Kerro uskostasi, miksi olet uuslestadiolainen.
Tämä näin kyselykierroksena tehty, ja taas tännekin, rienaajat pois tästä aihepiiristä.
Kerrotko uskostasi
6
976
Vastaukset
- kysyjä.....
Eipä ketään näkynyt, ehkä ei niin piipahdeta sivuilla, mutta jään odottelmeaan.
Siunausta sinullekin. kirj. kiertävä kysyjä.. - kysyjä ..
Kukahan kertoisi heistä, odottelin tännekin sitä, että joku kertoisi elämästään ja miksi koti on tämä uuslestadiolaisuus.
Jos olet "teikäläisiä", niin kirjoittele. Siunausta elämääsi.
tv. kiertävä kysyjä.. - dfgsdfgsdfgsdfg
Pimeyden vai Valon ENKELI?
- kysyn....
Armahdettu syntinen, joka haluaisi jakaa sen ilon minkä kirjoittaja kertoo uskostaan ja kokemuksestaan.
kirjoitteli
kysyjä. - lestatyttö
kysyn.... kirjoitti:
Armahdettu syntinen, joka haluaisi jakaa sen ilon minkä kirjoittaja kertoo uskostaan ja kokemuksestaan.
kirjoitteli
kysyjä.mikä uuslestadilainen on?
mä olen lestadiolainen, mut vietän kaksois elämää, ei mun kaverit tiedä mun olevan lesta, käyn baareissa ja vedän viinaa siinä missä muutkin ym... olen mustalammas - kysyn..
lestatyttö kirjoitti:
mikä uuslestadilainen on?
mä olen lestadiolainen, mut vietän kaksois elämää, ei mun kaverit tiedä mun olevan lesta, käyn baareissa ja vedän viinaa siinä missä muutkin ym... olen mustalammasSitä uuslestadiolaisuutta kysyin myös, koska en itse sitä tunne.
En ole kysymyksilläni tullut tänne kommentoimaan, mutta nyt haluan kirjoittaa sinulle.
Toivoisin, että löytäisit elämääsi sisällön joka huokuisi Jeesuksen ja sinun välistä henkilökohtaista suhdetta.
Itse nuorena katselin maailmaa musiikkimiehen olomuodossa. Siellä sain todella nähdä tämän maailman ruhtinaan tarjoamaa juhlaa. Soittelin silloiseen aikaan monenlaisissa tilaisuuksissa aivan tuonne valtionpäämiehemme ja valtiovierailijoiden välisissäkin tapaamisissa.
Mutta mitä sain nähdä, voisi kiteyttää sanoihin, ilottelua ja tehtyä iloa.
Monesti sitä iloa haetaan juuri siitä viinasta, kun muu ei sytytä. Ei tule tunnelmaa, ja ehkä se rima elämän suojaaviin rajoihin madaltuu.
Se tuo tullessaan pettymystä, surua, katkeruutta, vihaa, ym. ym.
Ne kaiut saa kuulla niissä maailman nautinto lauluissa sanoitettuina monina erilaisina versioina. Huomaatko, että niissä soi aina kaipuu jostain saavuttamattomasta.
Tämä rienaaja haluaa sinutkin eksyttää rajojensa sisäpuolella viihdyttämään omia lampaitaan.
ts. sinä olet silloin uhrin osassa, eli hakiessasi jotain joudut luovuttamaan jotakin, eli elämäsi.
Mutta maksu siitä on monelle hyvin karvas hinta ja kannattaako se, niin ei varmasti.
Kannattaako olla mustalammas?
Jeesus on tullut maailmaan pelastamaan sinua ja minut. Hän on rakkaudessaan asettanut kauniit rakkaudelliset rajat ihmisen elämään, josta näkisimme taivaallisen valtakunnan rajat sielunvihollisen valtakunnan rajoista.
Sieluvihollisen valtakunnan raja koskettaa Jumalanvaltakunnan rajaa Golgatan ristin kohdalta.
Siinä on poljettu rikki käärmeen pää. Ristin juurelta löytyy rauha, Jeesuksen sovitusveressä meille on tarjolla anteeksianto.
Jumalan laki osoittaa meille rajat, Jumalan valtakunnan rajan. Sen sisäpuolella on suojaavaa olla. Laki osoittaa synnin, se tekee synnin veriruskeaksi, että sen saastaisuuden keskeltä ymmärtäisimme kääntyä kohti Jumalan valtakuntaa, ja valtakunnan pääjulistus on evankeliumi Kristuksessa.
Kaikessa vain valinta on meidän käsissä. Taivaan valtakunnan lapsena, meillä on oikeus käydä, mutta se on vapaehtoisuuden tie. Sinne Jumalan valtakuntaan saamme syntyä uskonkautta Jeesukseen.
Jeesukselle me ei olla mustia lampaita vaan eksyneitä jota Hän etsii. Hän kutsuu tule ja mikä ihanampaa on saada astua tästä ahtaasta portista sisälle, siksi ahtaasta, että saamme jättää kaiken kantamuksemme sinne ristin juurelle.
Jeesus on elävä Jumala, joka muuttaa tämän maailman haljenneet kaivot elävän Jumalan lähteeksi ja laulut ilolauluksi pelastuksesta.
Silloin lestatytöstä tulee uusi lestatyttö Kristuksessa. Jumalan edessä kukaan ei voi viettää kaksois elämää. Siksi ei kannata horjua kahdella tiellä sydämestään vaan Jumalan valtakunnan ikuiseen elämään johtavalla tiellä.
Jeesus rakastaa sinua ja odottaa vastaustasi.
Hän voi puhdistaa sydämesi todelliseen elämään.
Kutsuhuuto kuuluu Golgatalta, täytetty niin kaik on täytetty. Tule.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.858062Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906074Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875557Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675486Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134730Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232488Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys332196Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51349Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71334Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441180