Kyllähän se rekkamiestäkin vituttaa kun henk.autot roikkuu kärryn puskurissa kiinni monia kilometrejä ja ollaan lähössä ohitte mutta ei kuitenkaan uskalleta.
monesti olen koittanut vilkulla näyttää ohitus merkkiä vaan ei sitäkään ymmärretä(en siis tarkoita kaikkia, muttaa isoa osaa) että kun ohitus merkin on saanu niin sitä pitää lähteä heti eikä minuutin päästä. niipä olen lopettanut ohitus merrkkien antamisen ja antanut roikkua perrässä vailla mitään omantunnon tuskaa.
ja on siinä perässä roikkumisessa myös paljon turvallisuus tekijöitä joita tulisi jokaisen kulkijan(MYÖS REKKAKUSKIT) ottaa huomioon.
T:reiska
monesti olen koittanut vilkulla näyttää ohitus merkkiä vaan ei sitäkään ymmärretä(en siis tarkoita kaikkia, muttaa isoa osaa) että kun ohitus merkin on saanu niin sitä pitää lähteä heti eikä minuutin päästä. niipä olen lopettanut ohitus merrkkien antamisen ja antanut roikkua perrässä vailla mitään omantunnon tuskaa.
ja on siinä perässä roikkumisessa myös paljon turvallisuus tekijöitä joita tulisi jokaisen kulkijan(MYÖS REKKAKUSKIT) ottaa huomioon.
T:reiska
Vastaukset 5
Vanhimmat
> kun ohitus merkin on saanu niin sitä pitää lähteä heti eikä minuutin päästä
Kyllä se itse kannattaa katsoa ettei ole vastaantulijoita. Onhan näistäkin ainakin urbaanilegendoja kuullut jotka kyrpiintyvät takanatulijaan ja näyttävät ohitusmerkkiä vastaantulevan rekan iloksi...
Jos joskus ajelen raskaammalla ajoneuvolla niin mulla on iso etu siinä jos henkilöauto ajaa perään niin hyvä jos edes huomaa sitä.
...roikkua kuorma-auton tai rekan takakulmassa kinni?
Voi tehdä pahaa jälkeä jos ja kun rengas räjähtää.
Henkilö-auton renkaastahan ei räjähtäessä paljoa tavaraa lennä, mutta raskaan kaluston rengas tai pelkkä kulutuspinta painaa aika lailla kun se lentää 80km/h vauhdista tuulilasiin tai autoon sisälle ja siinä ei ole enää väliä ajaako rekka 80 vai 90 km/h, pahaa jälkeä tulee kuitenkin!
Myös kiviä voi sinkoutua renkaista aika voimalla!
Toiseksi näkyvyys on huomattavasti parempi kun jättää väliä tarpeeksi rekkaan ja silloinhan näkee helpommin ohitus paikat ilman että pitää koukata vastaan tulijoiden puolelle, niin kuin joutuu tekemmään perseessä roikkuessaan!
Silloin pystyy myös väistämään paremmin mahdollisen räjähtäneen renkaan palasia, ja renkaan rikkoutuminen ei ole mitenkään harvinaista, kuten voitte tien pientareilta nähdä
(renkaan palasia) varsinkin kesä-helteellä renkaat ovat varsin kovilla!
Itsekkään en enää näytä vilkulla merkkiä juurikin viestin aloittajan mainitsemista syistä: Kun ei osata ohittaa!!!
palaa pinna rekkakuskeista, jotka roikkuvat puskurissa ja jotkä vähät välittävät nopeusrajoituksista. Aina mennään sitä yhtä ja samaa nopeutta, useimmiten 85 km/h.
Aina kun 80 nopeus vaihtuu liikemerkillä 60:iin, rekka haluaisi jatkaa samaa 85 km menoa.
Ymmärrän kyllä, että rekka on iso menijä, jossa on helpointa pitää sama nopeus eikä sen vauhtia helpolla hiljennetä. Mutta kun minun siinä edellä menevässä henkilöautossa on pudotettava se nopeus lähelle sitä 60:iä. Ykkösvaiheen kortti, enkä millään viitsisi mennä uudelleen inssiin ja kirjalllisiin sen takia, että ylinopeudesta hermostunut poliisi-setä vie kortin pois.
aina antaa tietä ja vilkuttaa *ohita*, kiitos!
ammattikuski on aina ammattikuski ja hän ei hätkyile, pätee myös muihin ammattikuskeihin.
Hienoa!!!anteeksi jos tuun lähelle perää roikkumaan mutta ohitan kun tilaisuus