Rupee pikku hiljaa ottaa päähän ne sankarit jotka parkkeeraa autonsa automarkettien lapsiperheille varatuille paikoille (siis ne paikat joissa on tälläinen kyltti, esim. turtolan citymarketissa).
Siis ne joilla ei ole lapsia ja siitä huolimatta parkkeeraavat näille paikoille.
Kiitos vaan niille kauppiaille jotka ovat hyvää hyvyyttään yrittäneet varata paikkoja lapsiperheille. Ihan vaan tiedoksi näille laiskoille ei-lapsiperheparkkeejille, että ei se ihan herkkua ole lapsen laittaminen turvaistuimeen ahtaissa parkkiruuduissa.. (lapsiperhe paikat ovat huomattavasti leveämpiä)
Siis ne joilla ei ole lapsia ja siitä huolimatta parkkeeraavat näille paikoille.
Kiitos vaan niille kauppiaille jotka ovat hyvää hyvyyttään yrittäneet varata paikkoja lapsiperheille. Ihan vaan tiedoksi näille laiskoille ei-lapsiperheparkkeejille, että ei se ihan herkkua ole lapsen laittaminen turvaistuimeen ahtaissa parkkiruuduissa.. (lapsiperhe paikat ovat huomattavasti leveämpiä)
Vastaukset 14
Vanhimmat
laiskat möhömahat ajavat näille paikoille kun eivät jaksa kävellä ja jos mahdollista niin vielä invapaikalle , ne on yleensä lähellä ovea
Voisiko ne lapset jättää kotiin toisen vahdittavaksi siksi aikaa? Miksi niitä täytyy kuskata kauppaan huutamaan ja vetämään tavaroita hyllyiltä.
Oppiihan lapsi kauppa-käyttäytymistä lyhyemmilläkin maitokauppa-reissuilla, tarvitseeko lapsia välttämättä roikuttaa hiki-toppauksissaan kaupassa sen puoli tuntia, mitä viikon muonien hankkimisessa menee?
Voisi kai sitä laatuaikaa viettää perheen kanssa mielummin leikkipuistossa tai kotona, kuin marketeissa.
Laitappa osoitetta, niin tuon lapset sulle aina hoitoon, kun meen kauppaan asioimaan...
Eihän kukaan vie koiriaankaan kauppoihin! miksi ne rääkyvät lapset pitää viedä?!!
Ei se kauppa ole lapsia varten ! Miäs kun kyselee, sanon, kävele hitsivie, äläkä jokapaikkaan tunke autoasi. Kävele, kävele, minäkin kävelen. En sen takia että läski on halvempaa marketissa, vaan ihan kunnon vuoksi. Älkää aina narisko ja valittako. Sen käsittäis jos nainen, mutta kun mies alkaa vinkuun, laiskuus taitaa vaivata koko perhettä. Ja lapsia vielä !
No jo on herran pieksut jos ei mukuloita sais kauppaan viedä! Eikös samalla voitas määrätä pituus, paino ja ulkonäkörajat ketkä vois mennä kauppaan ja ketkä ei? miks sinne pitää rollaattorillakaan mennä?
Pitäskö olla erikseen lapsia vihaavien kaupat? johon ei pääse alle 130 cm lapset tai muuten vaan häiritsevät tapaukset.
Älä kuule hauku laiskaks, mulle kelpaa autopaikat vaikka kauempaakin ovesta, jos isompia parkkiruutuja vain löytyis. Vois ne oven lähellä olevat kyltit korvata "keski-ikäiset isomahaiset asennevammaiset" kyltillä. Pääsis oven eteen ne jotka sitä eniten tarvii..
Niin kauan kun niitä paikkoja ei ole laissa määritelty, mä parkkeeraan niihin, oli lapsia mukana tai ei. Invapaikat on laissa määrätty invalideille, ja se on ihan jees. Mutta marketit jostain keksivät tuollaisia "lapsiperhepaikkoja" niin niitä kyllä voi surutta käyttää kuka hyvänsä. Ja missä siellä lukee, että niiden lasten pitäisi olla mukana? Siellähän lukee "varattu lapsiperheille". Nehän voi jättää kotiin, voi rauhassa parkkeerata ja asioida!!!!
No kylläpä olet rohkea mies kun parkkeeraat tollaselle paikalle.
Mites jätät vauva ikäisen yksin kotio jos puolisokin sattuu olemaan töissä ja esim. vaipat loppuu?
Laki ei määrää montaa muutakaan asiaa, mutta hyvän tavan mukaista on noudattaa "herrasmiessopimusta". Jos sulla ei omatuntokaan edes kolkuta kun parkkeeraat tuollaiselle paikalle, niin anna palaa vaan. Pääasia että itse pääsit oven eteen.
esimerkiksi Citymarketin parkkipaikan kauimmaisessa reunassa =)
kuka sieltä "jaksaa" kävellä on sit toinen juttu
Mutta miksi lapsiperheet parkeeraa tavalliseten ihmisten paikoille tai yleensä kenenkään viereen? Ne kasvattamattomat kakarat kun rynnii autoista ulos niin ne lommottaa ihmisten auton ovet samalla. Samoin kuin ne turvatuolin kanssa pullikoivat perheen isät tai äidit.
Pihat on kakaroita varten, ei kaupat. Siellä ne kaupoissa terrorisoi äkäilyillään asiakkaita ja juoksentelevat hyllyjen välistä päällesi tai ajavat rallia ostoskärryillä. Istuvat kurasaappaillaan ostoskärryissä, joihin seuraavan asiakkaan pitäisi laittaa ruokaostoksiansa. Roikkuvat kassan jälkeen ostoksiesi päällä vieden pakkaustilasi. Kerran huomautin yhdelle ipanalle, niin hyvä ettei sen äiti käyny minuun kiinni! Ei itse osannut kasvattaa tenavaansa kauppakäyttäytymiseen kuitenkaan.
Pihalle ja leikkikentille ne kuuluu. Eivät vanhemmat osaa opettaa lapsilleen kauppakäyttäytymistä. Siellä ne ulvoo kurkku suorana kaupassa, kun ei saa mitä haluavat tai juoksevat hyllyjen välistä päällesi ja ajavat rallia ostoskärryillä. Kassan jälkeen ne seisovat pakkauspaikallasi ja ronkkivat ostoksissasi. Kerran pyysin yhtä ipanaa siirtymään sivuun, jotta pääsisin pakkaamaan ostoksiani, niin äiti katsoi minua murhaavasti, hyvä ettei käyny kiinni, mutta lastaan ei yhtään komentanut!
Hei pientä suvaitsevaisuutta ihmiset, jookos! Se vaan on sellanen tosi asia, et joskus on vaan pakko mennä kauppaan lasten kanssa. Tollasia alle kouluikäsiä kun ei voi jättää yksinään pihalle leikkimään. Eikä aina saa niille hoitajaakaan. Mielelläni kävisin kaupassa ihan yksin, mutta kun se ei vaan aina onnaa.
Mä en myöskään ymmärrä, miksi näitten lapsettomien pitää tunkee se oma kaaransa näille lapsiperheille tarkotettuihin ruutuihin!
Jos ne leveet ruudut olis siellä pihan perällä, niin mieluusti veisin autoni sinnekkin, mutta kun ne sattuu olemaan siinä oven lähistöllä. Sijainti mua ei niissä paikoissa niinkään kiinnosta, vaan se ruudun leveys.
Ja kyllähän yleensä käy niinkin, et vaikka oot ite parkkeerannu hieman kauemmas "väljille vesille", ei eikös joku tanopää oo sit parkkeerannu autonsa ihan viereen vaikka tilaa olis muuallakin...
Ja niille jotka ei siedä lapsia kaupoissa, niin älkää menkö sit ite kauppoihin, kun se on noin kauheeta.
Hoh hoijakkaan!!!
eikös paikat olekaan romaneille, olen aina luullut, lukea en osaa,
anteeksi, hyvä veli