Mikähän tossa accordissa on vialla, kun sammuu välillä ajossa. Itse arvelen bensantäyttöletkussa olevan isohkon reiän olevan syypäänä (tankkiin pääsee kosteutta). Miten on, alkaisko accordi pelittää kunnolla..jos bensan täyttöletkun vaihtais. Kannaataako bensan suodattimet vaihtaa? Niitäki on ilmeisesti kaks kipaletta.
Pätkii pätkii
Accord 1.6 87
4594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tsekkaa nyt ainakin virranjakaja kosteus ekaksi,mulla auttoi civic:ssä.
Katsoppa miten bensapumppu toimii, itellä oli samaa vuosmallia 2.0l. Samanlaisia oireita, syy: bensapumppu hajalla. Bensapumppu sijaitsee muuten tankin sisällä.
Velipojalla oli aikoinaan tuollainen vehje, paitsi -88 ja kaksilitraisella koneella. Auto nyki ja sammuili jatkuvasti. Syykin oli selvä. Bensan täyttöputki oli ruostunut puhki, ja kaikki kura ja muu töhkä pääsi suoraan tankkiin. Korjauksena oli täyttöputken uusiminen ja suodattimien vaihto. Auto meni kylläkin sen jälkeen vaihtoon, kun ruoste oli syönyt takakontin pohjaan sellaiset reiät, että se alkoi muuttumaan lyhytperäiseksi Aerodeck-malliksi!
93-vuoden accortissa. Jääneston käyttö oli jäänyt vähiin, ja kun tankin lähellä sijaitseva polttoaineen suodatin vaihdettiin, loppui pätkiminen. Suodatin oli täynnä vettä.