Onko Teuvalla uskovaisia?

Jt
Sattuneesta syysta tiedustelen, onko Teuvalla (Kauhajoen ja Kaskisten valissa) rauhanyhdistysta ja uskovaisia?
131357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Esikoislestadiolaisia tiettävästi ainakin, kokonaan toinen asia on määrittelevätkö vanhoillislestadiolaiset heitä uskovaisiksi vai ei.

Äänestä
  • olevan ainakin nelja kirkkoa. Valtatien varressa K-Raudan luona oli komea kirkko, jonka paikkakuntalaiset sanoivat olevan lestadiolaisten, mutta tarkemmin kysyttaessa he sanoivat, ettei se ole rauhanyhdistyksen seurapaikka.

    Äänestä

että kaikki teuvalaiset on epäuskoisia, vaikka kai siellä kirkko on, mutta epäuskoiset siellä vain käy!!!

Äänestä

Oikeita uskovaisia on varmaankin - he eivät tee kadunkulmissa numeroa itsestään.

On myös lestadiolaisia - niitä joille Jumalan asemaan asettuminen on mutkattoman helppoa. Heillä on intomieli mitata muiden uskoa ja uskottomuutta

Äänestä
  • poikkeilen silloin talloin siella - - - ja olisi mukavaa tavata uskovaisia ja jutella tiesta ja matkasta ja kuulla yksinkertaista evankeliumia, jotta jaksaisi taas vahan eteenpain. Niin yksinkertaistahan se on.

    Äänestä

että Teuvolla on uskovaisia. Vaimo ja 14 lasta.

Äänestä

Täältä luulisi löytyvän kaikki sellaiset Suomen rauhanyhdistykset, jotka SRK kelpuuttaa uskovaisten rauhanyhdistyksiksi.

http://www.srk-oulu.net/index.php?p=jasenyhdistykset

Ainakaan sanaa Teuva ei luettelosta löydy. Kannattaa muuten käyttää selaimen etsi-komentoa, sillä jotkut pienemmät yhdistykset ovat eri paikkakuntien yhteisiä, eivätkä siten välttämättä löydy aakkosjärjestyksessä haetulta kohdalta.

Äänestä
  • Heti perään huomasinkin, että esimerkiksi sellainen on kuin Kauhajoen ja ymp. Rauhanyhdistys ry.

    Äänestä

  • Rekisterimies kirjoitti:

    Heti perään huomasinkin, että esimerkiksi sellainen on kuin Kauhajoen ja ymp. Rauhanyhdistys ry.

    saattaa hyvinkin olla yksi tai kaksi uskovaista, jotka kylla (ehka) ilahtuisivat, jos heihin siella kaydessa\oltaessa ottaisi yhteytta. Kauhajoelle taitaa olla matkaa 20 - 30 kilometria.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    saattaa hyvinkin olla yksi tai kaksi uskovaista, jotka kylla (ehka) ilahtuisivat, jos heihin siella kaydessa\oltaessa ottaisi yhteytta. Kauhajoelle taitaa olla matkaa 20 - 30 kilometria.

    Teuvan seudulta.

    Äänestä

Siellä näkyy olevan yli 6000 asukasta, niin eiköhän sieltä uskoviakin luulisi jonkinverran löytyvän. VL:istä en tiedä, löytyykö heitä vai ovatko muuttaneet muualle, lähemmäksi muita vl:iä.

T: Tiinaliina

Äänestä

uskovaisia, pari kilometriä keskustasta
Kauhajoella enempi, Teuvalaiset kuuluvat Kauhajoen ry:hyn. Yhdistys on tosin pieni, eikä omaa toimitaloa ole, mutta Päikkäristä löytyy seuraohjelma...

Äänestä
  • miten loytaisin Teuvalta uskovaisia.
    [email protected]
    Siella taas (noin) ensi viikolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Jt
Sattuneesta syysta tiedustelen, onko Teuvalla (Kauhajoen ja Kaskisten valissa) rauhanyhdistysta ja uskovaisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu