Ostin 2,5 vuotta sitten Sitroselta uudet pallot joka kulmaan (Xantia 2.0i, -94). Joulunpyhinä jousitus meni yhdestä kulmasta (takavasen) yllättäen kovaksi. Kaikki muut kulmat ovat normaalin pehmeitä ja niin oli tuokin vielä edellisenä iltana. Pallosta on ilmeisesti se nesteen ja kaasun välinen kalvo repeytynyt, tai sitten muuten vaan on päästänyt kaasut pihalle. Pallojen valmistajaa en muista, mutta TÜV-hyväksyntä niissä oli ja takuuta 2 vuotta. Eipä kuitenkaan laatu säväytä, jos pallot rupeavat poksahtelemaan heti takuuajan päätyttyä. Voisiko joku neuvoa, mistä saisi ostettua _laadukkaat_ pallot? En viitsi jäädä odottelemaan koska seuraava pallo posahtaa, vaan vaihdan kerralla uudet pallot joka kulmaan.
Jousipallojen kestoikä 2 vuotta?
Pallopää
102133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Meillä meni vanhassa beksissä tarviketakapallot kehnoiksi kolmessa vuodessa, joten sen jälkeen ollaan suosiolla laitettu alkuperäiset pallot. Löytyy Citikkaa myyvän liikkeen varaosamyynnistä.
Originaalit pallot on tehty kylmiin maihin ja takuu 3v, toisin kuin tarvikepalloilla ja hintataso sama
Nyt selvisi pallojen valmistaja, eli se on joku I.F.H.S. Mitään yhteystietoja tälle firmalle ei ainakaan netistä löydy. Löytyy vain tieto, että firmalla on ISO-9002 sertifikaatti ja palloilla TÜV-hyväksyntä. Olen olettanut, että ISO-900x sertifikaatti edellyttää firman tuotteilta jonkinlaista laatutasoa, mutta näin ei ilmeisesti ole. Onko jollakulla tietoa, mikä firma valmistaa originaalipallot?
Toistaiseksi olen itse ostanut palloni Auto-Artikkelista, josta muuten myös Sitronen ostaa osan tarvikkeistaan. Varaajapallo oli tuon edellämainitun I.F.H.S:n, jota muuten on yleisesti ottaen pidetty laadukkaana, ja joka valmistaa myös nämä likimain legendaariset comfort-pallot. Itse jousipallot olivat merkittömässä paketissa, mutta koodit pallon kyljessä menevät yksiin citikan originaalien kanssa ... rinnakkaistuontia tms? Mutta noita Artikkelin tuotteita ainakin itse uskaltaisin suositella, kokemukset on hyviä.
P.S. Ja nythän puhutaan pakkasista joissa rautajousihetekoista paukkuu iskareita harva se päivä ... annetaan hydromystiikallekin pienet ongelmat anteeks :)
...ilmenivät itselläni viime sunnuntaina, tosin meikäläisellä paukahti kuskinpuoleinen etupallo. 2.5 -vuotias tarvikepallo oli tässäkin tapauksessa kyseessä. Vaihdattaessani kummatkin etupallot keskiviikkona uusiin, haastattelin huoltomiestä aiheeseen liittyen, ja loppuviimeksi informaatio oli hieman ristiriitaista, joka yleensä kertoo siitä että mitään lopullista totuutta tarvikepallojen heikkoudesta ei voida muodostaa.
Toisaalta huoltomies sanoi, että he kaikkein mieluiten paineistavat aina alkuperäisiä palloja. Nämä tuntuisivat olevan kaikkein kestävimpiä. Tarvikepallojen laadussa ilmeisesti on ollut enemmän heittoja, mutta kuitenkin esimerkiksi tämän talven kovien pakkasten aikaan on hajonneita palloja tullut yllättävän vähän verrattuna menneisiin vuosiin. Nythän on hyvä muistaa, että olosuhteetkin ovat olleet poikkeuksellisen ankarat jo pidemmän aikaa. Eivät ne alkuperäispallotkaan ikuisia ole, omastani alkuperäinen etupallo oli puhjennut neljän vuoden iässä.
Olisi ihan kiva todella tietää, onko palloista erikseen olemassa jotain kylmempien ja lämpimämpien olosuhteiden versioita. Jotkut näin väittävät, toisaalta olen myös kuullut kommentteja, joiden mukaan noita palloja valmistetaan vain muutamassa tehtaassa koko maailmassa, ja ne ovat spekseiltään jotakuinkin identtisiä, myös alkuperäisiin Citroen-palloihin verrattaessa. Tiedä häntä sitten.
Itse otin keulalle samanlaiset tarvikepallot kuin nyt sieltä paukahtanutkin oli. Saattaa olla että hakkaan päätäni koivuun, mutta sainpahan edelleen piirua pehmeämmät pallot vakioihin verrattaessa. Ja onhan noissa sentään kahden vuoden takuu. Valintaan tietty vaikutti myös se, että luottokorjaamoni ei hyllytavarana säilytä Citroen-alkuperäispalloja, vaan joutuisi ne erikseen tilaamaan Veholta. Tuohon minulla ei ollut kiireessä aikaa.
Mitä olette palloista maksaneet? entä vaihto?
Hinta/kpl
Tarvike 42 Eur.
Alkuperäinen 50 Eur.
Paineistettu 30 Eur. ?? 1.kerta
Asennus tunnin työ.
orkkispallojen (5 kpl) vaihto(töineen) oli jotakuin 430€, LHM:n kanssa koko homma maksoi karvan päälle 500€, siis merkihuollossa. takuu palloille on 3v/104 000 km.
minulle tarjottiin pallojen täyttöä (Lahdessa)n.25€/pallo, jolloin homma olisi maksanut 125 €. katsoin hintaeron uusiin niin pieneksi, etten viitsinyt ottaa täytön riskiä (palloilla oli takana 100tkm/5v).
Etupallojen vaihto ei ole homma eikä mikään; itseltäni kului siihen 10 minuuttia, eikä edes kädet likaantuneet. Varaajapallokin on suht triviaali, mutta takapallojen kanssa voi tulla ongelmia. Ensiksikin työ vaatii pääsyä auton alle ja toiseksi, takapallot voivat olla _todella_ tiukalla. Ainakaan millään halpa-hallin öljynsuodatinavaimella takapalloja on turha ryhtyä avaamaan.
Vaihdoin taakse viime kesänä Koivusen maahantuomat ??? merkkiset tarvikepallot, joilla siis ei ole juuri ikää, mutta tiettyjä rasitustestejä on takana. Edessä on vanhat orkkispallot. 3.1.2003 jouduin yllättäen ottamaan Beksiin ylikuormaa, kuormaa kulki kuski mukaan lukien reilut 850 kg - pakkasta en muista tuona päivänä. Vähemmälläkin on muiden autojen jousitus pohjassa. 7.1.2003 taas testattiin menoa 32 asteen pakkasessa. Kumpikaan testi ei tuottanut ongelmia.