Meidän reilun 2 vuotiaan lapsemme hengitys haisee tosi pahalle. =/ Hampaat pestään iltaisin ja saa purkkaa/ksylitolpastilleja aina silloin tällöin.
Mikähän voisi olla, pystyisikö hammaslääkäri tekemään jotain, tuon ikäinen kun ei mielellään suutaan lääkärissä auo.
Mikähän voisi olla, pystyisikö hammaslääkäri tekemään jotain, tuon ikäinen kun ei mielellään suutaan lääkärissä auo.
Vastaukset 11
Vanhimmat
listaappas kuule ruuat mitä syötte himasta, pahanhajunen hengitys löytyy sieltä. Syöttekö paljon jotain epäterveellistä..?
johtuu siitä mitä syö.Pastöroitu maito alkaa MÄRÄNTYÄ elimistössä.Toinen on NATRIUMGLUTAMAATTI jota löytyy kaikista eineksistä.Liemikuutiot sisältävät sitä myös.Kaupassa on muistaakseni Reformin valmistamia liemikuutioita joissa ei ole natriumglutamaattia,ne ovat Pansuolattuja.
Meillä lääkäri sanoi sen johtuvan siitä,että tytöllä on nielussa syvät onkalot, joihin kertyy ruokaa ja haisee pahalle. Siihen ei hammas pesu auta. Runsas juominen voi rämmäleitä sieltä poistaa. Ikävä vaiva.
pahanhajuinen hengitys,kun kitarisa poistettiin tuubituksen yhteydessä, ja tottakai vieläkin esim päikkäreiden jälkeen hengitys vähän lemahtaa,mutta suullinen vettä auttaa siihen.tyttö kohta 3.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&posting=22000000019831350
myös pahanhajuinen hengitys kun risat leikattiin...
kyllä se hammaslääkärikäynti on ihan hyvä vaihtoehto. Jos hampaasta löytyy märkivä reikä, ei se haju ruokavaliota korjaamalla lopu.
Käytimme likkamme 10 kk hammaslääkärillä ensimmäisen kerran. Tämä suositteli, että seuraava tarkastus tehtäisiin 2 vuoden iässä.
eihän ole tunkenut nenäänsä mitään? Jos nenässä on vaikka paperia tms niin ilmastointi ei toimi ja henki alkaa haista nopeasti.
Nenänseudun ja nielu tulehdukset ovat tietysti yksi syy samoin hammasjutut.
ehdotus. Paljon eri vaihtoehtoja pahanhajuiselle hengitykselle olet jo saanutkin. Yksi vaihtoehto voi olla refluksitauti, meillä ainakin se oli todennäköisin syy pahaan hajuun. Toki oireina on paljon muutakin, mutta alkuvaiheessa huomasin tuon, kun nousee jatkuvasti suuhun hapanta mahansisältöä. Toivottavasti teillä löytyy mukavampi ja helpommin hoidettava syy.
Omalla tytöllä havaittiin 2-vuotiaana sama, pahanhajuinen hengitys hävisi, kun jätettiin normaali maito pois myös tytön ruokavaliosta, vähälaktoosinen käy kyllä. Muuten ei ollut merkittäviä oireitä.
Seuratkaa siis ruokavaliota
jolla 1. tyypin diabetes. Henki haisee joskus aamuisin kun sokerit korkeella. Mutta jos ei muita sairauteen viittaavia oireita niin ei tarvitse diabetesta pelätä.