kertokaas flunssaiset mikä olis paras lääke flunssaan?tää on ihan hirvee räkätauti.menee monta rullaa paperia päivässä kun saa koko ajan olla niistämässä.aivastellutkin oon tänään jo n.20kertaa.mikään ei tunnu auttavan.oliskos apteekissa jotain millä tän sais pois?
paras lääke flunssaan???
minäminä
92677
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eiköhän se flunssa aina vie oman aikansa mutta itselläni on auttanut esim. Vogel:n Echinaforce tms. auringonhattu-uute systeemi, löytyy tavaratalojen luontaistuoteosastolta. On pahanmakuista mutta yleensä ei edes flunssa pääse kunnolla "päälle" kun tarpeeksi ajoissa ottaa näitä tippoja päivän mittaan useasti...ja siihen päälle vielä muutama kiiwi...
kestää aikansa ja menee ohi. ennaltaehkäisy on parasta. alkaa olla taas avantouinnin aikakausi. se auttaa, siis ennakkoon.
....ja nuha nu...
Ennaltaehkäisy on paras hoito. Jos olet hyvässä kunnossa niin voitat flunssan ennen kuin se asettuu taloksi. Mutta jos se pääsee tapahtumaan niin sitten se normaali kärsimys.
..lääkkeistä itselle parhaimmaksi oon todennu panadol hotin.
Nenään kannattaa suihkuttaa mylös jotain nenäsumutetta,ite käytän Vicks Sinexiä. Nenähuuhtelu on myös hyväksi,tosin ite en oo vielä kokeillu.
Kääräse paperia sieraimiin kotona ollessa,huomattavasti helpommalla pääsee,kun ei tarvi koko ajan niistää..Onko ollu kurkkukipua ollenkaan?
Peruskonsteja: hyvä käsihygienia, ei kaivele nenää.. Omalla kohdalla C-vitamiini on ollut avuksi. Joka aamu syön pakastettuja tyrnimarjoja, n. neljännesdesin verran. Vaikka ovat kirpeitä, ovat taatusti terveellisiä. Flunssia en ole pahemmin sairastellut. Osasyy myös se, että työni on terveydenhuollossa, jossa joka päivä joutuu altistumaan mm. flunssaviruksille. Joko ne sairastaa aivan ensimmäisten joukossa tai sitten lievempänä. Yleensä ei tauteja ole tarvinnut potea.
-Pura itsestäsi paineet ulos vaikka huutamalla
ja hakkaamalla seinään. tee näin usein
-osta sinkkitapletteja ja c vitamiinitabletteja
jo ennakkoon ja sitte kun olet sairastanut
-jos tuntuu kurkussa vähäsenota ennakkoon jo limaa irrottavaa yskänlääkettä
-pahimpaan kurkkukipuun imeskelytabletteja.
-muista kurkusta alkaa kaikki flunssat.
Jos kasvatti kesällä unikkoja, nyt olisi oikea aika keittää niistä teetä. Yskä lähtee paljon paremmin kuin millään apteekin lääkkeillä (joista pitäisikin saada rahat takaisin kun eivät ne hillitse yskää ollenkaan) ja kurkkukivut ym. tehokkaasti.
c-vitamiini.