Sairasauton tulo

Luulisi sairasauton ehtivän keskustorille melko pian, tuttava kertoi että olisi kestänyt 15-20 minuuttia toissapäivänä, kun mies wc:ssä tuupertui, kuoli kuulemma sitten elvytyksistä huolimatta.
Kyselen vaan kun niin usein näen sairasautoväen ajelevan omia ajojaan, kaupoissa, ym. Eivätkö siis ehdi kaikkia töitään tekemään.
10908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

osa sairasautoista on hälytysajojen ulkopuolella ns, potilasajossa .Hälytysajossa olevat eivät käy kaupoissa eivätkä pidä taukojaan muualla kun paloasemilla

Äänestä

sairauskohtauksia.

Äänestä

Itsenäisyydenkadulla kohtauksen saaneelle tilattiin ambulanssi, tulikin poliisi 20 minuutin kuluttua ja totesi miehen kuolleen, sitten tuli sairasauto, niinpä niin

Äänestä
  • No vainajasta lähti varmaan monta hälytystä ja ne arpoi hätäkeskuksessa sen juopoksi. Niillä on vaikeuksia arpoa avun kiireellisyyttä puhelinsoittojen perusteella.

    Äänestä

Näistä ei taida olla mitään helposti saatavaa julkista tilastoa palvelutasosta. Kuinka nopeasti apua saadaan ja mikä sen tarve on. Ja kuinka moni kuoli avun toimitustavan vuoksi.

Kun ei julkaista tilastoja niin byrokraatit ja poliitikot saa suunnitella avuntoimitusvalmiuden niin kuin heitä sattuu huvittamaan.

Toki jokainen avuntoimituksesta pois höylätty minuutti maksaa veronmaksajalle. Lisäksi kuollut potilas tulee useimmiten veronmaksajalle halvemmaksi kuin hengissä säilynyt. Yleensä ihmiset ei kuitenkaan taida kuolla 20 minuutissa tajun lähtemisestä.

Kuoleviin voi törmätä vessoissa oksentamassa koska sairaskohtaus voi alkaa mm. pahoinvoinnilla ja kivuilla.

Äänestä
  • moni vanhempi asuu keskustassa siksi, että palvelut, mm sairasautot, ovat lähellä, taitaa ollakin niin, että keskustassa asuville kuolema on yhtä lähellä kuin muuallakin asuvilla on,
    pitää kertoa asia mummolle, jotta myy keskusta asunnon jua ostaa kaupungin laidalta, sieltä saa halvemmalla, !

    Äänestä

  • noin kauan kirjoitti:

    moni vanhempi asuu keskustassa siksi, että palvelut, mm sairasautot, ovat lähellä, taitaa ollakin niin, että keskustassa asuville kuolema on yhtä lähellä kuin muuallakin asuvilla on,
    pitää kertoa asia mummolle, jotta myy keskusta asunnon jua ostaa kaupungin laidalta, sieltä saa halvemmalla, !

    http://pronto.tietopalvelut.com/media1/onnettomuuslista1.htm
    Tuostapa sitä seuraamaan mitä tapahtuuu!

    Äänestä

  • Tuosta kirjoitti:

    http://pronto.tietopalvelut.com/media1/onnettomuuslista1.htm
    Tuostapa sitä seuraamaan mitä tapahtuuu!

    Tuosta näkyy hälytysten vastaanottoajat, muttei mitä niille tehdään ja koska.

    Laki ei taida vaatia mitään vasteaikoja tai muita konkreettisia palveluspeksejä?

    Näitä kuolemia on tainnut olla julkisuudessa sen verran viime vuosina Tampereen seudulla, että pitäisikö ihan onnettomuustutkintalautakunta hätistellä hätiin. Selvintä olisi, että yleinen syyttäjä katsoisi näiden katukuolemien perään, mutta ei taida olla rikos saapua liian hitaasti. Eikös se kadulla kuoleva ole kuitenkin oletusarvoisesti joku pummi, jonka kuolemasta tulee pelkkää säästöä. Säästyneillä rahoilla voi taas rakennuttaa jotain tarpeetonta virolaisia työllistäen.

    Äänestä

Ennen vanhaan oli muistaakseni puhe 3-5 min tuloajoista. Nykyään tullaan kauan. Nopeaa aikaa tarvittaisi, koska apu voi tulla muuten liian myöhään. Väkimäärä kasvaa tampereella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kestääkö kauan kirjoitti:

Luulisi sairasauton ehtivän keskustorille melko pian, tuttava kertoi että olisi kestänyt 15-20 minuuttia toissapäivänä, kun mies wc:ssä tuupertui, kuoli kuulemma sitten elvytyksistä huolimatta.
Kyselen vaan kun niin usein näen sairasautoväen ajelevan omia ajojaan, kaupoissa, ym. Eivätkö siis ehdi kaikkia töitään tekemään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu