Naiset maailmalla odottavat että seksistä pitäisi puhua, ja suomalaiset naiset tod.näk. varsinkin - arveli joku Virtanen illalla televisiossa. Tutkimukset kun osoittavat että koulutus kun vain lisää naisen halua olla haluttu.
Kuitenkin kun kiertää maailmalla niin havaitsee miten paljon siellä on naisten alusasu/lingerie myymälöitä. Kaikesta päätellen asiaan siis panostetaan enemmän. Voiko tästä siis päätellä myös sen että koulutus vähentää naisen halua herättää miehen mielenkiinto? Miehen pitäisi vain haluta, ilman että asiaan sen enempään halutaan panostaa.
Kuitenkin kun kiertää maailmalla niin havaitsee miten paljon siellä on naisten alusasu/lingerie myymälöitä. Kaikesta päätellen asiaan siis panostetaan enemmän. Voiko tästä siis päätellä myös sen että koulutus vähentää naisen halua herättää miehen mielenkiinto? Miehen pitäisi vain haluta, ilman että asiaan sen enempään halutaan panostaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei ainakaan osaltani pidä paikkaansa. Koulutuksenkin myötä ensisijainen tehtäväni (omasta halusta) on uusien seksijuttujen keksiminen, joita voi sit testailla oman miehen kans. Ja kun toinen on täysillä asiassa mukana, niin mikäs sen mukavampaa. Moni villi rakastelu on pyörinyt mielessä kesken palavereiden. Eli siis, panostetaan!
Siis tarkoitatko, että "maailmalla" naiset ovat kouluttamattomia ja panostavat seksikkyyteensä...? Vai että siellä koulutuksestaan huolimatta naiset käyttävät kauniita alusvaatteita?? Omituinen ajatuskulku kerrassaan.
Itse olen aina elänyt tilanteessa, jossa miesystäväni vähät välittää kauniista alusvaatteista. Heille alaston nainen on ollut kaunein. Silti olen pukeutunut ihaniin pitseihin, ihan omaksi ilokseni.
Miehen halut, niin kuin naisenkin, taitavat olla pääasiassa sisäsyntyisiä, toisille riittää kerran viikossa/kk:ssa, toisille taas kerta päivässä ei piisaa. Kyllästyminen omaan kumppaniin on sitten eri asia.
Selvennetäämpäs vähän...
Televisiossa hra Virtanen vertasi asiaa sanomalla että pohjoismaalaiset naiset ovat keskimäärin koulutetumpia kuin tutkimuksessa olleiden maiden naiset.
Minä taas sanoin käyneeni näissä 'vähemmän koulutettujen naisten' maissa ja tehneeni tämän havainnon alusasuliikkeiden ja tarjonnan määrästä.
Ja siis tarkoitin kysymykselläni juuri sitä että kulkevatko nämä kaksi havaintoa 'käsi kädessä' eli mitä korkeampi on keskimääräinen koulutustaso, sitä enemmän vaaditaan keskustelua ja halua mieheltä mutta vähemmän ollaan kiinnostuneita siitä miten toinen saataisiin kiinnostumaan ulkoasullaan.
Kuulostaa ehkä sovinistiselta, mutta muistutan vielä siitä että tutkimukset tietääkseni osoittavat että mies reagoi varsin voimakkaasti nimenomaan näköaistiärsytyksiin.
ymmärsi!
Tuo on kyllä ihan mielenkiintoinen asia pohdittavaksi! Mutta asiat ei tietysti ole niin yksinkertaisia, vaan tosi monimutkaisia oikeastaan. Alusasuliikkeitä on kyllä Suomessa ihan tolkuttomasti, löytyy edullista niille vähemmän koulutetuille ja kalliimpaa ja laadukkaampaa meille enemmän koulutetuille. Mutta niinkuin edellisessä kommentissa mainitsin, ei kaikkia miehiä kiinnosta alusvaatteet.
Sovinismiin tuo näköaistijuttu ei mielestäni liity vaan paremminkin ihan niihin fysiologisiin faktoihin. Näköaistilla voi havaita monenlaisia asioita, joista toiset innostavat, toiset eivät. Ihmisestä sitten riippuu mikä kutakin innostaa.
... se niin väitti? Yksi mielipide muiden seassa.Onhan joku asiantuntija taas vouhkannut siitä, että ilmeet ja eleet ne asiaa eteenpäin vievät. Joten mihinkäs ne alusvaatteet tungetaan? Mä en oikein jaksa reagoida seksikeskusteluihin, koska en ikinä löydä niiden kautta yhtymäkohtia omaan elämääni/elämäämme. Joskus tuntuu, että on tosi huono yleensä opetella tutustumaan kumppaniinsa ja elämään arjessa, vaan pitäisi jaksaa suoriutua parisuhteessa yhtä hurjaa tahtia kuin muillakin elämän sektoreilla. Mä taidan kohta pudota ihan kaikesta pois??!!
Laitappa vaikka Googleen haku "Jukka Virtanen" kliininen seksologi, niin saat aika hyvän kuvan miehen taustoista. Nykyisin Sexpon toiminnanjohtaja.
Häntä vain haastateltiin eilen ja tänä aamuna niin radiossa kuin mtv3:n uutisissa.
...järkevä mies. Harmi, että jäi haastattelu katsomatta.