missähän nyt on vika ku värit on ihan sekasin ja mikään ei näy selvästi. ohjeuspaneeli/näyttö asetuksistakaan sitä ei pysty vaihtamaan koska sitä yhtä juttua ei pysty liikuttamaan siinä. eikä mitkään päivityksetkään näytä onnistuvan.
miten pystyis korjaamaan?
miten pystyis korjaamaan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näytönohjaimen ajurit puuttuvat/vialliset tms.. Tämän voit todeta vielä Windowsin laitehallinnasta, valitsemalla Käynnistä-valikosta "Suorita..." ja kirjoittamalla ruutuun: devmgmt.msc
Näytönohjaimen kohdalla on suht. varmasti keltainen (?)- tai (!)-merkki.
Jos et tiedä, mikä näytönohjain sinulla on, yritä kaivaa koneesi mukana tullut ajuri-CD (ei Windows CD, vaan ajuri-cd joka tulee jokaisen laitteen mukana.
Jos tiedät, valmistajan sivuilta lataamaan...
t. -S-
eilen vielä toimi ihan normaalisti..
jos levyvirhe on sattunut näytönohjaimen ajuritiedostojen kohdalle, on ne korruptoituneet. silloin pitää juur asentaa ajurit uudelleen ja sen jälkeen komentokehotteessa chkdsk c: /x . vastaa y jolloin chkdsk ajetaan seuraavassa bootissa.
on vissiin video-ohjaimessa jotain vikaa. sen kohalla ainakin on keltanen huutomerkki. mut en vaa tiiä miten se korjataan. löysin tän koneen jonkun "monitor" levyn.