Näin keväällä 3 kpl

Kirkkonummella, pellolla. En ole mikään ihmeempi lintuharrastaja, mutta ne olivat hämmästyttävä näky siinä pellolla. Näin ne ensin sivusilmin ajaessani ohitse, ajattelin että 'onpas isoja lokkeja'! Pysähdyin ja menin lähemmäksi katsomaan: kattohaikaroita! Ajoin kotiin hakemaan kameraa ja sain niistä jonkinmoisen kuvankin.

Kuuluukos se Suomen linnustoon? Nähdäänkö useinkin vieraijoina, onko pesinyt Suomessa?
5239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

on kattohaikara yrittänyt rakentaa pesää erään maalaistalon katolle, mutta isäntä sanoi: Ja perkele meidän katolle ei mitään risukasoja kanneta. Ja sitten hän hävi siivoamassa kattonsa. Tämän kertoi minulle eräs kunnan työntekijä, jonka nimee nyt vaan en viiti tähän laittaa

Äänestä

ovat tuttu näky Baltiassa. Viime vuosina ne ovat monin paikoin pesineet myös Suomessa. Hienon näköisiä ovat, mutta ymmärrän hyvin, jos ja kun viljelijät eivät niistä pidä. Ne nimittäin popsivat aika lailla iloisesti pellon antimia.

Äänestä
  • pesinyt viimevuosina suomessa. Eppäilen kovasti. Kaipais todisteita. Nähty kyllä, mutta että pesiny....

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    pesinyt viimevuosina suomessa. Eppäilen kovasti. Kaipais todisteita. Nähty kyllä, mutta että pesiny....

    vaan ei löytynyt mainintaa että olisi pesinyt Suomessa.

    Äänestä

  • ei tietääkseni ole yhtään pesintää todettu Suomesta...tuon Kirkkonummen tapauksen sen sijaan olen kuullut

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kattohaikaroita kirjoitti:

Kirkkonummella, pellolla. En ole mikään ihmeempi lintuharrastaja, mutta ne olivat hämmästyttävä näky siinä pellolla. Näin ne ensin sivusilmin ajaessani ohitse, ajattelin että 'onpas isoja lokkeja'! Pysähdyin ja menin lähemmäksi katsomaan: kattohaikaroita! Ajoin kotiin hakemaan kameraa ja sain niistä jonkinmoisen kuvankin.

Kuuluukos se Suomen linnustoon? Nähdäänkö useinkin vieraijoina, onko pesinyt Suomessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu