pitää päällä koko ajan - kesät, talvet?
Nostaako paljon kulutusta? Kokemuksia?
Nostaako paljon kulutusta? Kokemuksia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tosin en tiedä paljonko, kun ajan aikatavalla ilan ilmastointia - käytännössä käytän sitä vain helteellä & sateella - muuten en näe ilmastoinnista välitöntä hyötyä - tosin sitten, jos autossa on paljon porukkaa esim. 4-h niin sitten pidän, mutta kulutuksen lisäystä en tiedä, jostain luin, että 0.6L/100km, mutta se oli yleensä ilmastoinnille autoissa....
Et tunnu tietävän automaatti ilmastoinnista ja sen toiminnasta yhtään mitään.
Jos autossasi on nimenomaan automaatti ilmastointi,
anna hyvä mies sen olla jatkuvasti päällä kesät- talvet, jotta se pysyisi kunnossa ja siitä olisi sinulle se hyöty mikä automaatti ilmatoinnilla voidaan saavuttaa.
Kulutuksen lisäystä et takuulla pysty huomaamaan.
Aivan Ehdottomasti automaatti-ilmaistointi kannattaa pitää AINA toiminassa kesät talvet, automaatti ilmastoinnin mahdollista pienen pientä kulutuksen lisäystä et takuulla pysty edes havaitsemaan.
Ei auton ilmastointi koneisto ole suinkaan käynnissä jatkuvasti, se on käynnissä ainoastaan sen aikaa mikä tarvitaan lämpötilan pudottamiseen eli kun saavuttaa halutun lämpötilan sitten ilmastointi koneisto pysähtyy ja käynnistyy taas kun haluttu lämpötila on noussut ja tarvitaan jäähdytystä.
Auton ilmastointi laite toimii siis samalla tavoin kuin esim. jääkaappi eli koneisto on käynnissä vain aika ajoin ihan suurimpia hellepäiviä lukuunottamatta.
Ilmastointi koneistot eivät edes käynnisty jos on pakkasta muutamaa 1-3° astetta enemmän, siksi talviaikana täytyy pitää huoli siitä, jotta saa vähintään kerran kuukaudessa ilmastointi koneiston käynnistymään esim. viemällä lämpöiseen halliin tms.
Ylivoimaisesti suurin syy yli 90% ilmastointi koneistojen ongelmista johtuu siitä kun se on ollut liian kauan käynnistymättä eikä se ole saanut voideltua itseään ja kaikki tiivisteet ym. ovat kuivuneet,
onkin erittäin tärkeää talviaikana pitää huoli jotta saa ilmastointi koneiston käynnistymään noin 15-min ajaksi parin-kolmen viikon välein niin ilmastointi laite pysyy hyvässä kunnossa.
"Aivan Ehdottomasti automaatti-ilmaistointi kannattaa pitää AINA toiminassa kesät talvet, automaatti ilmastoinnin mahdollista pienen pientä kulutuksen lisäystä et takuulla pysty edes havaitsemaan."
Missä noin lukee...? Mitä tulee ilmastoinnin käyttämiseen niin meillä se on päällä useasti, kun autolla ajetaan, mutta ei jatkuvasti. Itse ajaessa pidän sitä päällä tarvittaessa - ja hyvin on ilmastointilaite kestänyt, kun kohta tulee autolla 80.000km täyteen ja ainoa vika(?) on ollut 52.000km kohdalla sattunut molemmien etuvalojen polttimoiden palaminen. Polttoaineen kulutuksen lisääntymisen huomaa, jos viitsisi laskea...
En usko, että käyttötyylistäni ilmastointi hajoaa - lisäksi en ole mistään lukenut, että ilmastointi pitää olla jatkuvasti päällä - kuulostaa jutulta kun ruostefirman edustajalta kysyttiin, että pitääkö uusi auto heti ruostesuojata no vastaus ei tainnut tulla yllätyksenä = NO TOTTAKAI.
"Ilmastointi koneistot eivät edes käynnisty jos on pakkasta muutamaa 1-3° astetta enemmän, siksi talviaikana täytyy pitää huoli siitä, jotta saa vähintään kerran kuukaudessa ilmastointi koneiston käynnistymään esim. viemällä lämpöiseen halliin tms."
Muistaakseni(?) Accordin manuaalissa mainitaa, että ilamstointi ei käynnisty alle +5 lämpötilassa.
