Kerrotko uskostasi

kysyn...

Kerro uskostasi, miksi olet uuslestadiolainen.
Tämä näin kyselykierroksena tehty, ja taas tännekin, rienaajat pois tästä aihepiiristä.

6

990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysyjä.....

      Eipä ketään näkynyt, ehkä ei niin piipahdeta sivuilla, mutta jään odottelmeaan.
      Siunausta sinullekin. kirj. kiertävä kysyjä..

    • kysyjä ..

      Kukahan kertoisi heistä, odottelin tännekin sitä, että joku kertoisi elämästään ja miksi koti on tämä uuslestadiolaisuus.
      Jos olet "teikäläisiä", niin kirjoittele. Siunausta elämääsi.
      tv. kiertävä kysyjä..

    • dfgsdfgsdfgsdfg

      Pimeyden vai Valon ENKELI?

      • kysyn....

        Armahdettu syntinen, joka haluaisi jakaa sen ilon minkä kirjoittaja kertoo uskostaan ja kokemuksestaan.
        kirjoitteli
        kysyjä.


      • lestatyttö
        kysyn.... kirjoitti:

        Armahdettu syntinen, joka haluaisi jakaa sen ilon minkä kirjoittaja kertoo uskostaan ja kokemuksestaan.
        kirjoitteli
        kysyjä.

        mikä uuslestadilainen on?


        mä olen lestadiolainen, mut vietän kaksois elämää, ei mun kaverit tiedä mun olevan lesta, käyn baareissa ja vedän viinaa siinä missä muutkin ym... olen mustalammas


      • kysyn..
        lestatyttö kirjoitti:

        mikä uuslestadilainen on?


        mä olen lestadiolainen, mut vietän kaksois elämää, ei mun kaverit tiedä mun olevan lesta, käyn baareissa ja vedän viinaa siinä missä muutkin ym... olen mustalammas

        Sitä uuslestadiolaisuutta kysyin myös, koska en itse sitä tunne.

        En ole kysymyksilläni tullut tänne kommentoimaan, mutta nyt haluan kirjoittaa sinulle.

        Toivoisin, että löytäisit elämääsi sisällön joka huokuisi Jeesuksen ja sinun välistä henkilökohtaista suhdetta.
        Itse nuorena katselin maailmaa musiikkimiehen olomuodossa. Siellä sain todella nähdä tämän maailman ruhtinaan tarjoamaa juhlaa. Soittelin silloiseen aikaan monenlaisissa tilaisuuksissa aivan tuonne valtionpäämiehemme ja valtiovierailijoiden välisissäkin tapaamisissa.
        Mutta mitä sain nähdä, voisi kiteyttää sanoihin, ilottelua ja tehtyä iloa.
        Monesti sitä iloa haetaan juuri siitä viinasta, kun muu ei sytytä. Ei tule tunnelmaa, ja ehkä se rima elämän suojaaviin rajoihin madaltuu.
        Se tuo tullessaan pettymystä, surua, katkeruutta, vihaa, ym. ym.
        Ne kaiut saa kuulla niissä maailman nautinto lauluissa sanoitettuina monina erilaisina versioina. Huomaatko, että niissä soi aina kaipuu jostain saavuttamattomasta.
        Tämä rienaaja haluaa sinutkin eksyttää rajojensa sisäpuolella viihdyttämään omia lampaitaan.
        ts. sinä olet silloin uhrin osassa, eli hakiessasi jotain joudut luovuttamaan jotakin, eli elämäsi.
        Mutta maksu siitä on monelle hyvin karvas hinta ja kannattaako se, niin ei varmasti.
        Kannattaako olla mustalammas?
        Jeesus on tullut maailmaan pelastamaan sinua ja minut. Hän on rakkaudessaan asettanut kauniit rakkaudelliset rajat ihmisen elämään, josta näkisimme taivaallisen valtakunnan rajat sielunvihollisen valtakunnan rajoista.
        Sieluvihollisen valtakunnan raja koskettaa Jumalanvaltakunnan rajaa Golgatan ristin kohdalta.
        Siinä on poljettu rikki käärmeen pää. Ristin juurelta löytyy rauha, Jeesuksen sovitusveressä meille on tarjolla anteeksianto.
        Jumalan laki osoittaa meille rajat, Jumalan valtakunnan rajan. Sen sisäpuolella on suojaavaa olla. Laki osoittaa synnin, se tekee synnin veriruskeaksi, että sen saastaisuuden keskeltä ymmärtäisimme kääntyä kohti Jumalan valtakuntaa, ja valtakunnan pääjulistus on evankeliumi Kristuksessa.
        Kaikessa vain valinta on meidän käsissä. Taivaan valtakunnan lapsena, meillä on oikeus käydä, mutta se on vapaehtoisuuden tie. Sinne Jumalan valtakuntaan saamme syntyä uskonkautta Jeesukseen.
        Jeesukselle me ei olla mustia lampaita vaan eksyneitä jota Hän etsii. Hän kutsuu tule ja mikä ihanampaa on saada astua tästä ahtaasta portista sisälle, siksi ahtaasta, että saamme jättää kaiken kantamuksemme sinne ristin juurelle.
        Jeesus on elävä Jumala, joka muuttaa tämän maailman haljenneet kaivot elävän Jumalan lähteeksi ja laulut ilolauluksi pelastuksesta.
        Silloin lestatytöstä tulee uusi lestatyttö Kristuksessa. Jumalan edessä kukaan ei voi viettää kaksois elämää. Siksi ei kannata horjua kahdella tiellä sydämestään vaan Jumalan valtakunnan ikuiseen elämään johtavalla tiellä.
        Jeesus rakastaa sinua ja odottaa vastaustasi.
        Hän voi puhdistaa sydämesi todelliseen elämään.
        Kutsuhuuto kuuluu Golgatalta, täytetty niin kaik on täytetty. Tule.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1695
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1532
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1421
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1261
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      89
      1185
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1025
    Aihe