Hengityselinten sairaudet

2348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Siinäpä taas yksi liki parikymmentä vuotta toiminut kansanterveysjärjestö monien muiden joukossa, joka mainisee toiminta-ajatuksekseen laaja-alaisen väestön terveyden edistämisen minimoimalla sairastumiseen johtavia riskejä.

ASH ry:n mielestä, koskien SISÄILMAA, KEUHKOAHTAUMATAUDIN (COPD) TÄRKEIN RISKITEKIJÄ on TUPAKANSAVU JA ALHAINEN SOSIAALILUOKKA, koska tupakoinnin haitat, työperäsiset altisteet ja asuinilman epäpuhtaudet kasautuvat alemman sosiaaliluokan henkilöille. ASH ry:n mielestä KÖYHYYDEN VAIKUTUS saattaa MYÖTÄVAIKUTTAA JOPA LASTEN INFEKTIOHERKKYYTEEN JA KEUHKOJEN KEHITYKSEEN.

Tarkoittaakohan ASH ry, että kun joku perheenjäsenistä duunaa teollisuudessa saaden sieltä vaatteisiinsa kvartsi, asbesti ja puupölyä (ASH ry:n mainitsemia muita COPD:n riskitekijöitä),
niin ne kantautuvat vaatteissa kotiin ja lapsi joutuu hengittelemään noita pölyjä, josta seuraa infektioalttius ja ongelmia keuhkojen kehityksessä, seurauksenako tuleva COPD:läinen?

No mainitseehan ASH ry myös viljapölyn COPD:n riskitekijäksi. Ja viljapölyaltistus saattaa sairastuttaa maaniviljelijän ODTS:ään ja/tai allergiseen alveoliittiin.

ASH ry ei näytä tietävän, että kosteusvasuriorakennus tuottaa tasan tarkkaan sisäilmaan hengitettäväksi niitä samoja mikrobeja joita on vilja- ja heinäpölyssäkin.
Ja kun ei tiedä, niin ASH ry ei toimi kosteusvauriomikrobivapaan sisäilman puolesta.

ASTMAN riskitekijöinä ASH ry pitää jälleen TUPAKANPOLTTOA JA TUPAKANSAVULLE ALTISTUMISTA ja lapsilla atooppista ihottumaa ja ruoka-aineallergiaa.
ASH ry:n mielestä allerginen astma on kysymyksessä silloin kun on allerginen jollekin aineelle.
Toteavat myös, että aikuiselle on yleisempää ns. SISÄSYNTYINEN astma, jossa ALLERGEENIÄ ei ole taustalla.

ASH ry:llä näyttää sana ALLEGEENI olevan hakusessa kuin myös tieto allergisoitumisesta allergeenille ja sen lääkätieteellisistä mittatikuista kuin myös allergisoitumisen tuottamista keuhkosairauksista niin keuhkoputkien kuin keuhkorakkuloidenkin osalta ja myös allergisen nuhan osalta.

Ja kun näyttää olevan noin pahasti hakusessa niin taidanpa lähitulevaisuudessa laittaa ASH ry:n asiantuntijayhteisölle (heidän oma nimitys itsestään) pikku kyselypaketin ihan noin oikeinpelaamistarkoitusta varten. Ja kun tuon nimisestä yhdistyksestä en ole koskaan kuullutkaan, niin siitä suurkiitos sinulle.
Tietysti olisi kiva tietää tuon asiantuntijayhteisön ammatillinen koostumus.
No, Hyvä Terveys lehdenkin sisällön tuottajina toimivat asiantuntijat, eli lääkärit.
Ja Astma- ja allergialiitonkin lääketieteellisinä asiantuntijoina ovat toimineet maamme johtavat lääketieteen asiantuntijat ja toimivat yhä.
Vaan Astma -ja allergialiitto pitää allergisoitumisen syynä pujoa, joita jokaisen kansalaisen velvollisuus on kitkeä tavatessaan pujon, jottei se aiheuttaisi väestön allergisoitumista.

Vaan ei sieltäkään taholta ole varoiteltu esim. asunnonostajia homeasunto-oston tuottamasta mahdollisesta allergisoitumisesta ns. kosteusvauriomikrobeille, vaikka heidän insinöörinsä oli yhtenä asiantuntijana Maivikvik lausunnon asiantuntijaporukassa.
Saatanpa laittaa saman kyselyn myös Astma- ja allergialiiton vastattavaksi.

Äänestä

...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lukekaa ? kirjoitti:

http://www.suomenash.fi/sivu.php?artikkeli_id=167

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu