Honda Civic 1,5 kat

Päästöt ongelmana

Tervehdys

Auto siis Civic 1,5 manuaali ja ongelmaksi muodostunut päästöt, ei leimaa, ei kivaa.

Historiasta sen verran luukutettu menemään 140 th/km seissyt mummovainaan tallissa josta kaivoin esiin. Ihan perus vehje kulkee ja kukkuu.

Sytytti moottorin varoitusvalon jonka vika koodin mukaan aiheutti happitunnistin. Tunnistin vaihdettiin valo ei syty uusiksi. Kuitenkin katsastuksessa liian isot hiilivety päästöt (johtuu kuulemma ettei polta kaikkea bensaa) sekä häkä päästöt.

Katti näytäisi olevan kunnossa, samoijn kone käy tosi tasaisesti, ei hörpi liikoja bensaa, ei souda eikä huopaa kieroksilla. Kiihtyy ja kulkee nätisti.

Siis mysteeri. Älkääkä neuvoko vie huoltoo koodien lukuun. Maksaa 20 ekee per kerta ja sen lisäksi tuntiveloitus vian etsimisestä. 500 eskon autolle opiskelijan budjetissa liikaa.

Vikakoodithan luetraan laittamalla jotkin piuhat oikosulkuun mutta mitkä???? Samoin vika koodien nollaus miten tehdään??? Kuulenmma jos vikakoodia ei nollata, heittää boksi vikasäädöt käyttöön jolloin työntää rikkaampaa seosta koneelle, voisiko johtua siitä päästöjen suuruus, mutta kuinka nollataan.

Onko muilla kokemuksia / ehdotuksia joista lähteä selvittämään.

Tähän mennessä tehty

-´Happitunnistin vaihdettu
- Tulpat ja sytkyn osat vaihdettu
- ilmanputsari vaihdettu
- "ryypyn" toiminta eli lämpötila anturi tarkastettu ja toimii ei siis luule että kone kylmä
- tyhjäkäynti ei heilu tasan 750 kiekkaa per minuutti
- Katti pintapuolisin niin ulkoa kuin sisältä kunnossa (voihan olla sökö sitten muuten) ei kuitenkaan luultavaa jos porsliinit sisällä kunnossa, ei varmuutta kuitenkaan.

Jos ei apuja löydy kertokaa edes jokin suo johon sen voi upottaa, tarkat koordinaatit kiitos

4

1264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---a-a-

      bensapumppu?

    • tuohon

      autoon ei ilmeisesti ole koskaan tehty huoltoa niin suosittelen polttoaineen suodattimen vaihtoa, venttiilivälysten säätöä, ilmansuodattimen vaihtoa, polttoaine järjestelmän puhdistamista. Esim. puhdistusainetta tankkiin jos ei auta niin testaa suuttimien toiminta.

    • nollaus

      tapahtuu ottamalla ecun sulake irti akun vieressä olevasta rasiasta. Ota vielä akun kenkäkin irti, pidä molemmat irrallaan ainakin 10 minuuttia. Auton seisotus on huono homma. Polttoainekin menee huonoksi seisotuksessa. Auttais kun tietäis mikä vuosimalli, mutta vikakoodit luetaan laittamalla (tod.näk.) hanskalokeron takana oleva liitin (vihreä) hyppylangalla oikosulkuun ja virrat päälle niin moottorin keltainen vikavalo vilkuttaa koodin. Yksi pitkä on 10, yksi lyhyt on 1. Onko tulppien johdotkin uusittu, virranjakajan kansi/tiiviste, pyörijä, sytytyksen ohjausyksikkö. Mitään supertulppia ei kannata laittaa.

      • Nimetön

        Sitten päästömittaus tutulla mittaajalla, joka odottaa kunnes päästölukemat alittuvat ja ottaa sillä hetkellä tulostuksen. Pitäisi auttaa kun on vähän bensaa ja paljon masinoolia tankissa. Mikä vuosimalli? Missä päin Suomea olet? Anna yhteystiedot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2060
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe