Ilmamäärämittarin oireilu?

Morjens! Minulla on c-mallin mersu -00 vm. ja autosta tuntuu olevan tehot kadoksissa. Normaali kiihdytyksessä ei huomaa mitään, mutta kun kaasu on pohjassa, menee auto aivan "hengettömäksi". Tuntuu kun se ei saisi bensaa tai jotain... Voisikohan tämä viitata ilmamäärämittarin rikkoutumiseen, niitähän näissä on ainakin mennyt? Vai olisiko kenties jotakin muuta? Paljonkohan nämä ilmamäärämittarit maksavat?
71177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Auto on siis bensa ja automaatti

Äänestä

niinkuin muissakin merkeissä. Vaihtamalla ohi, siinä satasen maksaa valmistajasta vähän riippuu, onko enemmän.

Äänestä

joo, oireet.. veto loppuu täysin 3000 kierroksessa, se on ilmamäärämittari, pääkaupunkiseudun pajalla vaihto n 150 eur

Äänestä
  • vuos sitte c240:n ilmamassa mittari makso 490euroo vaihtotyö

    Äänestä

  • ----- kirjoitti:

    vuos sitte c240:n ilmamassa mittari makso 490euroo vaihtotyö

    Itsellä oli C 280 T, eli sama motti isommalla iskutilavuudella (M112). Boschin alkuperäinen massamittari vaihtoineen maksoi noin 200 euroa Boschin merkkihuollossa.

    Näin ne pikkupajat pysyvät pystyssä. Ihmetyttää vaan, kuka kehtaa pyytää niin paljon moisesta! o_O

    Äänestä

Itsellä samat oireet, tuntui kuin automaatti olisi luistanut, kierroksia keräsi, mutta auto ei jaksanut kiihtyä. Maksoi Vheola 570 €... eli mua kusetettiin, en osannut kysellä tarvikkeena v. 2003, tiedä olisiko silloin saanutkaan, auto oli 240 e aut.

Äänestä

Moro, mulla on MB E200D vm 2001, ja muiden vikojen ohella siinä oli tuo samainen vika, eli ei ottanut kierroksia kuin 3000 rpm. Ilmämäärämitttarin vaihto ja alkoi pelaamaan. Veholla hinta oli yli 500 €, MB-osassa muistaakseni 90 €.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JaskaK79 kirjoitti:

Morjens! Minulla on c-mallin mersu -00 vm. ja autosta tuntuu olevan tehot kadoksissa. Normaali kiihdytyksessä ei huomaa mitään, mutta kun kaasu on pohjassa, menee auto aivan "hengettömäksi". Tuntuu kun se ei saisi bensaa tai jotain... Voisikohan tämä viitata ilmamäärämittarin rikkoutumiseen, niitähän näissä on ainakin mennyt? Vai olisiko kenties jotakin muuta? Paljonkohan nämä ilmamäärämittarit maksavat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu