KOLUMBIALAISEN Pereiran kaupungin turvallisuusviranomaiset ovat ilmoittaneet, että paikallisten naisten seksilakko jengiväkivallan hillitsemiseksi on onnistunut toistaiseksi erittäin hyvin. Kolumbian tiedotusvälineissä sitä on kutsuttu "jalat ristiin" -lakoksi. Naiset kieltäytyivät seksistä nuorten miesystäviensä kanssa ennen kuin nämä vannovat luopuvansa väkivallasta. Pereiran turvallisuuspäällikkö sanoi naisten jo osoittaneen, että he pystyvät voittamaan taistelunsa "erittäin jaloin asein".
(iltalehti)
Toimisikohan tämä suomessakin, mitä arvelette? ;D
(iltalehti)
Toimisikohan tämä suomessakin, mitä arvelette? ;D
Vastaukset 83
Vanhimmat
, monimielisestikin ajateltuna hauskasti sanottu:)
Rikkureista ei puhuttu, vai?
rikkureista. Tämä oli siellä hullumaailma osastolla, mutta aattelin et tää ois ihan hauska puheenaihe tännekin. :)
hullutellakin, että hyvin soppii - ollukin hieman hiljasenolosta tuolla huumorpuolella :)
Kiitos vaan minun puolestani..)
No mä oon huomannut että täältä on puuttunut tot huumor puolt poissaollessani. ;D
tulit :))
Vaikka olisivatten loppu elämänsä lakossa.
Niin muualla kuin suomessakin.
Ruvetaan miehetkin lakkoon ja sauvasekoittimet kieltoon(ei kiertoon).:))
ei kyllä kestäs hyvin pitkkään yhtenäisenä.
Elä nyt aliarvioi lakkolaisia... :))
että emäntä sitten tekee ruokaa jos ei sauvasekoitintaan saa käyttää? ;)
- rakkauvvessa :))
Meinaat, että laitettaisiin seisontavakuutukseen?
Tarkoitin.
Vaan en saanut sanotuksi.:))
Järki seiso.
saada oikein vakuutuksen? ;D
Näkyvät seisontavakuutusta kauppaavan.
Seisonta vakuutuksessa 01 05 2007 saakka.
Jollen toisin ilmoita.:))
luulis että kävisivät kuin kuumille kiville ne vakuutukset miesten keskuudessa. ;D
vakuutus siis?
Pottuvoitöötiä voi käyttää sijalla.
Vaan kannattasko lyhentää seisotusaikaa?Aatteleppa jos kelottuu pystyyn ja iskee vaikka tikka..Vai oisko siinä alku uudelle huvilakannalle.No aluksi vaikkapa saunamajalle.(siis tähän tietty tarvittas useampi vakuutettu.Oletan?)Vois olla kivan näkönen pöksä,kuivaneista köleistä nakutettu.
kysellä meidän ikäisiltä. ;)
sitä jo ajatelleeksikin, mutta ihan lystinä mä tän tänne laitoinkin. ;D
lakko on jäänyt jo päälle :))
puhuttiin nuorista miesystävistä. Jos tuo ukkoni minua nuorempi onkin, niin ei se silti hänestä nuorta tee. :)
meinaa että se on viisikymppisissä jo sellainen yleislakko? ;D
Yleislakko sen olisi oltava, ilmanmuuta. Pistelakko ei auttaisi, eikä tämä italialainen lakko, jossa vain tahtia hidastetaan, mutta hommia ei lopeteta.
nyt niin sanatarkasti tarvinnut ottaa, voithan sääki alkaa lakkoon, jalat ristiin vaan, jollei ukko korjauta vaikka autoasi. ;D
tämä italialainen lakko. ;-)
Täällähän vasta mellakat alkais,jos naiset aloittais tuollasen "kintut solmuun"-lakon...
Naisten puolelta sanomista,menis varmaan jäsen äänestykseen.:)
nämä nuoret miehet kestäisi sellaisia paineita? ;D
mietti,meniskö avioon vai liityiskö Elannon jäseneksi?
Meni avioon todettuaan,että avioliitossa on "jäsenetu" useammin kuin kerran kuussa :)
hehheee...nyt meinas mennä pulla henkkeen :))
kun syö paljon pullia se kasvattaa...vatsaa.
että itsetuntoa.
nimikö?
eikä vanhat...Nuoresta lähtien on jökötauti päällä...
olla,että rikkureita riittäis:=))
vai panisivatko vastaan? ;D
kai, eihän ne ny selalsta kai menis tekemään? :(
Onko siis paljon pullia syöneellä mahtava itsetunto? ohhohhh
itse kunto. :D
Sen pitunen sitten se.Ei niin hyvää ,etteikö jotakin huonoakin....
Niinkuin entis ajan ritarit teki,kun retkilleen läksivät.
varmmaan oisikin, jos se oisi suurimmasta osasta miehiä kiinni.
Mutta eikös, mie muistelen jotain, että taisi olla taitavia lukkoseppiäkin..:)
jos tulivat hukanneeksi sen avaimen? ;))
Olen usein miettinyt samaa kysymystä ja päätynyt samankaltaiseen ratkaisuun. Jos tytöt ja naiset haluavat lopettaa väkivallan, se on todella helppoa.
Tarvitsisi vain lopettaa väkivallan ihailu. Mutta ihme kyllä, mitä väkivaltaisempi ja hurjempi poika on, sitä suositumpi han on tyttöjen keskuudessa. Ei tietenkään kaikkien, mutta ehkä juuri niiden, joiden suosiota kannattaa tavoitella.
Ilmiö on sama kuin murhaaja- ja raiskaajavankien kohdalla, eli väkivalta on sidoksissa sukupuoliviettiin.
että vaikka nämä uroot ovat tavoiteltuja, tai suosittuja, siitä huolimatta he ovat pääasiassa niitä mustasukkaisuksissa tehtyjen murhien, tai tappojen tekijöitä.
Sekin on kummallinen yhtälö.
Tottakai murhia tekevät väkivaltaiset tyypit, heillehän väkivalta on ongelmien ratkaisutapa. He ovat ehkä muutenkin tunnevammaisia.
jos naiset olisivatkin samassa joukkueessa kaikki, niin asia kun asia menis perille ja muuttuis, mut noita rikkureita riittää ihan riittämiin. joten sun hyvä idea ei voi täälä suomessa toteutua.se on kuultu ja nähty niin usein lehtien palstoilta.
mut meijän ikäisten ei tarvitte enää laittaa ees jalkoja ristiin missään tilanteessa.nehän ovat jo luonnostaan tässä iässä ristissä, eiks ilekin?
mulla pysy vielä ainakaan luonnostaan ristissä. ;D
suomessa. Maailman sivuhan naiset on käyttäny
tätä konstia saadakseen tahtonsa läpi. En anna,
päätä särkee jne. Viikonkin sitä jankkaa niin
nuori mies kiipeää vaikka pers eellä puuhun
jotta sais:DD
oot sä nuori? toi on kyllä totta. sellaisia te miehet olette, että saatava on vaikka sitten mistä.
Tuossa sen ny näkee...Ei onnistuis mikään pitkä lakko,ku ollaan jo pyrstö eellä kapuamassa johonkin...;)
Ja Onni...Nuo on vaan sellasia väliaikasia "tekosyitä"...;)
pitkä aika nuorelle miehelle ja sitäpaitsi
pitäisi puhua naisten mieheen kohdistuvasta fyysisestä väkivallasta tässä tapauksessa;)
reumatismi jo iskenny,että käjet on päässy huonhon kunthon?Siinä ijässä vielä varman hätä keinotki keksii. ;DD
nuori, mutta tuossa tapauksessasi puhuttiin nuorista niin sillä sanoin:)
poromies tiijät ettei niin herkkä ja
hienotunteinen elin ole tarkotettu tumpuloilla hierottavaks, ottaa nokkiisa vielä ja herkee
tojimasta ;DD
vaan tekee sellanen paasto...Opettaa vähän itsekuria...Oikeestaan,sehän pitäs olla pakollinen semmonen tauko,niin sais nuo vaimot kerranki olla rennosti..;)))
Ei niitä niin vain tyttöjä oteta, ei ainakaan täällä maaseurulla. Saa olla vehkehet rokulis melekehen aamenen päivästä aamenen päivähän, ja osaasko sitä kenenkään kanssa enää oikeen ollakaan. Nolaas vaan ittesä siinä hommas, ainakin pitääs olla sellaanen tuttu ja turvallinen kaveri, ei muutoon ollenkaan. Sellaanen jota rakastaas ja olis hyvä ja ymmärtäväänen tyttö.
on etelleen yhtä tehokas keino? No sitten eiku etuskuntaan laatimaan sääntöä että se on nyt sitten antolakko, että riminaalit saadaan kilteiks kotipojiks ja miehiks. ;))
tyttöä on kuitenkin turha hakea että se antais ilman että ohjekirjat on luettu ja ymmärretty. ;DD
jalakanna risthin,mutta naapurin tyttö ei varmhan paa,siltä loppuu muuten tienesti.Meni ithän tai länthen ,ni aina joku kaatuupi,että se sitte siittä lakosta.;))))
naisilla se lakkoase alkaa yleensä "rakoileen" aika lyhyessä ajassa
Kannattas panna jalalle aika pian ,ettei kuiva ihan kasaan....
sanoi kaatuessaan portaikossa "voi v**** meni firma nurin!" ;D
kaikilla naisilla, mutta miesten lakkoase on yleensä jatkuvassa tanassa, vaikka mikä olis lakossa. ;))
tuli - kiitos nauruista..;))
Ai..lakossa on/olet kuitenkin ollu :)?
*naurua* voi teijjän kanssanu, maha kippeenä saapi nauraa..
Ei ku isovartiset saappaat jalakaan jo kohillaan on
ja Thaimaaseen ...ukot
luulen
viitaten.... niin menis se rikollisuuskin sitten. :)) *vilkuttaa menijöille, ei tarvitse tulla takaisin* :))
jo säätäny lain ettei saa ostaa eikä myyvä niin lakko on paras.
muttei ostaa, niin poijjat.
täällä asuisi vain suomalaisia naisia, eikä noita kaikenmaalaisia reppu levällään jakavia narttuja.
Ottaa vastaan noita kaikenmaailman maahanmuuttajia, joiden edessä suomineitokin on "reppu levällään", mikäli .... eli
Teemmekö vaihtokaupan. Tummat käkkäräpäät tänne ja suomipojat vaikka nostamaan Turkkia EU-kelpoiSeksi.
Ei muuta, kuin "reppu" selkään ja menoksi.
evääksi. ;)
Lakkovaroitusta ei ole vielä esitetty ja sovittelijan palveluksia ei näin ollen tarvita.
Sateliitista saamani tiedon mukaan lakkoon kyllä viimme yönä useammassa perheessä varauduttiin.
Otettiin niinsanoakseni ennakoita eli förskottia.
Mitkähän mahtas olla sanktiot,jos lakko laittomaksi todettaisiin?
En voi ottaa enpää asiaan kantaa.
Arvatenkin toinen osapuoli järjestää työ seisokin.
piruuttaan kutjakkeet jarjestaa jokotys jonon!...hajottaakseen lakkorintaman.
se kumipampulla tuollaset lakonhajottajat saadaan ojennukseen...Ei tönötä vähään aikaan..;))
Mullahan se meinaa vain tönötellä haaranperissä. Mitäs sille nyt sitten tehään? Minkälaisen tuomion nyt annatto ja onko epänormaalia?
Niinhän sitä minnäi ja sehän se mielessä. Alkujaan oon lännen miehii, alakuni vissiin oon saanu Land Roverissa. Jos siellä lakkorintamassa sattuu joku lipsumaan päätöksistä niin minähän se jouvan tästä ja tuun appuun. Sillä mainihtin tuon missä oon saanu alakun jos tarvihtevat kansainvälisyyttä lakkorintamaan. Pitäkääpä naiset mielessä Otto poika.