Käykä tuuliperäsinet hydrauliohjaukseen, vai tarvitseeko niitä, koska jos hyder. ruorin laittaa suoraan, se menee suoraan (paitsi mitä nyt aalot heittelee...)
Tuuliperäsin hydrauliohjeukseen?
Nestemies
3403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
autopilotti toimii erittäin hyvin hydrauliohjauksessa, turha laittaa tuuliperäsintä
Autopilotti varmasti toimii, mutta ellei sinulla ole tuulianturia ja järjestelmää, joka käskee autopilottia tuulen mukaan, niin eihän autopilotti korvaa tuuliperäsintä.
Tottahan autopilotti hydrauliohjuksessa toimii ongelmitta, mutta tuuliperäsin on ihan eri juttu. Jos aikoo pidemmälle lähteä, on omalla peräsimellä varustettu tuuliperäsin aivan oivallinen laite. Hoitelee suunnan vaikka viikkokaupalla pyytämättä ensimmäistäkään ampeerituntia akuista ja lopulta käy vielä varaperäsimestäkin. Tulee toimeen hämmästyttävän vähäisellä tuulella ja on tarkka. Eli käyttötarkoituksen mukaan tarpeellinen tai tarpeeton laite.