Talouselämä on ansiokkaasti selvittänyt, mikä oikeasti on suomalaisen eläkepommin tila.
Lähtökohta on, että hyvin moni eläkeläinen luulee ansainneensa nykyisen tai tulevan eläkkeensä, tajuamatta että ei ole.
Heidän eläkkeensä riippuvat siitä, viitsiikö nykyinen pari-kolmikymppisten sukupolvi jatkaa 1960-luvulla sovittua järjestelyä vai ei.
Nuorten pohdintaan saattaa vaikuttaa, että työeläkemaksua on nostettava vielä nykyisestäkin roimasti ainakin 30 vuoden ajan.
Sixten Korkman: "Verotus on jo nyt korkealla tasolla ja eläkemaksujen nostaminen tekee edelleen hallaa, kun globalisaatio etenee. Kukaan meistä ei sano, että suomalaisilla olisi hirveän hyvät eläke-etuudet. Se vaan on niin, että kun eläkeläisten määrä lähes kaksinkertaistuu, meille tulee vaikeuksia"
***
johtopäätös jonka artikkelista voi hyvin tehdä, on että erittäin iso ryhmä SDP:n perusäänestäjiä ei vielä tajuakaan, miten huonosti tuo valtionhoitajapuolue on heidän tulevaisuutensa turvannut; poliittinen muisti kun on lyhyt eikä ulotu tulevaisuuteen ollenkaan
vasta eläkkeellä selviää, että kaikki oli rakennettu tyhjän päälle eikä eläkkeitä voitukaan parhaiten turvata sille, että laitetaan sähkömiehet johtamaan monopoliuhkapeliyhtiöitä tai pidetään autot mahdollisimman kalliina
Eläkepommi poksahtaa
8
317
Vastaukset
- big deal?
Jos maksat itsellesi työeläkkeen nykyisen työeläkejärjestelmän kautta - et saa muita kuin maksuja.
Joudun maksamaan yrittäjäeläkemaksua täysin ilman yhteyttä todellisiin PALKKAtuloihini.
Täysin pimeä juttu. Vakuutusyhtiöt vain lihovat. Jos en maksa, niin maksut menee lakisääteisesti ulosottoon.
Palkansaajat eivät näitä asioita kohtaa.
Sen tiedän, että Keskustan johdolla on valmisteilla joku "atomipommi" eläkkeiden ja suomalaisen yhteiskunnan sosiaaliturvan rahoituksen suhteen.
(Jos joku puhuu salaisista "ryhmistä" ja "missioista" valtion hallinnossa, niin tuossapa yksi on, jonka asioita ei huudella ennenkuin on valmista).
Oman eläkkeensä kustantaminen on ideaali. Nykyisin on vain niin, että eläkevakuutusmaksut eivät kata tulevia eläkkeitä, vaan rahat eläkkeisiin otetaan työssäkäyvältä väestöltä.
Voidaan sanoa, että kukaan ei ole maksanut eläkettään. Paitsi ne, jotka ovat 65-vuotiaana heti ensimmäisenä eläkepäivänään hautaan tipahtaneet.
Mutta kuten sanoin. Asiaan on tulossa muutos, kunhan Keskustan valmistelutyö saadaan valmiiksi.- tämä:
Kaikki 65-vuotta täyttäneet hautaan ja heti, tavalla tai toisella. Poikkeuksia sallittan ainoastaan MYEL:in kautta eläkkeitään saaville, ja heidän eläkkeensä tuplattaisiin tai triplattaisiin.
Kepun ja sille tärkeät asiat tuntien tuota varmaan saamme odottaa.
- Kullonkatistaja
Kuolevat suurinosa ennen eläkeikää työtätekevät, mutta noiden herrojen määrä lisääntyy, kun jäävät jo 60v eläkkeelle heillä eläkkeet kymmenkertaisia ja elävät perkeleet 80-90vuotiaiksi siinä teille eläke pommi.Työtätekevien pitäisi tehdä työtä 68vuotiaiksi, 75%kuolee ennen kuin saavuttaa tuon ikärajan.
- Koeranleuka
Herroille piikki perseeseen kun täyttävät 60. Joillekin sen vois jo antaa nelikymppisenäkin. Saatana kun eläkettä oot maksanu koko ikäs ja sitte joku tyhmä Vanhanen ja Jouni Backman selittää, että eläkepommi kohta pamahtaa, niin herää kysymys kyseisten herrojen selväjärkisyydestä. Eivät ymmärrä, että ihmiset vanhenee samaa tahtia kaikki. Että sitä piikkiä vois kyllä lykätä yhelle jos toisellekkin !!
Mitään eläkepommia ei ole. Kyse on vain siitä, miten kasvavan kansantulon hyötyjiä voidaan verottaa. Niin kauan kun kansantulo kasvaa, jaettavaa periaatteessa. Ponnisteluja pitääkin tehdä sen suhteen, miten tuo jaettava saadaan hallintaan. Jos kansantulo alenee, alenevat myös eläkkeet. Ei se sen kummoisempaa ole.
Itse eläkkeissä pitää käydä luonnollisesti ensin käsiksi suuriin eläkkeisiin. Jos tekee tiukkaa, pitää ensin leikata veroihin kaikki yli 2000 euron kuukaudessa ylimenevä osuus eläkkeestä. Kaikille vanhuksille pitää taata toimeentulo, joten ylisuurten eläkkeiden leikkaaminen verotuksen kautta on aina oikeudenmukainen toimenpide.- onlythelonely
Milloin olet kuullut, että valtaeliitti tinkii jostain. Alice in Wondelandissa varmaan.
Todennäköisempää on, että jos leikkauksiin mennään, ne tehdään euromääräisenä. Perustelu siihen, että suuria eläkkeitä ei leikata enempää on se, että toimenpiteen vaikutus talouteen on niin vähäinen. Näinhän se on tähän asti ollut muidenkin vastaavien asioiden kohdalla.
Viimeaikaisena esimerkkinä varallisuusveron poisto. Voitiin toteuttaa mainitulla perusteella kun se kohdistui rikkaisiin. Mutta että varallisuusvero olisi jätetty ja vastaava raha käytetty vaikka kansaneläkkeen perusosaan - ei herrajumala noin kalliiseen uudistukseen ole varaa.
Olenkohan vähän aamuäreä kun nukuin huonosti?- mielipiteessä on
myös totuuden siementä seassa.
Siis jos eläkkeisiin yleensä tulevaisuudessa jotkut poliitikot uskaltavat kajota,(mitä syvästi epäilen kasvavan eläkeläisten vaikutusvallan takia) on se tuosta samasta syystä tehtävä n.o. suuriin eläkkeisiin.
Tuosta pommin olemassaolosta olen pankkiirin kanssa täysin erimieltä.
Vain yksi kunnollinen lama (kyllä se sieltä on tulossa) ja pommi on "vireessä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!652242Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka891471La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt141314- 1111153
- 1011072
- 107842
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko54712Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus268619- 60592
- 38584