163,7 cm ja 46,3 kg?

Mitennii laiha tai alipainonen? paino on aivan normaali. No sillai et oon laihtunu kesäloman jälkeen 9 kg nii varmaa putois viel alemmas mut sillai en oo tehny sitä tahallaa, ei oo vaa rupka maistunu ja ku on alkanu taas treenaamaa normaali rytmii. Haluun vaa tietää yleisesti että onko mun kamut oikees ja mä vääräs vai päi vastoi? (:
61021
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

aika laihalta tuntuu. itse olen 165 ja 46kg, mut oon aina ollu laiha vaikka syön ihan normaalisti, laihuus kun on geeneissä.

Äänestä
  • ai muka geeneissä! mitä vittua jauhat wannabe- anorektikko!

    Äänestä

Kyllä sä hentoiselta vaikutat ja jos tosiaan oot alkanu treenaamaan niin muista että sun pitää syödä monipuolisesti ja tarpeeksi! Sitten kun treenaa tarpeeksi niin painohan nousee koska lihas painaa enemmän mutta sehän on tervettä painonnousua.

Äänestä

itse olen alle 160 cm ja tuon painoisena näytin melko hurjalta ja pyörryin vähän väliä ennen kuin asiaan puututtiin ulkopuoliselta tasolta.Mutta pelkän painon perusteella ei aina voi sanoa.Kyllä sinä voisit kevyestikin painaa vähintään 55kg.

Äänestä

sinua näkemättä näytätkö laihalta, mutta painosi/pituutesi perusteella et ole alipainoinen.

Äänestä
  • tottakai ks. henkilöä itse näkemättä on vaikea sanoa näyttääkö tämä liian laihalta ja ainahan näkemys asiasta perustuu myös omaan mielipiteeseen. täytyy pitää sekin mielessä, että esimerkiksi kaksi saman painoista ja pituista henkilöä voivat olla varsin eri näköisiä, toinen voi näyttää hoikalta ja hyvinvoivalta kun taas toinen laihalta ja heikolta. lihasten "määrä" ja painoa tottakai näkyy aina jonkin verran ihmisen kokonaispainossa.
    joka tapauksessa painoon/pituuteen nähden ketjun aloittaja ON lääketieteellisestä näkökulmasta katsoen alipainoinen. mainituilla mitoilla painoindeksi on 17.3 ja normaalipainoisen painoindeksi on välillä 18.5 - 24.9.

    mietin mistäköhän olet oman "tietosi" henkilön normaalipainoisuudesta hankkinut...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


milskukkuu kirjoitti:

Mitennii laiha tai alipainonen? paino on aivan normaali. No sillai et oon laihtunu kesäloman jälkeen 9 kg nii varmaa putois viel alemmas mut sillai en oo tehny sitä tahallaa, ei oo vaa rupka maistunu ja ku on alkanu taas treenaamaa normaali rytmii. Haluun vaa tietää yleisesti että onko mun kamut oikees ja mä vääräs vai päi vastoi? (:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu