Auton sylinterimäärä?

Tyhmä blondi

Ajattelin aamulla soitella jakohihnan vaihtohintoja muutamasta korjaamosta. Heti ekasta sain kuitenkin niin tylyn vastauksen, ettei huvittaisi soittaa enää minnekään. Eli siis en tiedä mitään autoista, ja se varmasti näkyy sekä kuuluu myös näille korjaamon sedille. No, esitin ongelmani ja kerroin auton olevan Opel Corsa 1997 1,4. Mies siihen, että sylinterimääräkin pitäisi tietää ennen kuin hän alkaa etsimään mitään hintoja. Sanoin etten tiedä, ja tiedustelin miten paljon vaikuttaa hintaan onko 8 vai 16. Vaikuttaa kuulemma paljon. Kysyin myös voisiko hän kertoa hinnat molemmille niin voin sitten myöhemmin selvittää moottorin sylinterit. Ei kuulemma käy, hän ei jaksa alkaa kaivelemaan hintoja molemmille! Sanoin ystävällisesti soittavani pian uudestaan, ja mies miltei löi luurin korvaani. Arvatkaa vaan soitanko, kun paikassa näemmä katsotaan olevan ok olla epäystävällinen "tyhmille" autoista mitään tietämättömille naisille. Ei luulisi olevan kovin vaikeaa ainakin harjoitella sitä ystävällistä äänensävyä, jos muu ei sitten onnistuisikaan.

Mutta asiaan... Voisiko joku viisaampi ystävällisesti kertoa minulle, mistä tiedän autoni sylinterimäärän? Rekisteröintitodistuksessa lukee vaan mallin kohdalla 4D CORSA 1.4I SWING-B-78/244 eikä mitään mainintaa sylintereistä ainakaan osu silmiini. Mistä sen siis näkisi tai tietäisi?

8

4455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uiopp

      aika tylyä palvelua.. pitäisi jo korjaamo sedän tietää sen verran et vaikka arvais kun sanotaan auton malli ja koneen koko.. taitaa autossasi olla 4kpl sylintereitä.

    • miehelles

      Sulla on niitä sylinterjä kolme: Kaksi alempana ja yksi ylempänä. Kyllä niiden pitäis riittää sun miehelle, kun sillä on vaan yksi mäntä.

      • Anonyymi

        Sä ukko voisit sen omas mäntäs työntää vaikka omaan aunukseesi,.oon raukkis vastauksesi kanssa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sä ukko voisit sen omas mäntäs työntää vaikka omaan aunukseesi,.oon raukkis vastauksesi kanssa

        Et sitten tajunnut koska tämä ketju on kirjoitettu ja käsitelty?
        Mikä idiootti oikein olet?


    • venttiilit

      Sylintereitä on neljä. Kyse oli varmaankin venttiilien määrästä. Eiköhön tänne joku opel tuntijakin ilmaannu. Soita toiseen korjaamoon jos palvelu on huonoa.
      Jos sinulla on joku auton mukana tullut ohjekirja niin eiköhän siinä kerrota minkälainen moottori sieltä löytyy.

      • Tyhmä blondi

        En kyllä tarkemmin ajatellen ole varma oliko kyse sylintereistä vai venttiileistä. Mutta 8 tai 16 mies antoi vaihtoehdoiksi. Taytyypä katsella ohjekirjaa, se vaan taitaa olla sellainen monen opel-mallin yhteinen versio. Huomenna soittelen muualle, mutta olisi hyvä tietää tuo lukumäärä ensin jos jossain kysellään taas.


    • yks korjaaja

      Kysymyshän on venttiilien eikä sylinterien määrästä.
      Todennäköisesti kysessä on 8 venttiilinen jolloin hintaa koko hommalle osineen kertyy 140 euroa.
      16 venttiiliseen se taas maksaa meillä 250 euroa.

      Tuntomerkkinä moottoreista, 8 venttiilisessä näkyy sytytystulpat ja johdot moottorin etupuolella, 16 venttiilisessä ne ovat muovikoteloiden sisällä. 16 venttiilisen moottorin suojamuoveissa lukee "ecotec", 8 venttiilisessä esim 1.4 Eco.
      Etsimällä löytää parempaakin palvelua tarjoavia pienkorjaamoja kuin mihin ensiksi soitit.

      • Tyhmä blondi

        Kiitos selvästä vastauksesta, vaikka sylinterit ja venttiilit menikin aluksi vähän sekaisin :) Kävin apurin kanssa tutkailemassa moottoria, ja kyllä kyseessä taitaa tosiaan olla tuo 8-venttiilinen. Ihmettelen vaan vieläkin, miten niiden molempien hinnat oli niin vaikea kertoa. Onpa vielä korjaamo tarkastettujen autokorjaamojen (autoalan laatuyhdistys ry) listalla puhelinluettelossa. Kumma että tuolla asenteella löytyy asiakkaita ollenkaan. No huomenna yritän paremmalla onnella, toivottavasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe