Viini vuodelta 2005

aadaliina

Keräillään vauvalle "muistoarkkua", johon tulee syntymävuodenvuoden 2005 mukaisesti kuumimmat listahitit, uutisleikkeitä, yms ja ajateltiin ostaa myös vuoden 2005 viini arkkuun odottamaan pojan 18-vee synttäreitä.

Olisiko ehdotuksia? Tärkein kriteeri siis, että viinin on oltava vuodelta 2005. Ehkä mieluummin punaviini, hinta korkeintaan 30e.

3

564

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukkaroa!

      Kun viiniä on määrä säilyttää noinkin pitkään, tulevat melkeinpä automaattisesti mieleen Bordeaux'n punaviinien aateliset. Useimmat niistä sekä a) kestävät kypsyttämistä että b) vaativat sitä.

      Taitaa vain olla niin, ettei tuollaisten viinien vuosikerta 2005 ole vielä ehtinyt Alkon hyllyille. Liekö nettikaupoissakaan? On odoteltava jokunen vuosi tai lähdettävä ostoksille ulkomaille.

      Taitaa myös olla niin, että budjettia on venytettävä ylöspäin. Viisikymppiä käy äkkiä vähäksi.

      Hyvällä onnella ja ennen kaikkea asiantuntemuksella saattaa löytää muualtakin kotoisin olevan, vieläpä kohtuuhintaisen viinin, joka ei pane pahakseen noinkin pitkäaikaista säilytystä. Minulta sitä asiantuntemusta ei ikävä kyllä löydy.

      Keskimääräinen tänään ostettu kympin tai parin punaviini vuosikertaa 2005 on 2023 jo auttamatta elinkaarensa ehtoopuolella. Ei ole lahjan saajan eikä antajan kannalta kiva asia, jos rakkaudella ostettu ja huolella vaalittu lahjaviini onkin avattaessa etikkaa!

      Asianmukaisen, viileän kellarin tuollainen yli 15 vuoden säilytys myös ehdottomasti vaatii.

    • Viinit on jees

      Tuohon hintaan taitaa olla vaikea löytää viiniä joka olisi juotavissa vielä 18 vuoden kuluttua. Toisessa vastauksessa mainittiin Bordeauxin huippuviinien ostamista. Ongelma tässä on vain se, että vuosi 2005 oli monien viiniasiantuntijoiden mielestä paras vuosikymmeniin, joka nosti erityisesti Bordeauxin aateliskalenteriin kuuluvien viinien hinnat pilviin. Toki alueelta löytyy myös muita edullisempia tuottajia, jotka valmistavat hyvin kypsyviä viinejä. Italiassa vastaavasti 2005 oli huono vuosi, joten sieltä tuskin löytyy kovin montaa viiniä, jotka säilyisivät tuon ajan (ehkä muutama huippu amarone, mutta niiden hinnat ylittävät 50 euroa).

      Mielestäni parhaat vaihtoehdot olisivat jokin Espanjalainen Gran Reserva (nämä tosin tulevat myyntiin vasta joskus 2009-2010 johtuen niihin kuuluvista kypsytysvaatimuksista) tai portviini. Mutta tuo 30e saattaa olla tässäkin hieman hankala paikka.

      Viimeinen ja myös tärkein seikka, joka tulee ottaa huomioon on säilytysolosuhteet. Viinin tulisi olla TASALÄMPÖISESSÄ, tärinättömässä paikassa. Mikäli säilytystilan lämpötila on yli 18 on aivan varmaa, että viinisi ei säily tuota 18 vuotta. Vastaavasti myös liian kylmä paikka (jääkaappi) tuhoaa viinin. Ihanteellinen säilytyslämpötila on 11-14 asteen välillä.

      • Viinit on jees

        Tässä on sinulle vielä linkki sivulle josta löydät mm. karkean taulukon siitä miten viinit säilyvät. http://www.viinilehti.fi/kotona/varastointi/ Lisäksi sivuilta löytyy vuosikertataulukko. Hyvä vuosikerta (4 tai 5) auttaa viinin säilymistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe