Alkholiveronkorotusta ajavat vat köyhienkyykyttäjien renkejä,haitoista kerrotaan jokapaikassa mutta ei siitä miten salakuljetus on loppunut ja korvikeainekuolemat,raittiusväestä huumeetkaan eivät ole enää ongelma kun alkoholin hintaa kohtuullistettiin, "viina-alea" ei ole koskaan ollutkaan se on median myyttjä. Suomi on vieläkin kalliin alkoholin maa Ja tiedksi ääntäni vaaleissa ei kukaan veronkorottaja saa,muunkaan veron
Veronnostajat
Tapsa..
4401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos olet oikeasti noin yksinkertainen, tämänkin viestin kirjoittamiseen kulunut aika menee hukkaan...
Ööö. Ihmekös jos on köyhä jos viinaa juo. Laillista tai laitonta. Oma vika. Kyykytys loppuu heti kun pistää korkin kii.
Ja mikä itu on hankkia 100 miljoonan euron arvosta alkoholiongelmia ja yleisesti lisääntyvää alkoholinjuomista jos vaihtoehtona on käyttää 10 miljoonaa euroa poliisille joka jahtaa pirtutrokareita ja 10 miljoonaa euroa korvikealkoholin ongelmien hoitamiseen? Kukaan ei pakota juomaan laitonta viinaa tai lasolia. Halpa viina ei pelasta rappiolta ketään, päinvastoin.
"Ja tiedksi ääntäni vaaleissa ei kukaan veronkorottaja saa,muunkaan veron"
Joo, tätä en viestisi muun henkisen annin perusteella epäile hetkeäkään. Veroillahan vaan rakennetaan maata (tai ainakin pitäisi jos päättäjät on vastuunsa tasalla). Joten mitä veroista, viina on tärkeämpää.
Tapsa, lopeta se juominen.
Jaahas, siihen että viinavero olisi muka niin kuin tavallinen vero ei usko edes sosialistijohtajat itse. Viinavero on rangaistusvero. Se ei ole koskaan muuta ollutkaan.
Ja mitä veroihin noin yleensä tulee, niin ne menevät valtionhallinnon palkkoihin suurimmaksi osaksi. Onko se hyvä vai huono riippuu siitä miten tarpeellisesti virasta puhutaan.
sairastuneita. Silloin maksaa suoraan ne idiootit jotka sairastuvat viinasta myös hoitonsa, eikä näin muiden tarvitse sitä maksaa.
Jos viinan hintaa laskettaisiin niin jotain muuta veroa pitäisi nostaa, jotta viinanhinnan alennuksesta johtuvan kulutuksen kasvun tuomat haitat voitaisiin maksaa.
Lpoeta aasi sinäkin se juominen. Jutuistasi paistaa köyhän juopon katkeruus, kun viinan saanti sullakin vaikeutuu.
Hah ragaistusvero, jessus että naurattaa. Pitäsko nyt sitten päätä silittää, että juo juo, kyllä me muut maksetaan sun aiheuttamat sosiaaliset ja henkiset kustannukset.
Sun mielestä viinan pitäs varmaan olla ilmaista, jottei tarvitsisi tuhlata aikaansa sen hankkimiseen, jotta voisi vain juoda.