkaammat mitä ne tällä hetkellä on.
    jää nähtäväksi..=(

    Äänestä

  • typerä.. kirjoitti:

    olen sitkeä sissi ja en kestäis ollatöistä pois mutta tajuan kyllä että mikään työnsankari ei kannata olla..
    teen ruumillista työtä joten en tiedä..tosin vaikeata on kuvitella että kivut on voimakkaammat mitä ne tällä hetkellä on.
    jää nähtäväksi..=(

    ei saa välttämättä palkkaa,kyseessähän ei ole sairauden hoito.
    Ja ICD-koodista kyllä selviää työterveydelle/työnantajallekin mistä on kyse (ICD-koodit löytyvät esim. netistä).
    Mikään työn sankari ei kannata olla oman terveyden kustannuksella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


typerä kirjoitti:

eli onko se sairasloma pakollinen jos abortti tehdään kaavinnalla?
työn kannalta vaikeeta saada sairaslomaa...kiitos asiallisista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu