Liesilämmittimet

Huimaajat

Onko teillä kenelläkään kokemuksia wallaksen tai muiden valmistajien liesilämmittimestä. Tehoa noissa näkyy olevan varmaan kiitettävästi mutta pelkään että puhallus tulee vaan yhdestä paikasta jolloin lämmön jakautuminen koko veneeseen on hieman arvoitus. Onko se pelkästään yhden kajuutan lämmittämiseen jolloin mahdollinen etukajuutassa on kylmä.

Kokemuksia

9

1809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palelija

      ainakaan Wallaksen liesilämmittimeen (tai muihinkaan Wallaksiin) - siitä seuraa vain se, että nukut kylmässä ja syöt kylmää ruokaa...
      Se vaatii vähintäänkin oman akun, joka on koko ajan täyderssä latingissa. Wallakset eivät käynisty kunnolla, jos jännite laksee alle 12 voltin. On se muuten kumma, että veneeseen suunnitellaan lämmitin, joka vaatii niin paljon jännitettä - luulisi nykytekniikalla ja tietämyksellä, että saadaaa lämmitin syttymään jo vaikkapa 10:llä voltilla....

      • Belle 685

        hyväksyttävän, jos on pitkät liitosjohdot ja pieni johdinpoikkipinta. Wallas Safeflame valopetroolilämmitin, joka minulla on toiminut hyvin, ottaa käynnistettäessä n. 5 A, joten kyllä johtimet saa olla ainakin 2,5mm2, mieluiten 6mm2. Akun napajännite laskee alle 12 V kun akku on jo varsin tyhjä tai lämmittimen johdossa on muuta kuormitusta, joka alentaa jännitettä. Oisko syytä uusia akku ?


      • purjehtija.
        Belle 685 kirjoitti:

        hyväksyttävän, jos on pitkät liitosjohdot ja pieni johdinpoikkipinta. Wallas Safeflame valopetroolilämmitin, joka minulla on toiminut hyvin, ottaa käynnistettäessä n. 5 A, joten kyllä johtimet saa olla ainakin 2,5mm2, mieluiten 6mm2. Akun napajännite laskee alle 12 V kun akku on jo varsin tyhjä tai lämmittimen johdossa on muuta kuormitusta, joka alentaa jännitettä. Oisko syytä uusia akku ?

        Itselläni on Wallas jättänyt vain kerran käynnistymättä. Silloin akku oli niin tyhjä, ettei valotkaan toimineet...


      • Älä usko tuon palelijan juttuja. Sen veneessä ei lämpene kuin huonot ja hapettuneet liitokset. Alle 12 voltin napajännitteinen akku on jo syväpurkautunut, ja se ei lämmitä enää mitään.

        Itseasiassa nykyisissä uusissa hiiliharjattomilla moottoreilla varustetuissa Wallas ja Safire lämmittimissä on hakkuriteholähteet, jotka kyllä pystyvät hakkaamaan jännitettä ylöskin päin.

        Safiren korttia ollaan testattu joskus niin, että 8 voltin jännitteellä se pystyi hakkaamaan puhaltimille vielä 15 volttia. Käytännössä tällaista tilannetta ei koskaan tule, koska akun virrananto loppuu jo paljon aikaisemmin.

        Älä avaudu, jos et perehdy.


    • kokemusta

      Kompakti kokonaisuus, joka myös lämmittää
      mukavasti. Toimi asiallisesti Bella 7000:ssa
      (teho riitti). Käynnistyessään vaatii akulta
      riittävän varauksen. 2-akkujärjestelmissä ei
      liene ongelma. Itsellä ollut lisäksi 2400 ja
      nyt 3000-sarjan diesel-lämmitin. Olen ollut
      ihan tyytyväinen laitteisiin.
      Wallaksen (niinkuin eräiden muidenkin) lämmittimien etuna on ilman kierto, jota
      kamiinatyyppisissä laitteissa ei ole.

    • sepe.teus

      muutkaan lämmittimet ole kovin hyviä alijännitteellä käynnistymään. Useimmiten lienee (niinkuin kaveri tässä totesi) enemmän syytä veneen järjestelmissä. Mitä sitten tulee lämmön jakautumiseen, on se kyllä joskus pieni ongelma. Ratkaisin sen aikoinaan edellisessä paatissani laitetuulettimella jonka jännitteen pudotin etuvastuksella n. 6 V:iin. Vähempikin olisi piisannut mutta kun nuo hiiliharjattomat tuuletinmoottorit eivät käynnisty juurikaan alemmalla jännitteellä elekronisesta toimintaperiaatteestaan johtuen.

    • Manne

      Oma kokemukseni on, että tila, jossa lämmitin on, tulee liiankin kuumaksi ja muu tila jää viileäksi tai jopa kylmäksi. Ne mallit joissa on ilmapuhalluskanavat lämmittävät tasaisemmin. Se edellyttää, että joka osastoon menee oma putki.
      Nykyisessä Wallaksessani oli käynnistysvaikeuksia ja syynä oli pitkät ja ohuet johdot. Vaihdoin ne vuosi sitten 4 mm2 johtimiksi ja mahdollisimman lyhyiksi. Nyt lämmitin käynnistyy heti.

    • eko ajaja

      Mulla on matkailu jenkissä wallas 3200 lämmitin ja liesi.toimii ja tarkenee.on tietty Se että on kaksoisakku järjestelmä.ja voin kytkeä ajossa hupi latauksen pelkästään.harraste akku ei maksa juuri mitään.mukava pakkasella vaikka on vesikiertolämmitys ja maasähkö vaikka defa termiinalle.aito 3000kg Kanadassa valmistettu vanha ruosteeton V8.kun kytketään tolppaan kaikki akut latautuvat automaattisesti ja siirrytään verkkovirtaan,tv yms.ei tarvis käyttää inventteriä.semmone laitos että hevillä en luovu.

    • juujw

      Wallaksista ei mulla ole kuin hyviä kokemuksia, pienemmäs veneessä oli sellainen lieden päälle tuleva puhallinkansi, hyvin toimi, tietysti lämpö tule silloin vain yhdestä paikasta, mutta aina tyhjää parempi varsinkin jos ei halua tai ole tilaa varsinaiselle lämppärille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      175
      3234
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      2040
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      49
      2040
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2019
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      198
      1910
    6. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1329
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      86
      1315
    8. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      98
      1281
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      196
      1258
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      25
      1237
    Aihe