mikähän siinä on että ohjelmoijien pitää aina olla niin ylpeitä omasta osaamisestaan ja vähätellä muiden taitoja ("osaisin varmasti koodata paremman..").. ja sitten kun isketään koodia nenän eteen niin alkaa hirveä nyrpistely että ompas paskaa koodia, ja kirjoitetaan kaikki uusiksi oman mieltymyksen mukaan tai kieltäydytään edes katsomasta toisen koodia... naurettavaa pellelilyä!
ohjelmoijien ammattiylpeys
dsazxcv
5506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Varmaan kato se sellainen tauti, mikä vaivaa kaikkia muitakin ihmisiä, että ei osata katsoa omaan napaansa vaan aina vika on haettava muualta. Kun sitten hieman saa tilaa löytää oman ylimielisyytensä niin aina se sieltä esiin kaivetaan.
>ja sitten kun isketään koodia nenän eteen niin
>alkaa hirveä nyrpistely että ompas paskaa
>koodia, ja kirjoitetaan kaikki uusiksi oman
>mieltymyksen mukaan
Jos noin on, niin kyse on huonosta tiimityöskentelystä. Ja se juontuu huonosta teamleaderista. Kyllä porukan pitää yhdessä sopia toimintatavat ja yleisten komponenttien käyttö.
- tai saahan sitä toki harrastella, ja näykkiä kaveriaan...
Nyt, kun olen eläkkeellä, enkä enää väännä koodia, olen huomannut asian, johon sorruin itsekin. Kun tekee ohjelmaa toiselle, niin ajattelee, että kaikkihan tämän osaavat, eikä osaa asennoitua tavallisen käyttäjän tasolle. Tästäpä sitten syntyykin aikamoinen soppa, kun joku käyttäjistä tulee pyytämään muutosta tai parannusta johonkin hankalaan kohtaan. Ei softamiehen ammattiylpeys anna periksi myöntää, että nyt on tullut moka, vaan sitä yritetään kiertää kaikin tavoin mitä ihmeellisempiä selityksiä keksimällä. Nyt joku koodinvääntäjä tekee muutoksen, ehkä paremmin toimivan, niin johan on herne nenässä, eli astuitko minun varpaille. On aivan turhaa puhua jostain tiimityöskentelystä, tämä toimii hyvin kun ei ole ongelmia, mutta kun niitä tulee, niin silloin alkaa oman reviirin varjelu ja toisten reviirille hyppely. Syy on jossain kaverissa, ei minussa. Tietysti jokaisella ammatti-ihmisellä on ylpeytensä työstään, mutta turha jääräpäisyys on tyhmyyttä. Mutta ethän tänä päivänä pärjääkään muuta kuin kyynärpäätaktiikalla. Onneksi se on kohdaltani ohi.
Suurin osa täälläkin elvistelevistä tietää ohjelmoinnista niin vähän että kiistelevät esim ohjelmointikielten "paremmuudesta" niinkuin jotenkin tärkein asia ohjelmakehityksessä olisi se millä kielellä koodaus on tehty.
Kokemukseni mukaan ylimielisyys näkyy myös ylimielisen ohjelmoijan omassa koodissa. Vuoden tai parin kuluttua on viisainta huuhdella se buginen ja ylläpitokelvoton roska pois maanpäällistä maailmaa saastuttamasta.
Hyvän koodin tuottaminen vaatii nöyryyttä, joka näkyy teknisen tarkkuuden lisäksi mm. myös muiden ihmisten (suunnittelijat, kehittäjät, testaajat, ylläpitäjät ja käyttäjät) huomioon ottamisena. Näihin asioihin ei oman "nerokkuutensa" sokaisema ohjelmoija oikeasti pysty --- vaikka tietenkin toisin väittääkin.