olisiko jollain hyvä mansikka margaritan ohje? muutkin hyvät margarita-ohjeet käyvät!
mansikka margarita
7
14559
Vastaukset
- Iida
Nämä ohjeet on yhdestä drinkkioppaasta:
Mansikkamargarita
4 cl tequilaa
1 cl triple seciä
1 cl mansikkasiirappia
4 cl limettimehua
tuore mansikka koristeeksi
-tarjoillaan tietysti ravistettuna suolareunuksisesta lasista.
Persikkamargarita
4 cl tequilaa
1 cl persikkalikööriä
1 cl triple seciä
4 cl limettimehua
tuore persikkaviipale koristeeksi- ässäpee
4 cl tequila
2 cl triple sec
mansikka murskaa
jää murskaa
loput spriteä
rakennetaan puolen litran tuoppiin!Imetään pillillä. - PaariMesu
Mansikkamargeritaan!
EI!
Perusmargeritaan kylläkin.
- Viikonloppuna
Käytin itse viime viikonloppuna reseptiä, jonka löysin täältä:
http://drinkkiopas.blogspot.com/2008/05/mansikka-margarita.html
Hyvää oli.
Lisää löytyy varmasti näistä osoittteista:
http://netttibaari.shotti.fi
www.drinkkiklubi.net - nuuuskuttaja
Alkoholia saa olla 4cl yhdessä lasillisessa ! Tiedoksi niille jotka eivät tiedä.
-----------------
tequilaa 2cl
triple sec 2cl
sitruunamehua n.2cl
mansikka pyrettä tai sosetta n. puoli lasia
jäämurskaa
-----------------
Tuossa oikea ohje !- Margageta 49
Iidan mansikkaresepti oli onnistunut.
- Polliisi
Juu. Älä laita sitä tuplaviskiä ukolles koti-iltoina, kun poliisi tulee sakottamaan anniskelulainsäädännön rikkomisesta! Ja viinapullonkin saa tyhjentää vain korkeintaan neljän senttilitran annoksiin jaoteltuina. Eikä mitään 4 cl huikkia pullosta, vaan se on aina mitattava shottilasiin, ettei riko lakia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1444847Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793522SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt292537SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402213Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä592049Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191448Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään981256