"Ylivoimaisesti suurin syy yli 90% ilmastointi koneistojen ongelmista johtuu siitä kun se on ollut liian kauan käynnistymättä eikä se ole saanut voideltua itseään ja kaikki tiivisteet ym. ovat kuivuneet,
onkin erittäin tärkeää talviaikana pitää huoli jotta saa ilmastointi koneiston käynnistymään noin 15-min ajaksi parin-kolmen viikon välein niin ilmastointi laite pysyy hyvässä kunnossa."
Luultavasti pitää paikkaansa....
Rauhoitu,rauhoitu hyvä mies äläkä kiukuttele asiasta, josta et tunnu tietävän yhtään mitään.
Et ymmärtänyt alkuunkaan mielestäni selkeästi kirjoittamaani kommenttiani, kun otat itse selvää eri lähdeineistoista, tulet olemaan samaa mieltä kirjoitukseni asioiden oikeellisuudesta.
P.S.
Äläkä viitsi elvistellä vähäisillä ajokilometreilläsi, minulla on menossa jo kolmas accord 2.4:nen tällä huhtikuussa 2003 myyntiin tulleella korimallilla, tälläkin ole ajanut jo 95.000km ja menee vaihtoon joulukuun-tammikuun vaihteessa.
Mennä välillä ulös röhkimään.
"Mennä välillä ulös röhkimään."
"Rauhoitu,rauhoitu hyvä mies äläkä kiukuttele asiasta, josta et tunnu tietävän yhtään mitään."
Mitä nämä lauseet liittyvät viestiini - hiukan kuulostaa asiattomalta!
"Et ymmärtänyt alkuunkaan mielestäni selkeästi kirjoittamaani kommenttiani, kun otat itse selvää eri lähdeineistoista, tulet olemaan samaa mieltä kirjoitukseni asioiden oikeellisuudesta."
Ymmärsin kyllä - tosin viestisi päämäärä oli siltä osin epäselvä....
"P.S.
Äläkä viitsi elvistellä vähäisillä ajokilometreilläsi, minulla on menossa jo kolmas accord 2.4:nen tällä huhtikuussa 2003 myyntiin tulleella korimallilla, tälläkin ole ajanut jo 95.000km ja menee vaihtoon joulukuun-tammikuun vaihteessa."
Ja mihin tämä lause liittyy kirjoituksessani. En ymmärrä?
Kuinkas tämä käytännössä toteutetaan tämä ilmastoinnin vaatima talvikäyttö?hyviä neuvoja?
Viemällä auto joksikin aikaa johonkin lämpöiseen tilaan esim. autotalliin, parkkihalliin tms. paikkaan jossa lämpötila on plussan puolella.
eli ei tarvitse olla 20 astetta?sehän onnistuu sitten kauppareissulla prismassa ;)
Kertokaapa Mikko/kerava tai muut asialliset honda kuskit, kun on aut.ilmastointi päällä niin kuuluko tosiaan ajovalojen värähdellä/himmentyä 1-2min välein kun jäähd.puhallin menee päälle? Minun ainakin tekee tätä myös ajon aikana normaaleilla kierroksilla. Ei tämä muuten mitään haittaa, mutta luulisi käyvän polttimoiden päälle.
Riittää kunhan hallin lämpötila on plussan puolella, hallissa autosi käynnistyessä käynnistyy myös ilmastointi koneisto, voithan sen pakkasilla hallissa kauppareissulla tarkistaa kun käynnistät moottorin avaa konepelti ja katso pyöriikö ilmastointi laitteen koneisto, ilmastointikone näkyy vasenmalla melko alhaa kun kun katsot konepelti avattuna konehuoneeseen.
Mikäs se sellainen on? Jos taas tarkoitat ilmastointilaitteen kompressoria joka on kuvailemassasi paikassa, se pyörii aina auton oman moottorin käydessä. Ei sitä päällepäin näe onko se kompura pelissä mukana.
Hyvinhän sinä ymmärsit mitä tarkoitin ilmastointikoneella.
>Ei sitä päällepäin näe onko se kompura pelissä mukana.<
-Honda Accordissa näet ihan selkeästi milloin se on käynnissä milloin pysähdyksissä, kunhan viitsit avata konepellin ja katsoa vasemmalle alas, näet kompuran itsesipuoleisesta päädystä milloin se on käynnissä ja milloin pysähdyksissä.
Jees,kiitos neuvoista!Kerrankin joku vastaa asiallisesti tällä palstalla ;)