Velaton myyntihinta

Toimiksiantosopimuksessa lukee."Osapuolet sopivat että huoneiston velaton myyntihinta on xxxxxx euroa".
Jos joudumme tiputtamaan hintaa niin maksammeko välityspalkkion sopimuksessa olevasta xxxxxx summasta, vai todellisesta myyntihinnasta.
2972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Välityspalkkio maksetaan todellisesta kauppahinnasta, ei siis pyyntihinnasta.

Äänestä

Siis mikäli et ole sopinut välityspalkkiota kiinteänä summana eikä % palkiona jos sopimuksessa on välitys palkkioksi määritelty esim 3.5% maksetaan tuo toteutuvasta kauppasummasta kiinteä palkkio on määritelty esim 5000€ ja se maksetaan kokonaan oli kauppasumma mitä tahansa ;)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hups, eka kauppa kirjoitti:

Toimiksiantosopimuksessa lukee."Osapuolet sopivat että huoneiston velaton myyntihinta on xxxxxx euroa".
Jos joudumme tiputtamaan hintaa niin maksammeko välityspalkkion sopimuksessa olevasta xxxxxx summasta, vai todellisesta myyntihinnasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu