autokoulut opettavat väärin! Ei kaikki!

Zoukki-Jan

mun ope kerto tunnilla, että autojen pitää antaa jalankulkijoille vapaa pääsy ja suojatielle, jos se oottaa sinne pääsyä suojatien alussa!
Kysyin, entä jos se vaan seisoo?
Ope sano, että silti ja nopeutta pois jo hyvissä ajoin, että se mummo uskaltaa sinne tielle!
Ihmettelin, ku autokoulukirjassa oli eri tavalla!
Pelastus epäselvyyelle tuli Hesarin kautta! Lehti on eessäni ja siinä Pasilasta poliisi/ Ruuska ja liikenneministeriön Hallitusneuvos Tarvainen kertoi saman ja selittää, että pitää odottaa, että ne pääsee kadulle! Ei tartte antaa merkkejä tms.
Se oli tutkimus kadulta.
Lopputulos on: Väistä ja annan kävelijöitten mennä ja hidastan, että ne uskalta ottaa askeleen ja tulla kadulle.

Kysyin sedältäni ja se oli samaa mieltä!

9

830

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autolla menen

      ensin...käytäntö!

    • opetettiin

      autokoulussa, ettei jakankulkijoita saa "houkutella" suojatielle, vaan jos on astumassa annetaan ylittää. Jos taas seisoskelee suojatien edessä ilman aikomusta, varmistuksen jälkeen mennään.

    • kuitenkin miettinyt?

      kannattaa kuitenkin funtsia että miksi ne seisoo siinä suojatien edessä ? .. mitähän niillä on mielessä ??? .. olisko kadun ylitys ??

      • Minäkin mietin tätä

        Tätä minäkin mietin päivittäin. Miksi ihmeessä seisoskellaan jalkakäytävällä juuri suojatien kohdalla, estäen mahdollisesti niiden näkyvyyttä, jotka haluavat mennä tien yli? Jos ei kerran ole halua tai tarvetta ylittää katua, voisi mennä seisoskelemaan muualle.


      • juu ja

        ihmiset seisoskelevat mitä kummallisimmissa paikoissa ja syistä. Kuka odottaa keveria, bussia tai muuten vaan ei tiedä mihin on menossa. Aikaisemmin joskus pysähdyin tälläisen vartoilijan takia suojatien eteen kohteliaisuudesta ja hämmästys oli suuri kun näytin, että ole hyvä ylitä suojatie: ei, enhän minä mihinkään ole menossa kunhan seisoskelin ja kattelin. Myöhemmin olen sitten noudattanut autokoulunopettajan neuvoa, niitä ei houkutella!!!


      • Rellu5L
        juu ja kirjoitti:

        ihmiset seisoskelevat mitä kummallisimmissa paikoissa ja syistä. Kuka odottaa keveria, bussia tai muuten vaan ei tiedä mihin on menossa. Aikaisemmin joskus pysähdyin tälläisen vartoilijan takia suojatien eteen kohteliaisuudesta ja hämmästys oli suuri kun näytin, että ole hyvä ylitä suojatie: ei, enhän minä mihinkään ole menossa kunhan seisoskelin ja kattelin. Myöhemmin olen sitten noudattanut autokoulunopettajan neuvoa, niitä ei houkutella!!!

        Viime sunnuntaina ajelin jonon viimeisenä kaikessa rauhassa, yhtä äkkiä oli mummo keppeineen huitomassa suojatiellä edessäni, ohi oli mennyt jo ainakin 7 autoa ja takanani ei ollut todellakaan ketään. Koska olin ruotsinkiellisellä alueella, päättelin, että mummo oli alkuviikosta katsonut SFS:n suojatieohjelman.


    • Väärinkö?

      Juurihan itsekin sanoit, että autokoulussa opetettiin juuri niin kuin asian tuleekin olla. Mitä siellä kirjassa sitten sanotaan, mikä muka ei pidä paikkaansa??

      • sama

        että joskus on hyvä päästää jalankulkijakin yli kadun tms. en muista enää tarkkaan!
        Väittävät myös kirjoissaan, että LUKKOjarrutus olisi tehokkain jarruttamistapa. Joten, hyvästi absit!
        Lukekaa fyssaa!


      • sama kirjoitti:

        että joskus on hyvä päästää jalankulkijakin yli kadun tms. en muista enää tarkkaan!
        Väittävät myös kirjoissaan, että LUKKOjarrutus olisi tehokkain jarruttamistapa. Joten, hyvästi absit!
        Lukekaa fyssaa!

        "Väittävät myös kirjoissaan, että LUKKOjarrutus olisi tehokkain jarruttamistapa. Joten, hyvästi absit! "

        Näinhän tuo onkin, mutta ilman apseja on mahdoton hallita autoa jarrutuksen aikana, mistä syystä pitää pumpata jarrua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      955
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      504
      821
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      48
      776
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      702
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      180
      589
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      558
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    Aihe