Joku kertoi että tuntipalkkalaisen kulut lasketaan tuntipalkka x 1.6.
Siis jos haluan maksaa siivoojalle 9,50e/h niin onko kulut oikeasti 9.50 x 1.6= 15,20e?
Ja mitäköhän nuo kulut käsittävät, vakuutukset ja eläkkeet? Entä kesälomaraha.
Vähennetäänkö tuosta 9,50e muuta kuin verot?
Ei kyllä taida kannattaa palkata työntekijää tuolla tuntiliksalla jos minä veloitan asiakasta 20.70e/h ilman alv...
Siis jos haluan maksaa siivoojalle 9,50e/h niin onko kulut oikeasti 9.50 x 1.6= 15,20e?
Ja mitäköhän nuo kulut käsittävät, vakuutukset ja eläkkeet? Entä kesälomaraha.
Vähennetäänkö tuosta 9,50e muuta kuin verot?
Ei kyllä taida kannattaa palkata työntekijää tuolla tuntiliksalla jos minä veloitan asiakasta 20.70e/h ilman alv...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ehkä jollekin ammattisiivojalle tuo on se tuntiliksa, mutta ainakin minä olen tenhyt siistijän hommia 7,3€/h palkalla.
Miksi et siivoa itse? Säästä rahaa
"ehkä jollekin ammattisiivoojalle tuo on se tuntiliksa"
Niiin?? Jos jollekin maksetaan siivoamisesta eli hän tekee sitä työkseen niin onhan hän silloin ammattisiivooja. Mikäs muukaan?
Mutta sitten sinun täytyy ottaa vielä ne tulevat sairastamiset huomioon ja niiden paikkauskulut.. ja ole varma, että sairasloma alkaa olla kuvioissa heti sen kuukauden jälkeen..
Sinun täytyy ottaa enemmän rahaa siivouksista - tai hommata enemmän paikkoja eli se helkkarin kierre on valmis.
Pienyrittäjälle on henkilöstön palkkaaminen se suurin riskitekijä - pakko laajentaa toimintaa, että palkkaus on mahdollista ja se vaatii taas lisää hlökuntaa..
Työntekijästä tulee lisäkuluja vakuutuksista, eli tel- (21,6%), työttömyys-, tapaturma- ja ryhmähenkivakuutuksista (n. 2,5%). Lomapalkka tai -korvaus maksetaan+mahdolliset sairastelut. Myös sotumaksu (2,958%) menee työnantajan pussista.
Palkasta vähennetään verot, työntekijän osuus tel:stä (4,3% tai 5,4%)ja osuus työttömyysvakuutuksesta (0,58%)
Ovatko nämä prosentit siis vuositasolla? "Työntekijästä tulee lisäkuluja vakuutuksista, eli tel- (21,6%), työttömyys-, tapaturma- ja ryhmähenkivakuutuksista (n. 2,5%). Lomapalkka tai -korvaus maksetaan+mahdolliset sairastelut. Myös sotumaksu (2,958%) menee työnantajan pussista. "
saisit 5 euroo tunti voittoa eikä kannata?
Ihmiset tekee töitä suurinpiirtein tuommoisilla nettoansioilla ja sä saisit sen tekemättä mitään. Mutta kun ei kannata niin ei kannata.
"Ihmiset tekee töitä suurinpiirtein tuommoisilla nettoansioilla ja sä saisit sen tekemättä mitään."
Tekemättä mitään? Voiko sitä asiakasta laskuttaa 20 euroa tunnissa tekemättä mitään?
En tiedä sitten oliko alkuperäisessä tapauksessa kyse siivousalan yrityksestä, johon ollaan palkkaamassa toinen työntekijä vai jonkun toisen alan yrityksestä, johon tarvitaan joku siivoamaan paikkoja.
Jälkimmäisessä tapauksessa siivouspalvelut on kai tapana ostaa siivousalan yritykseltä (vaikka joltain ammatinharjoittajalta), jolloin ei tarvitse kenellekään maksaa palkkaa.
"jolloin ei tarvitse kenellekään maksaa palkkaa."
Hommat pyörii, mutta kenellekään ei tarvitse maksaa.
Tuohan on taloustieteen ikiliikkuja!
Siis olen itse toiminimellä siivouksia tekevä.
Kimpassa siivoaminen olisi hauskemapaa ja nykyiset siivouskohteeni ovat aika isoja omakotitaloja.
Siksi olen pohtinut tuota "apulaisen" palkkaamista. Henkilökin olisi tiedossa, tulisi tuntipalkalla ja tekisi duunia 3-4 päivää viikossa.
Laskutan itse tuon 25,25e sis alv, eli 20.70e/h.
Tiedän siivojien palkkojen olevan aika alhaiset, tuo 9,5e/h on aika hyvä. Mutta hyvälle hyvä palkka :)
Olen itse toiminnan vasta hiljattain aloittanut, siksi tuo veloituskin on aika alhainen. Kun työkokemusta ja mainetta kertyy niin nostan sitten hintoja.
Meidän kulmilla siivoajat veloittavat keskimäärin 22-24e/h alv.
Ainahan se on plussaa jos käteen jää vaikka 2e/h "tekemättä mitään".
Koitin kirjanpitäjältä neuvoa kysyä mutta hän on niin kiireinen ihminen ettei ehdi. Täytyy visiin laittaa vaihtoon...