Aiheuttaako reumalääkitys impotenssia?

Olenko ainut ja kuvittelenko vain... Olen nyt muutaman vuoden sairastanut nivelreumaa ja lääkityksenä siihen saan salazopyrinia. Rakastellessa usein erektio laantuu keskenkaiken. Alkaa olla tosi turhauttavaa, kun ei enää kunnolla pysty hoitamaan velvollisuuksiaan vällyjen alla. Saan silti siemensyöksyn normaalisti. Auttaisiko mikään asiaan? Onko kohtalotovereita. Vai alkaako jo ikäkin painaa (34v)
34289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Muutamilla reumalääkkeillä saattaa todellakin olla seksuaalisiin toimintoihin kohdistuvia haitallisia sivuvaikutuksia. En nyt muista onko Salazopyrin niiden joukossa. Lue lääkepakkauksen sisällä oleva lääketehtaan oma info asiasta. Voit luonnollisesti ja sinun pitäisikin puhua asiasta omalle lääkärillesi.
Trexan esimerkiksi on lääke, joka heikentää libidoa eli seksuaalista halukkuutta joillakin henkilöillä hoidon alussa. Lääkityksen jatkuessa sivuvaikutus yleensä vähenee tai poistuu kokonaan.
Yleensäkin kannattaa aina lukea lääkepakkauksen sisällä oleva selostus lääkkeestä.
Sieltä löytyvät myös interaktiot eli vasta-aiheet lääkkeen käytölle muiden lääkkeiden yhteydessä. Usein juuri nämä yhteisvaikutukset saattavat aiheuttaa yllättäviä sivuvaikutuksia.

Oma lääkäri ei aina ole kuitenkaan perillä (valitettavasti) lääkkeiden yhteiskäyttöön ja yleensä sivuvaikutuksiin liittyvistä asioista, joten viisasta ottaa selkoa myös muualta.
nimim. lääkäreiden tietotaidosta kokemusta omaava.

Äänestä

oligospermiaa eli siemennesteen vähenemistä ja sillä on oma vaikutuksensa myös erektioon. Yhdyntöjen määrän vähentäminen siitä, mihin nuorempana kykeni, voi auttaa asiaa.

Äänestä

...miettinyt onko joku muu syy..? reuma itsessään voi vaikuttaa mielialaan aj jos koet vällyjen alla puuhailun "velvollisuudeksi" niin voisiko syy olla siinä..? ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mies... kirjoitti:

Olenko ainut ja kuvittelenko vain... Olen nyt muutaman vuoden sairastanut nivelreumaa ja lääkityksenä siihen saan salazopyrinia. Rakastellessa usein erektio laantuu keskenkaiken. Alkaa olla tosi turhauttavaa, kun ei enää kunnolla pysty hoitamaan velvollisuuksiaan vällyjen alla. Saan silti siemensyöksyn normaalisti. Auttaisiko mikään asiaan? Onko kohtalotovereita. Vai alkaako jo ikäkin painaa (34v)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu