menossa, taas :/
Ai että mitkäkö - joutsenet, niillä on kokoontumisajot parhaillaan tuossa meidän lahdella.
Ohjelmaakin heillä (huom.puhuttelumuoto) siellä on.
Ai että mitkäkö - joutsenet, niillä on kokoontumisajot parhaillaan tuossa meidän lahdella.
Ohjelmaakin heillä (huom.puhuttelumuoto) siellä on.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Joutsenia ja kun Kuuntelee Souvareiden "Valkoisten Joutsenten aikaan" tullee VARMASTI itku silmään. Myönnän, kaikkein herkimpiä syksyn tuntoja. Toinen on nämä kurkiaurat. Pysähtyy väkisin kuulemaan ja katsomaan luonnon ihmettä.
ilahduttavat, mutta syksyllä tuovat haikeuden..
hanhia näkyny
oraisia viljapeltoja ikkunan alla, mutta tuolla kauempana olen nähnyt niitäkin..
Nooo..ja - peilistä joskus.., vai oisiko kalakkuna :)
oma lahti,täällä päin kun noita vesistöjä ei ole
Suomea ei ole vesistöä, tai Pohjanmaa taitaa olla aika järvetön ?
Tarkennan ettei meilläkään ole omaa lahtea -tässä, siis rantaa, mutta näkymä järvelle on -
olisiko n.150 metriä tuohon järveen.
:)
pohjanmaan kunnat järvettömiä ole.
etten ole maantiedon ihmelapsi :), - hmm.. pitäisiköhän tutustuakin uudelleen tuohon maamme karttaan :/
Lappihan se taitaakin olla maamme vähäjärvisintä osaa...näyttäisi..
katsoo,niin ei täällä järviä näy.
Pari tekoallasta tai turveallasta,
täällä pohjanmaalla
lensi hanhia kohti etelää, 7-8 auraa ja niitä oli yhteensä noin 300-400 lintua,, olipa komea näky, ja kova oli meteli..
johan mie sanoin, että siellä :)
Turveallasta, siis, onko teille saatu järvi turpeennoston sivutuotteena? :)
Hanhet pysähtyy tänne pohjanmaan pelloille,ja
tekoaltaille,metsästäjien iloksi
sähköntuotannon.Turvesuot,ja tekoaltaat tuotaa
energiaa
jäikö se monttu taille järveksi - siis kun se energiaturve otettiin ylös, niin jäihän siihen potero - eikö vain ja siitä saitte järven :)?
metsästää nyt?
Varmasti hienoja paisteja saavatkin, viljalla lihotettuja?
saattaa olla syömäkelvottomia,maistuvat mudalta
silti kalastetaan,ja syödään
ovatko istutettuja?
Nimen omaan kuoppa kaivetiin järveksi,varastoksi
tulvavesille.
Turvesuot taas ovat ennenmikin,viljelysmaata
kuha menestyy hyvin.Mutta jopa 20 kiloisia
haukia on saatu,ahvenetkin yli kilon
ovat niitä tulva alueita ne teijjän maat.
Mitä turvesoilla viljellään?
elohopeakaloja, niinkö?
pää alaspäi, elohopea laskee sinne,sitten vaan
naps pääpoikki,ja eikun syömään
hyvä, ja viisas neuvo - hitsi niistähän saa pakkasmittaritkin - olipa hyvä että tuli puheeksi. :)
Kysyin, koska meilläpäin turvesuot ovat käyttämättöminä sen jälkeen kun niistä on otettu energiaturve, enkä metsittyvät ajan kanssa.
Tosin jossain joku oli kokeillut jotain luonnonmarjaakin viljellä, olikohan se mesimarjaa..
Elohopeasta kysyin, kun olen lukenut jostain, että näissä tekoaltaissa olisi kalojen elohopea pitoisuudet korkeampia, kuin luonnojärvissä, johtuu kai jostain maaperän "häiritsemisestä" ja sitä myötä elohopeaa erittyy, tai irtoaan siihen allasveteen - en oikein osaa selittää näitä tarkempaan..
