Joko volvo on luopunut jakohihnasta?
Joko jakopää ketjulla?
Odottava ostaja
13962
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
jos huoltaa asiallisesti, niin toimii moitteetta.
Hihnalla pääsee helposti 10v/100tkm. Sitten halpa hihnaremppa ja taas se on kuin uusi.
Ketjukaan ei ole ikuinen ja kun ketju alkaa rallattaa, kalliin ketjurempan teko vanhaan moottoriin jää monelta tekemättä/teettämättä.
Meinaatko ettei tarvii vaihtaa jos ei aja? Kyllä tarvii!
ole niinkään kallis toimenpide kuin hihnan vaihto. Katkaistaan vanha ketju, liitetään siihen uusi, pyöritetään moottoria kunnes uuden ketjun pää tulee näkyviin, liitetää uuden ketjun päät toisiinsa. Tosin yleensä ketju vanhattaa koko moottorin, eli niitä ei juuri tarvitse vaihdella.
"kalliin ketjurempan teko vanhaan moottoriin jää monelta tekemättä/teettämättä." Pitää paikkansa;)
No venynyt jakoketju se sitten rallatuksineen oikein herkkupala on? Saattaapa saada moottorin jopa käyntiin, jos ei niin turhan tarkka ole ajoituksille…
Miten minusta tuntuu, että olen joskus poikasena joutunut moisen ketjun ja romppeet vaihtamaankin…
Alkaa jo pikkasen v....taa ja jokaisella Vollen sivulla sama paska, jauhamassa samaa paskaa.
olemaan tuo aloittaja, ja olen kyllä vaihtanut kumpiakin, ei pelkästään tunnu siltä. Minulle ei tuo ketju vittuilu ole hetikään niin arka asia, kuin sinulle tuntuu olevan. Vaikkakin nuo samanlaiset aloitukset joutaisivatkin pois, mutta kirjoitelkoon jos siitä hyvä mieli tulee.
Nykyään vaihtelen harvakseltaan remmejä Volvoihini, jo seitsemäs ja kahdeksas Volvo menossa.
Sairaan hyvä keksintö, mukavat saundit koneessa.
Ketjua käyttää ne joilla ei taitotieto riitä hihnaan.
hihnan vaihtoväli 160000 elikä ihan hyvä se on hihnalla.
eli keskiverto autoilija joutuu vaihtaan sen hihnan 4-vuoden välein,hintaan 1000euroa
Euroa, ku se ei leluineen ja vaihtotöineen maksa kuin 350-400€ ja sen keskiverto Volvoilija pystyy kyllä maksamaan 140-160 tuhannen, tai neljän vuoden välein.
Ne ketkä joutuvat turaamaan ruostesuojausten kanssa ja haikailevat ketjujen perään eivät kyllä muutoinkaan osta Volvoa vaan heidän kukkarolleen paremmin sopivia, loppuun asti ajettavia automerkkejä.
Loppuun ajettava automerkki, vai hajoaako se ennen loppuaan?
Ennen loppuaan, joten miksi ostaa paskaa kullan hinnalla, kun hopea kestää kulutusta kauemmin, ja pronssisiitä eteenpäin.
Se nyky volvoista.