tämä keskustelunavaus on suunnattu kaikille tietysti, mutta erityisesti kiinnostaisi lukea näkemyksiä ihmisiltä, joilla on joskus ollut vaikeitakin aikoja. Koetteko, että vaatii rohkeutta olla onnellinen? erityisesti jonkin vaikean ajanjakson jatkuttua pidempään. Ja mikä, ja millaiset asiat ehkä ihmiset ovat saaneet teidät jälleen uskaltamaan olla onnellinen?
Uskallus olla onnellinen
2
493
Vastaukset
- lempi
vielä, että millaiset asiat tekevät sinut onnelliseksi ylipäätään? ja yritätkö ihan aidosti toimia niin, että sinulle tärkeät ihmiset ja itse olisit onnellinen? :)
- pisaras
Vähän aikaa sitten lähdin pidempi aikaisesta, tukahduttavasta suhteesta. Kadotin itseni yrittäessäni olla mieliksi toiselle. Kestin kaiken itseeni kohdistuvan "väkivallan -pettämiset ja tönimiset, pohjattoman yksinäisyyden ja syyllistämisen. Pahinta kaikessa on se että aivan pohjalla ollessani pidin sitä normaalina ja uskoin että jollain tasolla ansaitsin kaiken mielipahan minkä sain. Kaverit ja asiat joista nautin aiemmin suunnattomasti katosivat arjestani lähes täysin.
Nyt eron jälkeen olen alkanut nauttimaan itsestäni ja omista asioistani. Olen vihdoinkin vapaa olemaan minä! Mielestäni onnellisuus vaatii tietyn verran rohkeutta, uskallusta luottaa itseensä ja siihen että on onnen arvoinen.. Menneestä itselleni jäi vain tunne siitä ettei minua voi rakastaa. Jo suhteessa olin masenutnut, sulkeutunut ja itkin paljon -pienistäkin asioista.
Edelleen opettelen tulemaan toimeen itseni kanssa ja painisekelen suurtenkin itsetunto-ongelmien parissa. Tie on kivinen, mutta rinnaltani arjesta löytyy ihminen jollaista en koskaan uskonut löytäväni. Pitkästä aikaa tuntuu hyvältä ja oikealta! Vielä on pitkä matka siihen että itsetuntoni on jälleen ehjä ja osaan elää itseni kanssa omilla ehdoillani. Rakkaani kanssaan olen tehnyt suuria askelia eteenpäin ja hänen kanssaan haluan tallata askeleeni jatkossakin. Ensimmäisen kerran moneen vuoteen voin sanoa että todella luotan siihen etten jää yksin.. Uskon ja luotan siihen että hänkään ei ihan helpolla minusta irrota vaikeimpina aikoinakaan. Ainakin toivon kovasti niin.. ;)
Onnelliseksi saa yhteenkuuluvuuden tunne ja avoimuus, ehdoton rakkaus. Se että toinen yrittää ymmärtää vaikkei se olisikaan helppoa (tai edes mahdollista). Tukeminen kaikessa ja kyky myötäelää niin ilossa kuin (tärkeä!) surussakin, vikojen ja eroavaisuuksien hyväksyminen, yhteinen harrastaminen, läheisyys ja hyvänäpito, pieni mustasukkaisuuskin ja omistamisen halu.. :D ja kuinka onnelliseksi tulinkaan kun hän vei minut kotiinsa ensimmäistä kertaa ja esitteli itselleen rakkaimmat paikat; puhumattakaan siitä kuinka täynnä ylpeyttä olin esitellessäni hänet omalle perheelleni ja parhaalle ystävälleni! Kaikki hänessä tekee onnelliseksi ja saa perhoset lepattelemaan vatsassani. :)
Mieheni ja kaiken hänen tuoman lisäksi minut tekee hurjan onnelliseksi omat jutut (jotka voin nekin suurilta osin jakaa mieheni kanssa ;)), takaisin tulleet kaverit, tyttöjen illat, tulevaisuuden suunnitelmat, hetket perheeni kanssa, Omat valmiudet ja taidot, ulkonäkö, lupa epäonnistua ja tehdä asiat niinkuin itse haluaa,.. Pieniä, itsestäänselviäkin asioita, mutta minulle enemmän kuin kukaan arvaakaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai12310110Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki785026Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694862Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.83306Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j152530Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071750Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.561593- 471546
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591464Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?681445