Fortumin Lilius on täysi gansteri. Ellei näin tehdä niin myös valtion johto Vanhasta myöten on korruptoitunut. Vanhasen kanta energia-asioihin on lapsellinen. vanhanen näköjään antaa Fortumin terrorisoida energia-asioissa. On väärin, että Lilius palkitaan sen vuoksi, että hän rosvoaa kansalta energiasta ylihintaa. Nyt on aika todellakin antaa vesivoima jollekin toiselle yhtiölle. Fortum on nimen omaan vesivoimalla röyhkeästi keinotellut energianhinnan pilviin eli ryöstänyt meitä maksavia kansalaisia. Kepukin on taas pelissä mukana. Asia tulee näkymään vaaleissa. Vanhanen saa kolmannen kerran köniinsä. Korkea energian hinta tekee Vanhasesta ja Kepusta selvää.
Fortum
pilannut tulevaisuutensa
5147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lilius on erotettava ja laitettava tyrmään. Ei tuollaista rosvoa vapaana voida enää pitää. Ja sitten "Ellei..."
Kyllä se on ollut SDP suurin munapää tässä asiassa.
Lilius on tosiaan roisto, joka on palkkarenki ja tienaa itselleen ja kavereilleen isäntänsä välineillä - kun isäntä on ollut demari.
(demari on hyvä renki mutta huono isäntä)
Ei valtiokapitalisti poikkea muusta kapitalistista siinä, että se haluaa pörssiyhtiöstä omistamiensa osakkeiden arvon kasvavan ja palkitsee yritysjohdon, kun näin käy.
Toivottavasti keskustakin vähitellen tajuaa, että vapailla markkinoilla ei yhteiskunnan pidä mennä huseeraamaan mukaan riskibisneksiin.
Valtion pitäisi myydä omistusosuutensa Fortumiin niin pian kuin mahdollista, kun kurssi on korkealla, ja panna sen jälkeen asiat sille mallille,m että todellinen hintakilpailu toteutuu.
Keskustasta tuskin on tähän, koska Pekkarinen on aina jaruttanut valtionyritysten myyntiä.
... kannatustaan, ellei Fortumin ylihinnalle sähköstä ja sen johdon kohtuuttomille optioille jotain tehdä. Optiosopimukset ovat aikoinaan sossuministerien aikana tehtyjä, mutta niihin voitaisiin hakea oikeudesta kohtuullistamista, kun näistä option saajista täysin riippumattomista syistä sähkön markkinahinnat ovat pilvissä ja yhtiön voitot kasvavat.
Kun on ilmeistä, että tämä toimiva johto eikä yhtiön hallitus alenna sähkön hintaa, pitäisi Pekkarisen kutsua ylimääräinen yhtiökokous koolle ja siellä sanella enemmistöosakkaana uudet sähkön hinnoitteluohjeet.
Tuota ylihintaa voidaan pitää ylimääräisenä verotuksena, saahan valtio voitonjakoa mitä nyt vielä optioiden jälkeen jaettavaa jää. Muutkin sähköntuottajat määrittelevät omat hintansa alaan johtavan yhtiön, Fortumin, mukaan. Niinpä äsken oli uutinen, Helsingin kaupungin energialaitos palautti 350 milj € voittojaan kaupungin kassaan. Siinä on sitten ylimääräistä kunnallisverotusta.
Onko valtiolla enemmistöomistus Fortumissa? Siis yli 50% osakekannasta?