Kerrotko uskostasi

kysyn...

Kerro uskostasi, miksi olet uuslestadiolainen.
Tämä näin kyselykierroksena tehty, ja taas tännekin, rienaajat pois tästä aihepiiristä.

6

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysyjä.....

      Eipä ketään näkynyt, ehkä ei niin piipahdeta sivuilla, mutta jään odottelmeaan.
      Siunausta sinullekin. kirj. kiertävä kysyjä..

    • kysyjä ..

      Kukahan kertoisi heistä, odottelin tännekin sitä, että joku kertoisi elämästään ja miksi koti on tämä uuslestadiolaisuus.
      Jos olet "teikäläisiä", niin kirjoittele. Siunausta elämääsi.
      tv. kiertävä kysyjä..

    • dfgsdfgsdfgsdfg

      Pimeyden vai Valon ENKELI?

      • kysyn....

        Armahdettu syntinen, joka haluaisi jakaa sen ilon minkä kirjoittaja kertoo uskostaan ja kokemuksestaan.
        kirjoitteli
        kysyjä.


      • lestatyttö
        kysyn.... kirjoitti:

        Armahdettu syntinen, joka haluaisi jakaa sen ilon minkä kirjoittaja kertoo uskostaan ja kokemuksestaan.
        kirjoitteli
        kysyjä.

        mikä uuslestadilainen on?


        mä olen lestadiolainen, mut vietän kaksois elämää, ei mun kaverit tiedä mun olevan lesta, käyn baareissa ja vedän viinaa siinä missä muutkin ym... olen mustalammas


      • kysyn..
        lestatyttö kirjoitti:

        mikä uuslestadilainen on?


        mä olen lestadiolainen, mut vietän kaksois elämää, ei mun kaverit tiedä mun olevan lesta, käyn baareissa ja vedän viinaa siinä missä muutkin ym... olen mustalammas

        Sitä uuslestadiolaisuutta kysyin myös, koska en itse sitä tunne.

        En ole kysymyksilläni tullut tänne kommentoimaan, mutta nyt haluan kirjoittaa sinulle.

        Toivoisin, että löytäisit elämääsi sisällön joka huokuisi Jeesuksen ja sinun välistä henkilökohtaista suhdetta.
        Itse nuorena katselin maailmaa musiikkimiehen olomuodossa. Siellä sain todella nähdä tämän maailman ruhtinaan tarjoamaa juhlaa. Soittelin silloiseen aikaan monenlaisissa tilaisuuksissa aivan tuonne valtionpäämiehemme ja valtiovierailijoiden välisissäkin tapaamisissa.
        Mutta mitä sain nähdä, voisi kiteyttää sanoihin, ilottelua ja tehtyä iloa.
        Monesti sitä iloa haetaan juuri siitä viinasta, kun muu ei sytytä. Ei tule tunnelmaa, ja ehkä se rima elämän suojaaviin rajoihin madaltuu.
        Se tuo tullessaan pettymystä, surua, katkeruutta, vihaa, ym. ym.
        Ne kaiut saa kuulla niissä maailman nautinto lauluissa sanoitettuina monina erilaisina versioina. Huomaatko, että niissä soi aina kaipuu jostain saavuttamattomasta.
        Tämä rienaaja haluaa sinutkin eksyttää rajojensa sisäpuolella viihdyttämään omia lampaitaan.
        ts. sinä olet silloin uhrin osassa, eli hakiessasi jotain joudut luovuttamaan jotakin, eli elämäsi.
        Mutta maksu siitä on monelle hyvin karvas hinta ja kannattaako se, niin ei varmasti.
        Kannattaako olla mustalammas?
        Jeesus on tullut maailmaan pelastamaan sinua ja minut. Hän on rakkaudessaan asettanut kauniit rakkaudelliset rajat ihmisen elämään, josta näkisimme taivaallisen valtakunnan rajat sielunvihollisen valtakunnan rajoista.
        Sieluvihollisen valtakunnan raja koskettaa Jumalanvaltakunnan rajaa Golgatan ristin kohdalta.
        Siinä on poljettu rikki käärmeen pää. Ristin juurelta löytyy rauha, Jeesuksen sovitusveressä meille on tarjolla anteeksianto.
        Jumalan laki osoittaa meille rajat, Jumalan valtakunnan rajan. Sen sisäpuolella on suojaavaa olla. Laki osoittaa synnin, se tekee synnin veriruskeaksi, että sen saastaisuuden keskeltä ymmärtäisimme kääntyä kohti Jumalan valtakuntaa, ja valtakunnan pääjulistus on evankeliumi Kristuksessa.
        Kaikessa vain valinta on meidän käsissä. Taivaan valtakunnan lapsena, meillä on oikeus käydä, mutta se on vapaehtoisuuden tie. Sinne Jumalan valtakuntaan saamme syntyä uskonkautta Jeesukseen.
        Jeesukselle me ei olla mustia lampaita vaan eksyneitä jota Hän etsii. Hän kutsuu tule ja mikä ihanampaa on saada astua tästä ahtaasta portista sisälle, siksi ahtaasta, että saamme jättää kaiken kantamuksemme sinne ristin juurelle.
        Jeesus on elävä Jumala, joka muuttaa tämän maailman haljenneet kaivot elävän Jumalan lähteeksi ja laulut ilolauluksi pelastuksesta.
        Silloin lestatytöstä tulee uusi lestatyttö Kristuksessa. Jumalan edessä kukaan ei voi viettää kaksois elämää. Siksi ei kannata horjua kahdella tiellä sydämestään vaan Jumalan valtakunnan ikuiseen elämään johtavalla tiellä.
        Jeesus rakastaa sinua ja odottaa vastaustasi.
        Hän voi puhdistaa sydämesi todelliseen elämään.
        Kutsuhuuto kuuluu Golgatalta, täytetty niin kaik on täytetty. Tule.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7588
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3652
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1856
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1100
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      963
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      921
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      817
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      742
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      672
    Aihe