Onko Pampers yleisin vaippa,mitä lapselle ostetaan?.

äiti-17

22

4211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhden lapsen äippä

      itse olen ainakin ostanut poika vauvalleni vain Pampers vaippoja!.
      Olen ollut tyytyväinen.

    • pamperssssssss

      on paras!

    • ...

      Minusta Libero on huomattavasti parempi merkki, mutta meilläkin käytetään pamperseja kun ovat edullisempia. Ostetaan liberoita jos tarjouksessa.
      Täällä pampersit maksavat prismassa 9,90e ja liberot jotain 13e. Citymarketissa joskus liberon tuplapakkaukset tarjouksessa, niin silloin ostetaan niitä..Mutta on nuo pampersitkin hyviä hinta-laatusuhde kohdallaan..

      • katsonut

        Oletko katsonut kappalehintoja? Meilläpäin ainakin Pampersit ovat kalliimpia...kappalehinnaltaan. Pampers-pakkauksessa kun on vähämmän vaipoja kuin Liberoissa, ainakin niissä malleissa, joita olen itse meinannut ostaa. Ei sinänsä kyllä haittaa, sillä ollaan oltu tosi tyytyväisiä Liberoihin, joskus vain vaihtelun vuoksi olen meinannut Pamperseja ostaa, mutta kalliin hinnan vuoksi on silloinkin jäänyt Liberopakkaus käteen.


    • S ja S

      esikoinen käytti pampersia mutta nuorimmaiselle ne vaipat ei käynyt.pyllly oli punaisena aina kun käytti pamperssin vaippoja mutta kun vaihtoi liberoon iho parani heti.

      • äiti-17

        Mitä mieltä olette Pampersien ulkopuolen pehmeys/sileys,onko muovisten vaippa-liinojen tasoa?.


    • Pariton Isä

      Mitä ihmeen merkitystä sillä on mikä on yleisein vaippa? Jokainen ostakoon mitä huvittaa ja kokee parhaaksi.

      Itse ostin aluksi pampersia mutta litkun vaippoja kokeillessani totesin ne ihan toimiviksi mutta pirusti halvemmiksi, vaihdoin siis merkkiä.

      Hiphei muuten, viimeksi ostin vaippapaketin elokuussa ja siitäkin annoin puolet perhepäivähoitajalle. Likka kohta 2v2kk, ei paljoa enää vaippoja kulu :)

      • nuukista nuukin

        Eli meneekö joku tosiaan vaipoissakin jonkun trendin perässä, haloo!?

        Mekin käytetään Lidlin vaippoja, on minusta parhaasta päästä. Itse olen ollut elämässäni joskus siinä vaiheessa, että penniä on todella venytetty ja vaikka taloudellinen tilanne on nyt ihan toista laitaa, niin ei mun kulutustottumukset ole mihinkään muuttuneet; edullisinta pyritään ostamaan ja kilohintoja vertaillaan hyllyn reunoista kauppareissulla!

        Vaippojakaan ei voi pakettihinnoilla vertailla, vaan pitää laskea kappalehinta yhdelle vaipalle, niin voi vertailla. Lidlin vaipat maksaa halvimmilaan ehkä n. 15snt/kpl, kun pamperot ja liberaatsit on reilusti yli 20snt. Kyllä sellainen säästö kukkarossa pidemmän päälle tuntuu, kun ajattelee kuinka pitkä vaippakausi kuitenkin on.


      • ...
        nuukista nuukin kirjoitti:

        Eli meneekö joku tosiaan vaipoissakin jonkun trendin perässä, haloo!?

        Mekin käytetään Lidlin vaippoja, on minusta parhaasta päästä. Itse olen ollut elämässäni joskus siinä vaiheessa, että penniä on todella venytetty ja vaikka taloudellinen tilanne on nyt ihan toista laitaa, niin ei mun kulutustottumukset ole mihinkään muuttuneet; edullisinta pyritään ostamaan ja kilohintoja vertaillaan hyllyn reunoista kauppareissulla!

        Vaippojakaan ei voi pakettihinnoilla vertailla, vaan pitää laskea kappalehinta yhdelle vaipalle, niin voi vertailla. Lidlin vaipat maksaa halvimmilaan ehkä n. 15snt/kpl, kun pamperot ja liberaatsit on reilusti yli 20snt. Kyllä sellainen säästö kukkarossa pidemmän päälle tuntuu, kun ajattelee kuinka pitkä vaippakausi kuitenkin on.

        Elikkä veljen perheessä kokeiltiin niin pampersit, liberot kuin muutkin "merkkivaipat", ja yllätysyllätys, Muumi veti loppupeleissä pitemmän korren kaikilla kolmella muksulla :) Eli ei se kallis hinta ja hyvä laatu aina vaan kohtaa, lapsetkin kun on erilaisia!


      • Xen
        ... kirjoitti:

        Elikkä veljen perheessä kokeiltiin niin pampersit, liberot kuin muutkin "merkkivaipat", ja yllätysyllätys, Muumi veti loppupeleissä pitemmän korren kaikilla kolmella muksulla :) Eli ei se kallis hinta ja hyvä laatu aina vaan kohtaa, lapsetkin kun on erilaisia!

        Olen pari kertaa ostanut Muumi-vaippoja, toisella kertaa koko paketti oli viallinen, kun tarrat oli kiinnitetty väärään kohtaan.

        Ostamme edullisia S-ryhmän omia vaippoja, eivät ole yhtään pahempia.


    • hämmästynyt äiti

      Meille tuli Pampersilta mainos, jossa oli yksi vaippa kokeiltavaksi. Kokeiltiinhan me. Laitoin sen pojalle (7kk) päälle, ja kun laitoin häntä tunnin päästä päiväunille, oli vaippa ihan kuiva, joten enpä alkanut vaihtamaan. Poika nukkui 2 tuntia ja heräsi kamalan huudon kanssa. Yleensä hän herää todella hyväntuulisena. Aloin vaihtaa vaippaa, ja huomasin, että vaippa on edelleen ihan kuiva. Vein pojan samantien potalle, jolloin pojalta pääsi helpottunut naurahdus. Hetken päästä nostin pojan potalta ja siellä oli isot pissat. Kun laitoin pojalle tutun vaipan, alkoi hän naureskella iloisesti.

    • äiti3x

      Meillä on käytetty melkein kaikkia merkkejä paitsi en ole kokeillut lidl:n vaippoja(aion kokeilla nuorimmaisella). Eniten ostetaan liberon vaippoja. Meillä on liberot halvempia kuin pampersit.

    • tulivuori86

      käytin aluksi pampersia mut esikoiselle tuli siitä ihottumaa, joten nyt liberoo =)

      • lissukka05

        tyttö ei voinut käyttää pampersia. Pylly meni ihan näpyille,myös Liberosta.
        Käyttää nyt Lidlin vaippoja ja ne passaa.
        Poika taas käyttää pampersia,mutta libero ei passaa hänelle.


    • äityli 18

      pojille,poika-vauvoille!.

      • ei ainakaan

        meidän pojalle, n 70% vuoti joko kyljestä tai selästä vaikka vaippa oli päällä vain 2h ja koko oli oikea (kokeilin myös pienempää/isompaa kokoa-->sama tulos). Ei käynyt meille...


    • äityli 18

      Pampers-vaipan päällä,jos huomaat että Pampers-vaippa vuotaa!.

      • todellakaan

        laita muovisen vaipan päälle vielä muovista vaippaliinaa, huh huh, eihän se vaippa hengitä sitä vähääkään mitä ilman vaippaliinaa. Meidän pojalle siis sopi paremmin kestovaipat ja lidlin kertikset ja niitä käytetään (lidlin kertiksiä öisin)kun eivät vuoda. Ei meille siis enää pamperseja...


    • y.h äiti -18.

      yhtä (pehmeitä) ja joustavia,mitä aiemmat pampers kertis-vaipat oli?.

      • vauva 10kk

        active-fit on paras!.


    • 1. pojan äippä -19

      ovat sopineet parhaiten meidän alle 1 vuotiaalle pojalle!.
      ovat vielä pehmeitä,mutta tukevia/joustavia!.

    • äippä juu minäkin!

      näin epäilisin että Pampers on yleisin!.
      Itse käytän ainakin poika vauvalleni,joka on melkein vuoden ikäinen ja olen ollut tyytyväinen!.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      58
      10113
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      15
      6863
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      72
      6332
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      85
      6154
    5. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      28
      4305
    6. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      11
      4302
    7. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      65
      4225
    8. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4150
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      3868
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      290
      3291
    Aihe