Olen tekemässä lämpimän varaston perustuksia. Tarkoitus on valaa betoniantura ja muurata harkot päälle. Antura on 20cm paksu ja 40cm leveä. Raudoituksena kaksi 10 mm harjaterästä. Betonia menee n. 2 m3 ja tarkoitus olis tehdä betoni myllyllä (lähettyvillä ei ole valmisbetoniasemaa). Valusorana käytän seulottua salaoja-/perustussoraa, karkeus jotain luokkaa 4 - 10mm.
Mitä lujuusluokkaa tuollaisen anturan pitäisi olla?
Montako säkkiä sementtiä varaisitte ko. valuun?
Ensi keväänä teen rantaan parikymmen neliöisen saunan. Käykö sen anturaan sama lujuusluokka kuin autotallille?
Sellaista ohjetta työkaverit on antaneet, että 3-4 lapiollista soraa ja yksi lapiollinen sementtiä. Näin on kuulemma perinteisesti tehty ja hyvin on kuulemma perustukset kestäneet, vaikka lujuusluokista ei ole haisuakaan. Sementtisäkin kyljestä ohjeita tavattuani tuo ohje voi olla ika lähellä oikeaa. On vain vaikea hahmottaa, että montako säkkiä sementtiä käytännössä menee 2 m3 valuun :(
Sementin menekki?
11
26345
Vastaukset
- Kjus
Itselläni tänä kesänä vastaava urakka. Oikea suhde on 1 osa sementtiä ja 5-6 osaa kiviainesta. 4-10mm kiviaines on oikein hyvää, mutta olisi hyvä jos saisit laitettua 2-3 osaa hienoa kiviainesta mukaan (0-4mm). Kiviaineksessa ei saa olla humusta tms.
Laita myllyyn ensin vesi (puhdasta, ei merivettä)), sitten kiviaines ja lopuksi sementti. Anna pyöriä kunnolla, 7-10min.
Sementtisäkki (40kg) vastaa n. 30 litraa. Tästä voit laskea sementin menekin.
Lujuusluokilla ei ole mielestäni niin väliä, kyllähän se on ennenkin kestänyt. Huolellinen sekoitus on kaiken A ja O, sekä riittävä raudoitus (50mm irti maasta ja muotista).
K20 = 1 sementti, 2 hieno sora ja 3 karkea sora.
K15 = 1 sementti, 3 hieno sora ja 3 karkea sora.
K10 = 1 sementti, 4 hieno sora ja 4 karkea sora. - esko
Kiviaines 4-10 mm on huonoa tarkoitukseesi. Hienoaines puuttuu. Pitäisi käyttää 0-16(32).
Sementin ja hiekan suhde 1:3, eli yksi tilavuusosa sementtiä ja kolme kiviainesta. Sekoita betonimyllyllä ja vältä liikaa vettä. Sitä sementtiä ei kannata noin pienessä määrässä alkaa säästämään. - =16 säkkiä
Sen verran kun varaa, niin riittää 1:4 sekoitussuhteella. Ensimmäisen vastaajan ehdottama pyöritysaika tuntuu aika pitkältä - kun on hyvin sekaisin, se riittää eli muutama minuutti riippuen vähän "lataajan" ripeydestä.
- siihen valuun
Betonin tekoon ei kommenttia, itse käytän valmisbetonia (siis niitä tonnin painoisia säkkejä). Niitä menee kahteen kuutioon reilu kaksi kappaletta (eli 25 kilon säkkejä suursäkkien lisäksi jokunen).
Mutta kun valat sitä sokkelia, niin laita eka harkkovarvi suoraan siihen märkään betoniin. Linjalangat ennen valua seinälinjoille valmiiksi ja vatupassilla harkkojen suoruus, helppo säätää suoraksi siinä kosteassa betonissa. Säästyy yksi muurausvaihe ja tulee hyvä. Anna kuivua yön yli (tai nyt kun on kylmä niin vaikka vuorokauden että betoni on kunnolla jämähtänyt) ennen kuin alat muurata seuraavaa harkkovarvia.- älä unohda
Voi mennä vaikeaksi, jos teet edellisen neuvojan ohjeilla, koska anturan ja ensimmäisen harkkokerroksen väliin tarvitaan kapillaarikatkoksi bitumikaista. Tai sitten luotat allelaitetun soran vast. "katkaisukykyyn". Kannattaa vielä tarkistaa, josko tuo bitumikaista on ihan määräyksellä asetettu.
- anturan ja harkon väliin
älä unohda kirjoitti:
Voi mennä vaikeaksi, jos teet edellisen neuvojan ohjeilla, koska anturan ja ensimmäisen harkkokerroksen väliin tarvitaan kapillaarikatkoksi bitumikaista. Tai sitten luotat allelaitetun soran vast. "katkaisukykyyn". Kannattaa vielä tarkistaa, josko tuo bitumikaista on ihan määräyksellä asetettu.
bitumikaistale? Tarttuuko harkot siihen?
Ennenhän bitumi tai muu eriste pantiin harkon ja alaohjauspuun väliin. - raa
anturan ja harkon väliin kirjoitti:
bitumikaistale? Tarttuuko harkot siihen?
Ennenhän bitumi tai muu eriste pantiin harkon ja alaohjauspuun väliin.ja laitetaan edelleen !
- piirretty
anturan ja harkon väliin kirjoitti:
bitumikaistale? Tarttuuko harkot siihen?
Ennenhän bitumi tai muu eriste pantiin harkon ja alaohjauspuun väliin.bitumikaista myös anturan päälle, tuli nimenomaan radonkatkosta varten ja harkkojen ei tarvitse tulla kiinni anturaan, ei tuuli sitä jaksa siirtää minnekkään.
- Ap kysyjä
Kiitokset kaikille vastanneille.
Lisään sekaan hienompaa soraa ja teen sekoituksen 1 lapio sementtiä ja 4 soraseosta. Eiköhän se noihin rakennelmiin ole riittävän hyvää.
Ja bitumia tai muuta eristettä laitan vasta harkon ja alaohjauspuun väliin niin varastossa kuin saumökissäkin. Ei asuta radon seudulla ja noissa rakennuksissa ei varmaan radonsuojaus ole muutenkaan niin oleellinen juttu.
Varaan varaston perustusten tekoon 16 säkkiä sementtia. - pääsuunnittelija(ria)
saamasi ohje on lähellä totuutta. Muista kuitenkin lisätä seokseen vielä vettä sillä muuten homasta tulee kuivaa.
Kyllä työkaverit tietävät... - Anonyymi
Jos sementin menekki on ollut liiankin vauhdikasta. Voi halutessaan kovetteen lisukkeena käyttää risiiniöljyä. Risiiniöljyn nauttiminen lisää alushousujen menekkiä. Lämpimin terveisin Daegg.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702034
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371445Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321144Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56882- 55836
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250794Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S16722Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58703Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis195617