Volvotietäjiltä apuva kaipaan

Olen tuossa katsellut V70:siä 1997-2000 eli noita vanhakoppaisia. Moottoreitahan on 10 ventiilisiä 140 hv ja 20 venttiilisiä 170 hv siis bensakoneita. Onko esim. suorituskyvyssä suuria eroja. Käytettyjen hinnat molemissa suunnilleen samat. Kumpaa suosittelette jos hyvä löytyy.
61978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kannata ajatellakkaan kun tuota 20v.

Äänestä

Itsellä 10 venanen ja tykkään hyvästä alaväännöstä siinä parempi kuin 20 venasessa
Sekä tietenkin näitä liikkuvia venttiilejä vähemmän halvempaa korjailla jos niitä venttilien ohjurikumia vaidellaan joskus.
Tietenkin on vähän makuasioita eli ajamalla kyseisen mallin autoja vertaat niitä keskenään .Kiihdytys 80-120km/h kuvaa sitä ohitustilannetta eli kuinka auto kiihtyy 3 vaihteella.
Molemmat koneet kulkee aika kovasti etä saapi muita rikemaksuja kuin pysäköintisakkoja he,he.

Tarvitsetko nopeutta ,kestävyyttä ,miellyttävää kaupunki autoa niin valinta on sinun.

Äänestä

Suorituskyvyssä ei suurta eroa muistaakseni ole.....oliskiko vajaa sekunti 0-100km/h kiihdytettäessä. Mulla on s70 20 venttiilinen automaatti. Kulutuksetkin taisi olla aika lailla samaa luokkaa. Itsellä kesällä syö noin 8 litraa maantielle ja noin 11 kaupunkiin. Ainoa mitä olen kuullut että 20 venaset olisivat kestävempiä pitemmän päälle mutta tiedäppä noista huhuista. On paljon erinlaisia käyttäjiä. Mut mietippä sitä...30heppaa enemmän...hinta samaa luokkaa.

Äänestä

hommasin tossa hiljan 10venttiilisen.oli vaan niin hienokuntoinen et se ratkas asian.niin piti sanoo et kokeilin yhtä tehokkaampaa volvoo mutta kulki huonommin kun tämä valintani.katsellaan kuin pelaa.

Äänestä

Kone on molemmissa kiitettävä. 103 kw:sella ja 125 kw:lla ajoin n. 100 tkm kummallakin. Kulutus on aivan sama molemmissa (automaatteja). Ilman muuta 125 kw:nen. Pakko mainita V70 heikkous, se on alustan nivelet, joissa kojattavaa lähes jokaisessa huollossa (tästä syystä vaidoin automerkkiä,-kymmenennen Volvon jälkeen!

Äänestä

ei kumpikaan auto on painava 200hv turbo moottori sopii hyvin tähän autoon ei karkaa käsistä ja on mukava liikutella ja ohitus käy vaivattomasti kuormakin päällä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


volvoko kirjoitti:

Olen tuossa katsellut V70:siä 1997-2000 eli noita vanhakoppaisia. Moottoreitahan on 10 ventiilisiä 140 hv ja 20 venttiilisiä 170 hv siis bensakoneita. Onko esim. suorituskyvyssä suuria eroja. Käytettyjen hinnat molemissa suunnilleen samat. Kumpaa suosittelette jos hyvä löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu