Lähteekö omenasta saatu siemen itään jos laittaa vesilasiin? Vai vaatiiko aina tän kylmäkäsittelyn itääkseen?
Omenapuu siemenestä
keke124
63118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen joskus heittänyt omenanperkeitä puutarhaan, ja maata tai lehtiä päälle, niin on kasvanut taimia, vaikka en ole tarkoituksella niitä kylvänyt. Olen käyttänyt ne hyväkseni. Kun ne ovat riittävän isoja, jalostan ne ja hyvin on onnistunut. Enpä niin muista , mitä lajiketta on runkopuu ollut, ei kuitenkaan kaupan omenista.
En tiedä, vaatisivatko siemenet kylmäkäsittelyn. Maassa ne ovat sen ainakin saaneet talvella.
saanut samaa lajiketta kuin mistä siemen on saatu???
Omenan jalostaminen näet perustuu siihen että siemenistä ain kasvatetaan koemielessä satoa tuottavia ja risteytetään haluttuja ominaisuuksia omaavat keskenään. Lopuksi saadaan yksi kasvi joka sopii käyttöön ja siitä lisätään suvuttomasti saman lajikkeen yksilöt. Kahdesta eri siemenestä ei samaa versiota saa, perimän laki.
Toki ihan arvalla saa hyviäkin omenapuita siemenestä kasvatettua :)
Jalontaminen/varttaminen taas tehdään siksi että yleensä hyvän makuisen omenan tekevä puu ei omaa hyviä/kestäviä juuria joten siihen tarvitaan toinen lajike.
Siemenkylvöstä ei koskaan synny samaa lajiketta kuin mitä emopuu oli. Syy tähän on aivan sama kuin se, että omat lapsesikaan eivät koskaan ole itsesi identtisiä kopioita, vaan niissä on puolet äitiä ja puolet isää. Vaikka puu olisi täysin itsepölytteinen, niin jälkeläiset eroaisivat vanhemmasta. Syy tähän on sukusolujen kysymisprosessissa, meioosissa, jonka aikana tapahtuu perintötekijöiden uudelleenjärjestymistä.
Hedelmäpuiden kohdalla tässä on keskeinen syy siihen, miksi lajikkeita lisätään varttamalla emopuun oksia perusrunkoihin.
näin olenkin antanut itselleni kertoa aikanaan, en vain nuin hienosti osannut asiaa selittää =DD
Minä sain äiteeltäni vanhan valkokuulaan omenoita monta ämpärillistä. Siinä niitä soseuttaessani napsin siemenet talteen ja heitin ne yhteen ruukkuun jonka sitten vein parvekkeelle.
Minulla ei ole vielä pihaa käytettävissä (muutamme talvella paikkaan johon voin istuttaa mahd. taimet maahan) ja ajattelin että jos joku niistä siinä ruukussa lähtisi itämään.
Milloinkahan ne lähtisi itämään, jos näin onnellisesti sattuisi käymään? Ensi kesänä? Ja mitä minun sitten olisi järkevintä tehdä?
Turussa on maa ihan sula ja nytkin näyttäisi olevan plussa-asteita eikä lunta senttiäkään. Talvi antaa kyllä odottaa...
en laittaisi veteen vaan multaan. Paras tapa tosiaan on että laittas suoraan maahan tai ruukun peittelis ulos multiin.
Ilman kylmäkäsittelyäkin voi kokeilla ja ainakin kaupan omenista saadut siemenet varmaan itävät mutta ulkona pidettävää puuta tuskin niistä saa jo senkin takia että ovat eteläisemmän vyöhykkeen lähtöä eikä pärjää täällä talvea niin hyvin.
Tuosta omenan lajikkeista laitoin tuohon toiseen kohtaan...