Mökkiläiset möhlii maanteillä...
Nätisti nyhveröt nysväävät, sattumoisin saatanan savolaiset !!!
Nätisti nyhveröt nysväävät, sattumoisin saatanan savolaiset !!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Empä oikein ymmärrä mitkä vaikutus liikenteessä on savolaisuudella?
Tuskin maltan odottaa seuraavaa kesää, että taas pääsee savonseudulle ajelemaan. Siellä ei ole kiirettä, kuten täällä stadissa on. Kesälomat kuluvat vailla pelkoa siitä, että joku stadin hermosairas ajaisi kylkeen tai perseeseen. Eipä silti, kyllä niitä stadin taudin saaneita hermoheikkoja näkee sielläkin, mutta onneksi harvoin.
Savolaiset ajelevat lupsakkaasti, joten heillä on oikea asenne liikenteeseen. Stadin hermoheikot punaniskat voisivat käydä siellä vaikkapa kerran kuussa opettelemassa liikenteen mallia, jotta eivät hermoilisi toisten perseissä kiinni.
Kesällä helsingissä liikenne sujuu mallikkaasti kun maalaiset ovat mökeillään. Sitten kun tämä sama porukka tulee takaisin pääikaupunkiseudun arkeen, niin ajo on kuin hermoheikolla ja liikentessä on jos jonkinlaista töpeksijää.
"maalaiset" sitä arkea ja kaupunkia pystyssä pidetään - jonkunhan ne työt on tehtävä.
Käypäs huviksesi ajelemassa Virossa vähän syrjemmilllä seuduilla.
Siellä on lehmien paraati keskellä tietä, eivätkä takuulla väistä. Niin, oikeita eläimiä, niitä sarvipäisiä joista maito tulee. Niin, se on lehmä. Toista perässä. Lehmä. Noin, opit uuden sanan. Hienoa.