No nämä tästä..
Kyllä meilä on järviä Lapissa enemmän ko monissa lantalaisten maakunnissa.
Vaikka teilä niitä eniten onki, silti turha leuhkihmaan alkaa...
jokia, niistä olen hieman katteellinen teille, ja tuntureista...:)
"heillä"
lienevät laulu- sellaisia
oletko laskenut montako niitä ...kröh HEITÄ on?
kantsisko lippuja ostaa?
moniko päiväiset nämä festarit lienee?
Kannataa ostaa,liput
Ottaisko nuo...minnehän sitä joutuis,kyllä tässä joutaisi vähän mualimoo katteleen...,mitäpä täälläkään enää tekee..
huomasin sen mahdottoman menon, - trumpetti suoloja lähinnä, ja moniäänisesti :)
Uskoisin piletyksen kestävän lähelle jäiden tuloa - joskus jammailevat niin tohkeissaan etteivät huomaa pyrstön kiinni jäätymistä - ovat joutuneet kutsumaan palokunnan apuun :))
Meille on aina ilimanen konsertti, mutta voipi se vieraspaikkakuntalaiselle jotain maksaakin..
Ps. kantsii ehottomasti lunastaa lippu..korkkee tasosta on musisointi.:)
peukaloinenko, oisi se mukavaa lennellä *huokaus*..tässä on vaan pysyttävä maan pinnalla - ainakin yritettävä :)
liijjan tihheesseen, - kerran jo juovus kissakin olet..tsot tsot..
motoripyörä?
Olis muuten tiedossa sellainen "sopiva" nelsatanen nel.syl. jammu ja tietysti halapa.
Lähelle lentämisen fiilistä sen matkassa pääsee, kunhan pysyy pystyssä eikä tee mitään 'kananlentoja!!!
"kananlentoja" :)) - mitäs ne semmoiset muka?
No joo, ihan leikitäkin, - kyllähän se kananlentokin on aina siinä touhussa mahdollista :)
Olisi tässä sellainen vähän isompi hankinta ensin, - paljonko on halpa?
tapauksessa alle tonni kolmesataa tieliikenne kuntoisena ja 'kevyesti'fiksattuna.
Sikäli vielä tässävaiheessa pieni varaus ajopeliin, en ole tutustunut sen tekniikkaan aivan vimpan päälle, mutta siltä(kin)osin "etukäteistietojen"perusteella ok kuntoinen.
hinnankiroissa, jos...siis jos :), vuosimalli ja kunto ovat hinnan kanssa oikeassa suhteessa :)?
Iloitsen puolestasi, että pääset katselemaan tuollaisia tapahtumia ihan kotisi ikkunasta. Minun pitää lähteä liikkeelle nähdäkseni ja olen usein ajellut pitkiäkin matkoja ilman toivottua tulosta.
Vaikuttavimpia mieleeni jääneitä näkyjä oli ensimmäinen vierailu lintuharrastajaystävien kanssa joutsenten kokoontumisajoihin Tvärminnen lahdella. Kun vielä samalla reissulla näin hippiäisen, sain perspektiiviä lintuvieraisiimme ja muistan elämyksen vieläkin.
Arktikamuuttoa olen yrittänyt nyt parina vuonna päästä näkemään eri puolilla Suomenlahden rannikkoa, mutta olen kai tavannut lukumääräisesti enemmän mielenkiintoisia bongareita kuin lintuja. Jotkut kertoivat pitävänsä viikon tai pari lomaa aina lintujen muuttoaikaan ja majoittuvansa lähistölle.
Mitä muuten pidät joutsenista ja niiden luonteesta?
ovat kauniita ja niiden liike on ylvästä ja sulavaa..
Onkohan nimi "joutsen" jotenkin johdettu tuosta niille ominaisesta sulavuudesta, kukahan tietäisi, vai tiedätkö sinä?
Minusta ne ovat sosiaalisia - kalkatuksesta päätellen, ja ihanteellisia tietenkin jos ne inhimillistetään ihmisen näkökulmasta; ne ovat yksiavioisia :)
mutta juuri siksi olen yksin miettinyt ,miksi noin upean pakkauksen aivot on niin solmussa? Miksi niiden elämä on yksiavioiseksi luotu, se on niin väärin!
se on tarkoituksen mukaista pelkästään lajin säilymisen kannalta - mutta ihminen (mies)taas ei ole koskaan ymmärtänyt omaa parastaan.
Ps. miksi muka väärin?
vertaan Joutsenia meihin, todella upea (en tietenkään minä) ihminen jää tavalla tai toisella yksin, laput silmillä yksin eteenpäin, se on elämän tuhlausta ei kukaan saa jäädä yksin ei edes eläinmaailmassa, tuntuu pahalle!
sen noin, olet oikeassa, se ero meissä ihmisissä ja eläimissä on, me olemme inhimillisesti ajattelevia eläimiä :)
emme toimi pelkästään tarkoitusmukaisuus periaatteen mukaisesti, lohduttiko :) ?
mielipiteeseesi, mutta viime vuosina ihailuni ei enää ole täysin kritiikitöntä.
Joutsenet ovat mielestäni myös melkoisia rasisteja, eivätkä päästä muita lintuja lähellekään reviiriään. Ne voivat olla varsin hyökkääviä ja valloittaa alueita muilta vesilinnuilta sekä hyökätä jopa lasten kimppuun ilman sen suurempaa aihetta.
ole tutustunut niiden elämään muuta kuin visuaaliselta kulmalta, siellä/kin vallitsee siis viidakon lait - vahvin on voittaja ja tässä tapauksessa suurin.:/
No sorsia ne eivät ole saaneet karkotettua, eikä lokkeja täältä, mutta nehän eivät kyllä pesikään tässä rannassa, - käyvät vain tullessaan ja poikkeavat mennessään - musisoimaan.
Vai semmoisia, - mikään ei ole niin kaunista, kuin miltä se näyttää :)
Eikös olekkin surullista? :( Aina yhtä haikeeta ja ku tietää,että toi talvi tulee,niin pitäs lähteä samaa tietä...
Merenrannalle, kannattaa aina mennä noita lintusia seuraamaan,kun tekevät tuota lähtöä...
Halla hanhen varpahis, talvi joutsenen takana. Ne on muuttolintuja ja lähtöövät aina syksyysin pois. Vanha variskin mennä rähjäsi muka muuttomatkalla sakkineen, ja huusi mennessänsä jotta: "Jos ei mua Marianpäivähän mennes näy niin sano miestä menneheks!" Kevät tuloo taas sitten aikanansa ja palaavat tänne pohjolahan pesimähän, jatkuu se iänkaikkinen elämä, muuttajat vain parvis vaihtuu.
Piti olla nauriit nasas ja kaalet kasas
Samoon tavattihin täällä Pohojanmaallakin sanoa.Mikkeliltä naurihit kuoppahan, akat tupahan ja veräjät auki. Kaikki kesäntyöt piti olla tehtynä, alettihin tuhertamahan yhä vain synkistyvän syksyn kanssa. Harmaata ja lyhkääsiä päiviä, pitkin syys talavia.
vilustaa tähän aikaan, kunnes taas sataa lumet - sitten on valoisaa ja hiihtäminen on mukavaa - minusta :)
Oletko käynyt seuraamassa niitä merenrannalla?
Mulle meri on ihan tuntematon elementti, jos ei lasketa tallinnan reissuja, ja muita seilauksia.
välillä kattelemassa lähempää,mut mä asun nii lähellä kummiski merta,et näkyy hyvin aina tuossa taivaalla, ku ne menee porukalla..:)
ei Simo siltoja tee niin ei Antti aisoilla ajele.
Ja niin mielenkiintoinen! Kerrothan taas - kun ne ovat tulossa! ? Joutsenet - siis.
nyt riapoo? ;/
ja kerrotaan, ole huoleti.
:)
Kun luonnontieteilijä päivystää...!
voivat,joutsenet meinaan,ovatko jo lähteneet