tokarev

Prätkähiiri82

Onko kukaan kokeillu mitä nää "terästappiydinluodit" läpäsee? Eli 7.62x25 tokarev? Itse ostin patruunoita joitten pitäs läpästä yleisimmät käytössä olevat kevlarit(jolla tosin ei merkitystä, mutta sain edullisen satsin) Ois mukava tietää ihan mielenkiinnosta pitääkö paikkansa? Kiväärillähän noista menee kaikista että hujahtaa mutta tämmönen normikokonen pistooli kuitenkin tää tokarev.

2

874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevlar

      Tosin aika kalliita kyllä nuo luotiliivit ja tuskin joku joka sellaiset omistaa niin antaisi niitä puhkottavaksi. Jotain 300-500 euroa kai nuo halvimmat.

    • se rauta on.

      Sotilaspatruunissa on aika yleisesti korvattu lyijyä raudalla, ei läpäisy vaan kustannusmielessä.

      Luotiliiveistä saa valmistajilta tietoa netin kautta mitkä suojausarvot ne täyttää.

      Tok on melko kova patruuna.
      Sillä on lisäksi etuna pienempi halkaisija joka vähentää väliaineen vastusta.
      Mikäli käytössä on tähtipistooli tt-33, kannattaa huomioida ettei käytä siitä spesifisesti cz-52:lle tai kp:lle tarkoitettuja paukkuja. Muutenkin olen lukenut väitteen että se olisi mitoitettu kestämään 1500 patruunaa. Väitteen paikkansa pitävyydestä en tiedä, mutta toisaalta se määrä riittäisi taistelijalle pariin maailmansotaan rintamakäytössä, joten miksi tehdä kestävämpi.

      Kiväärilläkään ei mene kaikista liiveistä läpi, isku voi kyllä tyrmätä siitä huolimatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6118
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      66
      3918
    3. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      16
      3007
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      190
      2865
    5. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      24
      2578
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      40
      2433
    7. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2419
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      19
      2310
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      149
      1448
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      316
      1448
    Aihe