Mistä olette ostaneet leivinuuniin hyvän lämpömittarin? Millainen sen olisi hyvä olla? Mittari saisi olla irtonainen eikä uuniin kiinteästi asennettava.
LEIVINUUNIN lämpömittari
17
17447
Vastaukset
- täältä.
Täältä hankin joskus omani http://www.suomenlampomittari.fi/
Ei vaan taida olla irtomittareita leivinuuniin, eikä sellanen varmaan oikein toimisikaan.- Anonyymi
Todella toimii ja saa lakkapäältä torniosta 400 astetta kestääkin. On todella hyvä
- leipurin heila
hyvin varustelluista rautakaupoista ja halpismyymälöistä,erillinen toimii paremmin kuin kiinteä.
- Ihan hyvin toimivat
Meillä ollut sellainen jo monta vuotta, eikä ole mennyt miksikään. Näyttää lukemat 300:n asti....muutaman euron maksavat
- mittari.
Eipäs saakaan. Oikeassa leivinuunimittarissa asteikkoa riittää 400 asteeseen saakka ja sellanen asennetaan kiinteästi. Vaan ei sellanenkaan ihmeitä maksa.
- lisäys
mittari. kirjoitti:
Eipäs saakaan. Oikeassa leivinuunimittarissa asteikkoa riittää 400 asteeseen saakka ja sellanen asennetaan kiinteästi. Vaan ei sellanenkaan ihmeitä maksa.
Näkyy olevan toisessa mallissa asteikkoa jopa 500 asteeseen! Liekö sitte jo liioittelua, vaan on meillä mittari joskus lähes 400 näyttänyt.
http://www.suomenlampomittari.fi/ - mitäs
lisäys kirjoitti:
Näkyy olevan toisessa mallissa asteikkoa jopa 500 asteeseen! Liekö sitte jo liioittelua, vaan on meillä mittari joskus lähes 400 näyttänyt.
http://www.suomenlampomittari.fi/te sillä asteikolla 400-500 teette?
- tarvitaan
mitäs kirjoitti:
te sillä asteikolla 400-500 teette?
Oikean leivinuunin saa helposti 400 asteiseksi ja kuumemmaksikin, siksi pitää olla mittari.
- kokki
tarvitaan kirjoitti:
Oikean leivinuunin saa helposti 400 asteiseksi ja kuumemmaksikin, siksi pitää olla mittari.
niin kuumaan uunin laittaa, siellähän palaa kaikki alta aika yksikön. Pahimmassa tapauksessa
koko mökki. - pitsaa
kokki kirjoitti:
niin kuumaan uunin laittaa, siellähän palaa kaikki alta aika yksikön. Pahimmassa tapauksessa
koko mökki.Reilu 400 on juuri sopiva lämpötila pitsan paistoon. Pohjasta tulee rapea täytteestä mehukas.
- tarvitaan
kokki kirjoitti:
niin kuumaan uunin laittaa, siellähän palaa kaikki alta aika yksikön. Pahimmassa tapauksessa
koko mökki.Vaikkei voisikaan, niin tietääpähän sitten ettei laita.. Eikä mökki pala, 400 astetta saadaan helposti aikaan ja uuni kyllä kestää paljon enemmänkin.
Niin joo.. Ainakin karjalanpiirakat pitäisi paistaa kovassa lämmössä, vaan 400 taitaa olla niillekin liikaa..?
- opettelija
Vaikea taitaa olla löytää. Tänään kävin Rautiassa, Agri-marketissa ja paikallisessa rautakaupassa ja ei kyllä ollut mittareita. Tuolta Suomen mittarijutusta ne ovat tilapäisesti loppu, kun Rautian mies olisi niitä tilannut (tilattava väh. 10 kpl).
Mittari olisi todella tärkeä, koska en ole koskaan edes nähnyt leivottavan perinteisessä leivinuunissa ja haluaisin käyttää sitä lämmityksen lisäksi myös leivontaan ja ruuanlaittoon. Kerran laitoin uuniperunat ja puuron sinne, mutta ei lämpö piisannut, vaikka mielestäni se oli kuuma kun pätsi. - bossin perunat
Googlettelin leivinuunin tuotteita ja mittaria siinä sivussa ja löytyi tollanen omilla jaloillaan seisova uunimittari http://www.maypoint.fi/uunimittari-p-996.html Tulenkestävähän toi ei sitten ole, mutta on ollut suureksi hyödyksi, kun ei ton kivikasan lämpötila arvaamalla selviä.
- Ottoylermi
Tiileri sieltä saa.
Paras on se joka asennetaan edestä uunin yläosan muurauseen, portaan siis reikä ja mittari siihen. Silloin riittää se 300 asteen mittari .
Löytyy kyllä monesta muustakin rompekaupasta - Anonyymi
Minulla on kokemuksia irtonaisesta leivinuunimittarista.Olen ostanut niitä jo kolme kpl:tta,kaikki jääneet vahingossa uuniin seuraavaa lämmityskertaa varten,Olen siis unohtanut mittarin uuniin ja aloittanut uunin lämmityksen.Jälkikäteen ole korjannut uunista hiiltyneen mittarin suoraan roskiin.Harmittaahan se,vaikka mittarin hinta viimeksi oli kodin tavaratalossa vain 4,50 ekee.Nyt olen suunnitellut uuniluukun yläpuolelta poraamalla kiinteää mittaria,anturin pituus/paksuus 200-300mm /6mm.
- Anonyymi
Ostin tokmannilta.Maksoi 7eur.Leivinuunin oma mittari ei näytä oikein.
- Anonyymi
Mittaria ei saa laittaa uuniin jonka lämpötila on yli +300°C.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2366607Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r524656Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004441Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli74229Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393723Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173628Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683606Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233511SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713283Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532425