mikä on kun..

alkaa asentamaan xp pro:ta koneeseen ja yrittää
bootata cd:ltä niin tulee ilmoitus no emulation,
sitten se alkaa asentamaan kunnes kone käynnistyy
uudestaan ja taas alkaa sama homma eli teksti
"no emulation".kovo on 300 samsung.prossu 2,6 celeron ja muistia on yli 1 gigan.mikä tuommoinen
ilmoitus on ja mitenkä siitä pääsee eroon.kiitos.
1146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

"no emulation" tekstin pitääkin tulla näyttöön, mutta sen lisäksi samaan aikaan PITÄISI näkyä "press any key to boot from CD" tms. joka lukee näytöllä hetken. Ellet paina jotakin näppäintä, Windows "hyppää yli" tämän toiminnon ja kone käynnistyy (tai yrittää) kovalevyltä.

Oletko käynyt muuttamassa BIOS-asetukset niin, että CD-asema on ENSIMMÄINEN boottaava asema?

Jos et, kokeile sitä. Se on Microsoftin virallinen ohjeistus, vaikka jotkin koneet eivät sitä vaadi.

t. -S-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


emulation kirjoitti:

alkaa asentamaan xp pro:ta koneeseen ja yrittää
bootata cd:ltä niin tulee ilmoitus no emulation,
sitten se alkaa asentamaan kunnes kone käynnistyy
uudestaan ja taas alkaa sama homma eli teksti
"no emulation".kovo on 300 samsung.prossu 2,6 celeron ja muistia on yli 1 gigan.mikä tuommoinen
ilmoitus on ja mitenkä siitä pääsee eroon.kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu