Mikähän tauti?

kirjoahvenissa pääosin

Moikka,
Mikähän ihmeen tauti kaloja vaivaa ja nimenomaan ahvenkoiraita?
Keväällä kuoli perhoskirjoahvenkoiras, kesällä töyhtökääpiö ja nyt palettikääpiöahven osoittaa samansuuntaisia oireita.
Eli perhoskirjolla ja paletilla toisen kylkievän?(evä heti kiduksen takana) tyvi pullistuu ja on aavistuksen möhkyräinen ja vaalea. Kala hengittää nopeammin ja on aina suu hieman auki. Yksin vetäytymistä, huonompaa ruokahalua.
Töyhtökääpiöllä ei tuota evän tyven pullistumaa ollut, muuten samanlaisia oireita.
Aquahoidosta olen lueskellut, mutta mitään selkeää taudinkuvaa en ole löytänyt. Loiset tai tubi nyt tulee mieleen. Mutta miksi juuri ahvenkoiraat, miksei ahvennaaraat?
Akvaariolla kokoa parisensataa, muuta kalastoa; partis, pikkuparvi rubiinitetroja, kiilakylkiparvi. Nuolimonneja 5. Vesiarvot ok, lämpö 26 vedenvaihto puolet viikossa.

2

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      http://www.aquahoito.info/suomi/taudit/taudcili.php

      Kerrotko vielä...

      Hoitorutiinisi
      Ahventen piilopaikat ja reviirit
      Kaikkien kalojen määrät numeroina
      Vesiarvot; kovuus, pH numeroina

      Ettei vaan nyt affena koiraat oo käyneet toistensa kimppuun reviiri taisteluissa. Ne tykkää siitä, se on niiden homma.
      Kala saattaa juurikin näykkiä toista tuonne kiduksen taakse taisteluissa, arka paikka. Henki lähtee helpoiten, ei kalatkaan mitään tyhmiä ole kun pitää saada kaveri hengiltä.

      No, spekulointi sikseen. Kerro hieman akvaariosi tapahtumista lisää viime aikojen osalta, kun eka kala alkoi opireilemaan, onko yhtään voielä kuollut?

      • alkuper

        Tälläisen tekstin löysin tuolta aquahoidosta ja tuota ruokasuolakylpyä voisi koittaa sille affenukolle. Mulla ois 20-litrainen muovipurkki johon voisin tehdä tuon kylvyn. Mutta kuis paljon laitan sitä ruokasuolaa että tulee 1,5% suolakylpy? Eihän se ota jossei annakkaan.

        Silloin tällöin varsinkin kalojen kiduksissa esiintyy kellomaisia ciliaatteja. Näitä on useita eri lajeja. Esimerkiksi Glossatella piscicola ja monet muut istuvat kiinni kalassa. Ei ole varmaa, ovatko ne varsinaisesti loisia vai "vapaamatkustajia". Jos niitä on paljon, kiusaavat ne kalaa. Torjuntaan riittää 1,5 % ruokasuolakylpy tai 1:4000 formaliinikäsittely tunnin ajan. Kalojen kuntoa on jatkuvasti tarkkailtava sekä lopetettava käsittely, jos kalat alkavat voida huonosti.

        Hoitorutiinit:
        Kerran viikossa veden vaihto puolet. Hiekkapohja, lapolla useimmiten otan pinnasta moskat pois. Suodattimina kaksi eheimin ecco ulkosuodatinta ja niiden putsausväli n 3x vuodessa (eri kerroilla). Lisäys nestemäinen kasviravinne ja tetran vedenparannusaine.
        Ruokinta: aamulla pari katkarapupellettiä, illalla joko pakastetta, hiutaletta, granulaa, joko katkarapupelletti tai muu pohjatabu. Partikselle kasviksia kerta-pari viikossa.

        No3 20, No2 0, Gh n 2, Kh n 2, Ph karvan alle seiskan.

        kaloja: partamonni 1, töyhtökääpiöahven 2, palettikääpiöahven 2, rubiinitetra 5, kiilakylki 9, nuolimonni 5.
        Akvaariossa 3 kiviluolastoa, pari isoa kantoa ja keraaminen ruukku. Paletit kuteneet kiviluoliin (eri paikkoihin), töyhdöt ruukkuun. Nyt kuitenkin nuori töyhtökoiras eikä tällä yhdistelmällä vielä kutua ollut. Paletitkaan eivät siis enää kude kun se ukko puolikuntoinen.
        Pesäkolot ovat eripuolilla akvaariota, kannot toimivat reviirin jakajina ja kasveja runsaasti.
        Ikinä en ole nähnyt yhteenottoja koiraiden kesken, ainoastaan kutuaikaan reviirin puolustamista tunkeilijan häätämisellä. Mielestäni yhteiselo on sujunut oikein hyvin.
        Tällähetkellä koiraina siis sukukypsä palettikääpiö ja keskenkasvuinen töyhtö.

        Tapahtumista... perhoskoiras ja töyhtökoiras siis kuolleet n 5 kk sisällä ja palettikoiras oireilee samansuuntaisesti. Kesällä kuoli 2 neontetraa (jämät jostain vanhasta parvesta). Laitoin ne helteiden piikkiin. Muut kalat voivat hyvin. Kesällä sain riesaksi rihmalevän. Huomasin että aikaisin aamulla aurinko paistaa n tunnin suoraan akvaarioon. Akvaario siis ollut tässä paikassa vajaan vuoden. Rihmalevän kanssa taistelen vieläkin - mutta se ei liene syynä.
        Mitään muuta "tapahtumaa" ei kyllä tule mieleen.

        Vahvasti alkaa vaikuttamaan siltä että jonkun loisen kanssa tässä nyt painiskelen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe