Korvatulehdus!

Hei!

Lapsellani (1 v 3 kk) puhkesi ensimmäinen korvatulehdus päiväkodin aloitettua. Lääkäri määräsi lääkkeeksi amoxinia. Kuurin aloitimme keskiviikkona, joten eikö sen pitäisi jo auttaa. Vielä haroo korvia ja on vähän kiukkuinen. Voiko olla, että tämä lääke ei auta tulehdukseen? Milloin viimeistään tulehduksen pitäisi olla poissa? Yöksi olen antanut myös panadolia ja nukkuu kuitenkin yöt ihan hyvin.

Kiitos vastauksista etukäteen!
5915
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Amoxin on miedoinpia lääkkeitä.Voipi olla ettei auta ja joutuu hakemaan uuden kuurin jotain toista lääkettä.Kuuri kuitenkin kannattaa syödä loppuun ja vasta sitten lääkäriin jos lapsi vielä haroo/valittaa korviaan.En kuitenkaan ole mikään lääkäri mutta kokemusta korvatulehduksista löytyy.

Äänestä
  • Minusta yönukkuminen viittaa siihen että korvatulehdus on paranemassa. Poikani ei itkenyt öisin muutakuin korvatulehduksissa ja sellaisen yön jälkeen lähdin aina lääkäriin. Päivällä pystyasennossa ei ollut välttämättä mitään oireita mutta aina yöllä. Kyllä varmasti teidän kaupungin kunnan sairaanhoitajakin voi kurkistaa korvat ja sen oppii kyllä itsekin katsomaan kun on tarpeeksi monta kertaa ollut..

    Anneli

    Äänestä

maidän lapsilla korvatulehdukseen. Zithromaxilla (ja vastaavilla) vasta on pöpöt kuolleet ja kokonaan tulehdus parantunut. Sitä lääkettä vaan lääkärit ei, varsinkaan nykyisin, kovin helposti määrää sen monitehoisuuden ja voimakkuutensa vuoksi.

Minulla on vuosien kokemus lasteni korvatulehduksista, putkituksista ym, joten annan mielelläni vinkkejä, jos niistä on mitään apua. Nyttemmin onneksi tulehdukset ovat vähentyneet, kun he ovat kasvaneet.

Äänestä
  • pojallani 1,5 v on ollut elokuusta lähtien joka kuukausi korvatulehdus ja aina flunssan yhteydessä.ja aina lääkärit on määränny amorion-nimistä antibioottia.onkohan tämäki jotain mietoa??? jolla ei parane tulehdukset kokonaan.eikö ne perkele ossaa tai älyä muuta antaa jos ei ite sano mitään.tunttuu että ei jaksa enää tätä korvakierettä!!!

    Äänestä

  • miisa___ kirjoitti:

    pojallani 1,5 v on ollut elokuusta lähtien joka kuukausi korvatulehdus ja aina flunssan yhteydessä.ja aina lääkärit on määränny amorion-nimistä antibioottia.onkohan tämäki jotain mietoa??? jolla ei parane tulehdukset kokonaan.eikö ne perkele ossaa tai älyä muuta antaa jos ei ite sano mitään.tunttuu että ei jaksa enää tätä korvakierettä!!!

    meillä ei ole ikinä auttanut kyseinen lääke. toisella pojista on laitettu putket seitsemän kertaa ja tulehduksia en ole enää etes laskenut.. onneksi kylläkin vanhemmalla jo pikkuhiljaa harventuneet.
    nuoremmalla oli ensimmäisen vuoden aikana lähes 30 tulehdusta ja olen jo käskenyt papereihin merkata että amoriota en ota...huomenna mennään jälleen putkitukseen ja nyt on lääkkeenä clavurion joka on ainakin meillä todettu ihan ok lääkkeeksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äityliini* kirjoitti:

Hei!

Lapsellani (1 v 3 kk) puhkesi ensimmäinen korvatulehdus päiväkodin aloitettua. Lääkäri määräsi lääkkeeksi amoxinia. Kuurin aloitimme keskiviikkona, joten eikö sen pitäisi jo auttaa. Vielä haroo korvia ja on vähän kiukkuinen. Voiko olla, että tämä lääke ei auta tulehdukseen? Milloin viimeistään tulehduksen pitäisi olla poissa? Yöksi olen antanut myös panadolia ja nukkuu kuitenkin yöt ihan hyvin.

Kiitos vastauksista etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu